Kinoa nedir nasıl kullanılır faydaları
Kinoa nedir nasıl kullanılır faydaları

Vitamin, protein ve lif açısından zengin bir bileşime sahip olan kinoa, bu özellikleri sayesinde sağlıklı yaşama önem veren kişilerin beslenme zincirinde yer alan bir besin haline geldi. Kinoa nedir denildiği zaman düne kadar birçok kişi herhangi bir şekilde cevap veremezdi. Son yıllarda astronotların besleyici özelliğinden dolayı kinoa tükettiğine dair haberler yayıldı. Yayılan bu haberler üstüne kinoa faydaları ve kinoa nasıl kullanılır konuları günden haline geldi.

Kinoa ıspanakgiller ailesinde yer alan, besleyici özelliği ile tanınan bir bitkidir. Yapısal olarak incelendiğinde A, B, C, D, E ve K vitaminleri açısından zengin olduğu görülüyor. Ayrıca protein ve lif bakımından da zengin olması, kinoayı gözde bir besin haline getiriyor.

Kinoa çok eski zamanlardan beri özellikle Amerika birleşik devletlerinde tüketilen bir besindir. Kinoa faydaları gün yüzüne çıkınca Amerika’ya has olan kinoa diğer dünya ülkelerine de yayılmış ve tüketilmeye başlanmıştır. Besleyici özelliklerinden dolayı uzaya giden astronotların kinoa tükettiğine dair haberlerin yayılması, bu besini daha popüler hale getirmiştir.

Kinoa, ılıman iklimlerde yetiştiriciliği yapılan bir bitkidir. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalardan olumsuz etkilendiği için tropikal bölgelerde yetiştiriciliği daha çok yapılır. Türk mutfağına da hazla yayılmasından dolayı sizlere kinoa nedir, kinoanın faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır gibi konularda bilgiler vereceğiz.

Kinoa Nedir?

Kinoa Nedir
Kinoa Nedir

Ilıman iklime sahip coğrafyalarda yer alan dağlık bölgelerde yetişen kinoa, ıspanakgiller familyasında yer alan bir bitkidir. Dünya mutfağında büyük bir yere sahip olan kinoa faydaları ile bilinen bir bitki türüdür. Bu bitki yaklaşık olarak 2 metre boyuna kadar uzayabilir. Yetişme döneminde aşırı derecede fazla çiçek vermesiyle tanınır. Daha sonra bu çiçeklerin yer aldığı kısımlarda tohumlar oluşur. İşte sofralarımızda yer alan ve kinoa adı verilen kısım çiçeklerde yer alan tohumlardır. Bitkinin kendisi tüketilmeyip tohumları tüketilmektedir.

Dışarıdan bakıldığı zaman görüntüsü tahıllara benzer ancak tahıl olmayıp otu bir bitkidir. Vücudumuza aldığımız en önemli şeylerin başında protein yer alır. Dünya genelinde en önemli protein kaynakları arasında buğday ve pirinç yer alır. Dünya nüfusundaki artış ve tarımsal verimliliğin düşmesi, buğday ve pirinç üretiminin dünya nüfusuna yetmemesine neden olmuştur. Yaşanan bu durumda insanların alternatif protein kaynaklarına yönelmesini sağlamıştır. Protein açısından zengin bir yapısı olduğu için kinoa, buğday ve pirince alternatif bir besin türü haline gelmiştir.

Kinoa Nasıl Kullanılır?

Kinoa Nasıl Kullanılır
Kinoa Nasıl Kullanılır

Kinoa kendisine has tadı ve kokusu olan bir besindir. Bu yüzden sıklıkla tüketilebilmesi için sahip olduğu tada alışılması gerekmektedir. Lezzetli ve hafifi bir besin türü olması, kinoanın kısa süre içerisinde tüm mutfaklarda yer almasını sağlamıştır.

Tat açısından bulgur ve pilava benzeyen kinoa, tatsal ve yapısal özellikleri sayesinde pirinç ve bulgurun kullanıldığı tüm yemeklerde kullanılabilir.

Dünya genelinde sıklıkla garnitür olarak kullanılmaktadır. Yemeklerinize garnitür olarak ekleyebileceğiniz gibi çorbalarınızda da kullanabilirsiniz. Tahıl özelliği taşımasından dolayı un formuna getirilmesi mümkündür. Un formuna getirilecek olursa kek, pasta ve poğaça gibi çeşitli hamur işlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Eğer diyet yapmak adına kinoa tüketiliyorsa, salatalarda kullanılması daha uygundur.

Kinoanın Faydaları Nelerdir?

Kinoanın Faydaları Nelerdir
Kinoanın Faydaları Nelerdir

Kinoanın faydalarına değinirken en çok sahip olduğu aminoasitlere vurgu yapılır. Eğer aminoasit eksiliği yaşıyorsanız ihtiyacınız olan aminoasitleri kinoa tüketerek temin edebilirsiniz. Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi kinoa a, b, c, d, e ve k vitaminleri açısından zengindir. Bu besin türü tüketilerek gereksinim duyulan vitaminler temin edilebilir. Glüten içermemesinden dolayı bu besini çöl yak hastaları rahatlıkla tüketebilir.

Kinoanın kalorisi yüksektir ancak yüksek oranda lif ve protein içermesi nedeniyle kişiye tokluk hissi verir ve kilo vermesine yardımcı olur. Beslenme uzmanları bu özelliğinden dolayı sağlıklı bir şekilde zayıflamak ve kilosunu kontrol altında tutmak isteyen kişilere kinoayı tavsiye etmektedir.

Kinoa, içeriğindeki maddeler sayesinde kan şekeri ve kolesterol gibi kan değerlerinin normal düzeyde tutulmasına yardımcı olmaktadır. Yüksek kolesterol ve kan şekeri problemi olan kişilere bu yüzden tavsiye edilen bir besin türüdür. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu da kanserle mücadele konusunda etkili bir besin türü olmasını sağlamaktadır.

Kinoanın yüksek oranda lif içermesi, bağırsak faaliyetlerinin düzenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Özellikle kabızlık probleminin kısa süre içerisinde ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Kinoanın Zararları Nelerdir?

Kinoanın Zararları Nelerdir
Kinoanın Zararları Nelerdir

Kinoa bitkisinin bilimsel olarak kanıtlanmış olan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Bu rağmen kabuklarının tüketilmesi kişinin zehirlenme yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden kabukları alındıktan sonra tüketilmesi gerekmektedir.

Kinoa kalori değeri yüksek olan bir besin türüdür. Çiğ haldeki durumunun kalorisi pişmiş haline göre daha fazladır. Bu yüzden kilo problemi olan kişiler kesinlikle kinoayı pişirdikten sonra tüketmelidir. Her şeyin fazlası bir zarar oluşturacağından dolayı, kinoa tüketirken belirli bir miktarın dışına çıkmamaya özen gösterilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here