Kıl dönmesi, özellikle kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen ve hayatı olumsuz etkileyen bir sorundur. Kıl dönmesi belirtileri ortaya çıktığı gibi tedavi süreci başlamalıdır çünkü hastalığın etkileri ger geçen gün artmaktadır. Kıl dönmesi ilk etapta çeşitli ilaçlar ve uygulamalar ile ortadan kaldırılabilse de genellikle gelen vakalar geç dönemde alanında uzman kişilere gösterildiğinden dolayı kıl dönmesi ameliyatı hastalıktan kurtulmak için tek çözüm olmaktadır. Kıl dönmesi neden olur diyecek olursanız, bu rahatsızlığa kılların uzamasını engelleyecek durumların neden olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin uzun süre oturarak çalışan kişilerde kuyruk sokumu bölgesi sürekli olarak baskıya maruz kaldığından dolayı kıllar deri içerisine doğru uzamaya başlar ve bu durum da kıl dönmesi probleminin ortaya çıkmasına neden olur.

Halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen bu rahatsızlık tıp dünyasında pilonidal sinüs olarak anılmaktadır. Kıl dönmesi derinin alt kısmında kist meydana gelmesi durumudur. Kıllanma özellikle ergenlik döneminden sonra yoğunlaştığından dolayı bu rahatsızlık ergenlik dönemi sonrasında daha fazla görülmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kıl dönmesine neden olan kist özellikle kuyruk sokumu bölgesinde oluşmaktadır. Uzmanlar bu bölgenin tıraşlanan bölgeler arasında yer almasından dolayı kıl dönmesinin oluştuğunu belirtiyor. Ayrıca tıraş edilen her bölgede kıl dönmesinin ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır. Sakal, saç ve makat bölgesi de tıraş edilen bölgeler arasında yer aldığından dolayı zaman zaman bu bölgelerde de kıl dönmesi meydana gelir. İlgili bölgeler gün içerisinde baskıya maruz kalmadığından dolayı kuyruk sokumu bölgesine oranla bu kesimlerde kıl dönmesinin oluşma ihtimali daha düşüktür.

Kıl dönmesi neden olur sorusu uzmanlara yöneltildiğinde uzmanlar tıraş olmanın, aşırı sıkı elbiseler giymenin, uzun süre oturmanın, aşırı terlemenin ve çok kıllı bir vücuda sahip olmanın bu sorunu ortaya çıkardığını söylüyorlar. Kıl dönmesi belirtileri kendisini ilk olarak deride tahribatın meydana gelmesi ve kızarıklıkların oluşması ile göstermektedir. Sorunlu bölgede yüksek bir kaşınma hissiyatı oluşur. Bunlar gözlemlendiğinde kıl dönmesi probleminin etkilerini en uç noktada yaşmamak için kesinlikle alanında uzman bir doktora görünmek gereklidir.

Kıl dönmesi tedavisi etken dönemde kolaydır. Sorun erken dönemde anlaşıldığında cımbız gibi yardımcı aletler ile kıl çekilerek problem ortadan kaldırılabilir. Ayrıca dönen kılın deriyi yararak dışarı çıkmasını sağlayacak yönde etkisi olan kremler kullanılabilir. Eğer tüm bu yöntemler denenmiş olmasına rağmen problem ortadan kalmıyorsa sorunun kesin çözümü ameliyat ile dönen kılı ve oluşan kisti almaktır.
kıl dönmesi
Kıl dönmesi ameliyatı basit ameliyatlar sınıfında yer almaktadır. Hastalık erken dönemde teşhis edildiyse yapılan lokal anestezi ile sorunlu bölge alınır ancak hastalık ciddi anlamda ilerleyip bel kemiğini tahrip etmişse sorunu çözmek için kişiye genel anestezi yapılır. Kıl dönmesi ameliyatında derin bir kesik atıldığından dolayı ameliyat sonrasında enfeksiyon kapmamak adına dikişli bölge her gün periyodik olarak temizlenmeli ve pansuman yapılmalıdır. Bu sayede 15 gün içerisinde yara kapanır ve hasta olan kişi genel yaşamına devam eder.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here