kekemelik

Kekemelik kişinin konuşma sırasında duraksaması ve takılması olarak tanımlanan bir konuşma bozukluğudur. Özellikle kendisini çok küçük bireylerde gösterdiğinden dolayı aileler kekemelik nasıl geçer sorusunun cevabını aramaktadır. Dünya genelinde kekemelik problemi olan kişiler gözlemlendiğinde büyük bölümünün yaşamış oldukları ani korkuya bağlı travmalar sonucunda kekelemeye başladıkları görülüyor. Bu yüzden uzmanların büyük bölümü kekemeliği psikolojik bir rahatsızlık olarak görmektedir ancak bu durum üzerinde uzmanların fikir ayrılığına düştüğünü söylemek mümkündür çünkü ani bir travma yaşamamış olmasına rağmen kekemelik sorunu olan bireylerin de olduğu bilinmektedir.

Kekemelik sorunun genetik kaynaklı olan bir sorun değildir. Bu yüzden genetik bilimi bu hastalık ile ilgilenmemektedir. Bu etki göz önünde bulundurulduğunda kekemeliğin gerçek anlamda psikolojik kökenli hastalık olduğu söylenebilir. Çocuğunuz küçük yaşlarda bir şok geçirdiyse ve bu şok sonrasında konuşmalarında duraksamalar meydana geldiyse bu durum kekemelik olarak nitelendirilebilir. Bu tip durumlarda ilgili sorun kendiliğinden ortadan kalkmayacaktır. Kekemelik tedavisi olan bir hastalık olduğundan dolayı kesinlikle bir uzmandan vakit kaybetmeden destek alınmalıdır.

Genel olarak yaşamış olduğu bir şok sonrasında kekemelik problemi ortaya çıkan kişilerin tedavisinde yaşam alanının değiştirilmesi yaygındır. Sorunu yaşayan kişinin rahat dinlenebileceği bir yer belirlenir ve burada tedavisi gerçekleştirilir. Yaşanılan şokun etkileri bu dinlenme sonrasında büyük oranda kişinin üstünden atılacak olursa kekemelik problemi de doğal olarak ortadan kalkacaktır. Kekemelik tedavisinde hasta olan kişinin kesinlikle doktora inanması ve iyileşeceğini benimsemesi gerekmektedir. Eğer hasta olan kişi bu problemden kurtulmamın imkanı yok diyerek doktorun tedavisine olumsuz bir bakış açısıyla bakacak olursa bu hastalığın seyrinin kötü gitmesine hatta iyileştirilememesine dahi neden olabilir. Bu yüzden tedavinin olumlu sonuçlar vermesi için kişinin doktora inancının tam olması aşırı derecede önemlidir.

Kekemelik psikolojik bir sorun olarak kabul edildiğinden dolayı psikoloji alanında uzman olan kişiler bu hastalığın tedavisi ile ilgilenmektedir. Hasta kendisini tam anlamıyla doktora teslim edecek olursa yaklaşık olarak 8 hafta içerisinde kekemelik problemi ortadan kaldırılabilinir. Bu hastalığın tedavisinde özellikle çeşitli konuşma egzersizler yapılır. Bu sayede konuşma sırasında meydana gelen duraklamalar büyük oranda ortadan kaldırılmaktadır. Nedendir bilinmez ama konuşurken kekeleyen kişiler akıcı bir şekilde şarkı söyleyebilmektedir. Ritim tutma özellikleri kaybolmadığından dolayı kekemelik tedavisinde şarkı söylemek terapilerinin de uygulandığı biliniyor.

kekemelik

Kekemelik tedavisi gören kişilere baktığımızda büyük bölümünün antidepresan ilaç aldığını görüyoruz. Antidepresan ilaçların kekemelik tedavisinde herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır ve uzmanların büyük bölümü böyle düşünmektedir. Uzmanlar bu problemin antidepresan ilaçlar ile ortadan kaldırılamayacağını, yapılan çeşitli konuşma terapileri sonrasında hastalığın ortadan kaldırılabileceğini söylemektedir. Bu yüzden sizlere sadece ilaç tedavisi uygulayan bir doktordan destek alıyorsanız kesinlikle doktorunuzu değiştirmeniz mantıklı olacaktır. Kekeme olanlar insanların konuşmalarıyla dalga geçmesinden korktuğu için daha fazla içine kapanırlar ancak bilinmelidir ki bu sorun ne kadar fazla konuşursanız o oranda hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır. Siz etraf ne der düşüncesini aklınızdan atın ve konuşmanızın akıcı hale gelmesi için elinizden geldiğince bol konuşmaya özen gösterin. Bu sayede kekemelik sorunu daha kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here