kekik

Kekik sahip olduğu koku ve aromadan dolayı özellikle et yemeklerinde sıklıkla kullanılan bir baharat türüdür. Kekik faydaları ile bilinen ve çok eski dönemlerden beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Kekik faydaları nelerdir sorusuna yanıt bulmak için özellikle bu bitkinin içeriğinde yer alan maddelerin incelenmesi gerekmektedir. Kekik ballıbabagiller familyasında bulunan bir bitki türüdür. Çorak toprakları seven bu bitkinin sağlıklı bir şekilde yetişebilmesi için yüksek oranda güneş ışığına gereksinimi vardır. Taze olarak tüketilebileceği gibi kurutularak da tüketilmesi mümkündür. Ülkemizde tüketilen kekiklere baktığımızda özellikle kurutularak tüketildiklerini görmekteyiz.

Kekiği kimyasal açıdan inceleyecek olursanız bu bitkinin içerisinde yüksek oranda thymol, karvakrol, simol, linalol, borneol, flavonit ve tripenoit gibi maddelerin yer aldığını görebilirsiniz. Dünya pazarını incelediğimizde dünyaya hakim kekik üretiminin ülkemizde yapıldığını görüyoruz. Dünya genelinde yer alan ve tüketilen kekiğin %70’lik kısmı ülkemizde üretilmektedir. Bu da kekiğin daha bir önemli hale gelmesini sağlamaktadır.

Kekiğin faydaları hafife alınmayacak kadar çoktur ve çok eski dönemlerden beri şifa amacıyla kullanılmaktadır. Kökeni eski mısır medeniyetlerine dayanan kekik bu dönemde mumyalama işlemlerinde yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Ayrıca bu bitki nefes darlığı ve boğaz ağrısı gibi sağlık problemlerinin ortadan kaldırılmasında da kullanılır. Kekik içerisinde yer alan maddeler nedeniyle hamilelik problemi yaşayan bayanlar için aşırı derecede önemlidir. Sürekli düşük yapan ve ölü bebek doğuran bayanların bu sağlık sorunları çok eski dönemlerden beri kekik ile tedavi edilmektedir. Kekiğin faydalarından nasiplenmek istiyorsanız kekiği baharat olarak ya da çay olarak tüketebilirsiniz. Kekiğin faydaları bunlarla sınırlı değildir. Gelin daha nelere iyi geliyormuş öğrenelim.

Kekik birçok solunum sistemi sorununu ortadan kaldırır. Bronşit ve öksürük gibi sağlık sorunlarını kolay bir şekilde geçirmektedir. Kekik yağı alınarak da tüketilmektedir. Kekik yağı cilt üzerine uygulanacak olursa bu kekik yağı cilt üzerinde yer alan mantarların yok olmasını sağlamaktadır. Kekiği kaynatıp suyu ile her gün gargara yapacak olursanız ağız içerisinde yer alan bakteriler yok olacaktır. Özellikle ağzında sürekli yaralar çıkan kişiler kekik suyu ile gargara yaparak ağız içerisinde yer alan kötü bakterilerin ölmesini ve bu sayede yaraların oluşmasını engelleyebilirler.

Kekik antioksidan bakımından zengin bir besin türü olduğu için vücutta yer alan toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. İnsan sağlığını tehdit eden birçok hastalığın toksinlerden dolayı ortaya çıktığı biliniyor. Kekik içerisinde yer alan maddeler sayesinde toksinlerin uzaklaştırılmasını sağladığı için birçok hastalığı da önleyici etkiye sahiptir. Kekik hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde açık yaraların hızlı bir şekilde kapanmasını sağlar. Uzun zamandan beri bir türlü iyileşmeyen yaraların tedavisinde özellikle kekik yağından yararlanıldığı bilinenler arasında yer alıyor. Kekik sindirim sistemi faaliyetlerini düzenli hale getirir. Özellikle kabızlık problemi olan kişiler yüksek oranda lif içeriğine sahip olmasından dolayı kekiği tüketebilir ve kabızlık probleminin ortadan kalkmasını sağlayabilirler. Kekik birçok cilt problemini ortadan kaldırma konusunda etkilidir. Özellikle böcek ısırmaları sonrasında meydana gelen şiddetli kaşınmaları kekik suyu ile ortadan kaldırmanız mümkündür.

kekik

Kekik antiseptik özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde özellikle ergenlik döneminde çıkan sivilcelerin ortadan kalkmasına yardımcı olur. Akne probleminiz varsa antiseptik yani mikrop önleyici özelliği olmasından dolayı kekik suyu ile cildinize masaj yapmanızı tavsiye ederiz. Bunu sabırlı bir şekilde uyguladığınızda kısa süre içerisinde sivilcelerin yok olduğunu göreceksiniz. Birçok insanın boşaltım sistemi sorunları arasında idrar yapamamak yer almaktadır. Kekiği idrar söktürücü özelliği bulunduğundan ötürü idrar yapmakta zorlanıyorsanız kekikten şifa bulabilirsiniz. Kekiğin kan içerisindeki şeker miktarını azaltıcı yönde etkisi bulunur. Özellikle diyabet hastaları kan şekeri değerlerini dengelemek için kekikten yararlanabilir. Kekik aromatik bir kokuya sahip olduğundan dolayı çok eski dönemlerden beri ağız kokularını gidermek için kullanılmaktadır. Her şeyi denemiş olmanıza rağmen ağız kokusundan bir türlü kurtulamıyorsanız kesinlikle ağız kokusunu önlemek için kekiği kullanmanızı tavsiye ederiz. Kekik ayrıca içerisinde yer alan maddeler sayesinde kısa süre içerisinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Kekik birleşimindeki maddeler ile yağ yakımını hızlandırır ve bu sayede daha kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here