Kendini Gerçekleştiren Kehanet Nedir?

Kendini gerçekleştiren kehanet, kısaca aklınızdan geçen şeylerin gerçekleşmesidir. Bu özelliğinden dolayı kendini gerçekleştiren kehaneti hayallerin gerçek olması olarak tanımlayabiliriz. insanların aklından geçen durumların gerçek hale gelmesidir. Kendini gerçekleştiren kehanet birçoğumuzun yaşamında sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Kendini gerçekleştiren kehanet örnekleri sizlere aktarıldıktan sonra sizlerin de yaşamında sürekli olarak bu kehanetin meydana geldiğini anlayacaksınız.

Örneğin sevgilisiyle sorunlar yaşayacağını düşünen bir genç gün içerisinde illaki sevgilisi ile sorun yaşayacaktır. İşte bu evrede kendini gerçekleştiren kehanet devreye girmektedir. Kişi sevgilisi ile sorun yaşayacağını düşündüğünden dolayı davranışları ister istemez sorun çıkarmaya yönelik olacaktır.

Zihnin derinliklerinde sorun yaşama olgusu yer aldığından dolayı istemsiz hareketler beraberinde kişinin gün içerisinde sevgilisiyle kavga etmesine neden olacaktır. Yaşanan bu duruma bilim dünyasında kendini gerçekleştiren kehanet denilmektedir.

Bizim kültürümüzü incelediğimizde kendini gerçekleştiren kehanet ile ilgili söylenmiş çok sayıda sözün var olduğunu görüyoruz. Örneğin bir adama 40 kere deli derseniz deli olur sözü kendini gerçekleştiren kehanete örnektir.

Bu sözden yola çıktığımızda örneğin kişi KPSS sınavında kesinlikle başarılı olacağı sözünü durmadan kendisine söyleyerek telkinde bulunsun. Yapılan bu telkinler kişinin yaşamını KPSS sınavına çalışmaya iteceğinden dolayı bu kişi aşırı derecede çalışır ve sınavı kazanır. Ya da bir kişinin bir değerli eşyası olsun. Kişi sürekli olarak aklından bu eşyanın kırılmaması gerektiğini geçirse de sakınan göze çöp batacaktır ve o eşya ister istemez kırılacaktır.

Yani her zaman kendini gerçekleştiren kehanetin olumlu olarak meydana gelmesi mümkün değildir. Bazı düşüncelerin yaşanan olayları derin bir olumsuzluğa ittiği de bilinmektedir.

Kendini gerçekleştiren kehanet, neredeyse herkesin yaşamında yer alan bir durum olduğundan dolayı kendini gerçekleştiren kehanet örnekleri sinema filmlerinde ve reklam filmlerinde yer almaktadır. Bu durum insanların yaşamının bir parçası olduğundan dolayı sinema filmlerinin ve reklam filmlerinin inandırıcılık derecesi kendini gerçekleştiren kehanet sayesinde artırılmaktadır.

Kendini gerçekleştiren kehanetin dönemin en ünlü sosyologlardan Robert Merton tarafından oluşturulduğunu gözlemledik. Bu terim zaman içerisinde sadece sosyoloji alanında yer almayıp hayatımızın her alanına dağılmıştır. Kehanetlerin gerçeğe dönüşmesi her zaman insanların ilgisini uyandırmıştır.

İnsanlar üzerinde yapılan psikolojik baskı meydana gelecek olan olayları derinlemesine bir şekilde etkiler. Örneğin kısa süre içerisinde yapılacak olan seçimleri Cumhuriyet Halk Partisinin kazanacağı yönünde bir algı oluşturulabilirse bu seçimlerin kazananı kesinlikle Cumhuriyet Halk Partisi olacaktır.

İnsanlar düşüncelerini bu algıyı oturtacak olursa ister istemez nasıl olsa o kazanacak diyerek Cumhuriyet Halk Partisine oy verecektir. Böyle bir durumun meydana gelmesi kendini gerçekleştiren kehanete en güzel örneklerden birisidir. Bu alandaki örnekler daha birçok şey ile açıklanabilir. Eminiz sizlerin de hayatınızda kendini gerçekleştiren kehanet birçok örneğiniz bulunmaktadır.

İnsanların pozitif bir yaşam sürebilmesi için kesinlikle kendini gerçekleştiren kehanet üzerinde sıklıkla durulması gerekmektedir. Çünkü insanlar kendilerini negatif düşüncelere yöneltecek olursa hayatlarında meydana gelecek olayların neredeyse tamamı negatif yönde sonuçlanacaktır.

Eğer başarılı bir yaşam sürmek istiyorsanız kesinlikle düşünce yapınızı pozitif yönde değiştirmeye özen gösterin. Bu sayede kendini gerçekleştiren kehanetlerin neredeyse tamamı pozitif yönde sonuçlanacaktır. Yaşanan bu durumda yaşamınızın olumlu yönde ilerlemesini sağlayacaktır.

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Kanser hastalığı üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda pozitif düşünceler ile ben bu kanser hastalığını yeneceğim diyen kişilerin büyük bölümünün kanser hastalığını yendiği gözlemlenmiştir. Buradan yola çıkacak olursak kendini gerçekleştiren kehanet durumunun insan sağlığını dahi derinlemesine bir şekilde etkilediğini söyleyebiliriz.

Kendini gerçekleştiren kehanet durumunu, hayatınızı derinlemesine değiştirecek pozitif bir durum olarak ele alabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmeniz durumunda hayatınızın köklü bir şekilde pozitif yönde ilerleyeceğine emin olabilirsiniz.

Yorum yapın