Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak, kendinize yaşamın neredeyse tüm mutsuzluklarından kaçmak için bir sığınak hazırlamanız anlamına gelir. Peki, kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır biliyor musunuz?

Her yıl, çoğu insan belirli sayıda kitabı okumak için kendine hedefler koyuyor. Tabi ki koyulan bu hedefler her zaman başarıya ulaşmıyor.

Kitap okumanın sayısız yararı vardır. Zihninizi daha akıcı olmasını sağlar, size alanınız hakkında daha fazla şey öğretir, becerilerinizi geliştirir, endişelerinizi engeller ve genellikle sadece bir sonraki seviyeye geçmenize yardımcı olur. Alanınız veya ilgi alanlarınız ne olursa olsun, ufkunuzun ötesinde geçmek için kitap okuma alışkanlığınızı geliştirmeniz çok önemlidir.

Kitap okumak edinmek istediğiniz bir alışkanlıksa, kitap okuma alışkanlığını geliştirebilmeniz için çeşitli yöntemler vardır.

Ancak, öncelikli olarak kitap okumaya karşı istekli olmanız gerekmektedir. Kitap okumaya başlamadan önce hayatınızdaki eksikleri belirleyin. Ayrıca nelerin sizi daha mutlu edeceğine odaklanın. Bu sayede sıkılmadan okuyabileceğiniz harika kitaplara ulaşabilirsiniz.

Okuma alışkanlığınızı geliştirmenize yardımcı olacak ipuçları:

1. Okuma hedefinizi belirleyin

Okuma alışkanlığı ve kültürü oluşturmak için bir hedef belirleyerek işe başlamak gerekir. Bu hedefin kesinlikle bir amaçla desteklenmesi gerekmektedir.

Okuma alışkanlığı edinmenin hayatınızın farklı alanlarına nasıl etki edeceğini düşünün. Örneğin kariyerinizde, sosyal ilişkilerinizde ve daha birçok alanda büyümenize nasıl yardımcı olabileceğine odaklanın. Bu doğrultuda bir amaç bulduğunuzda hedefe ulaşmanız daha kolay olacaktır.

Bazıları için yılda 24 kitap okuma hedefi olabilir. Diğer insanların çeşitli nedenlerden dolayı bu hedefi 12 olabilir. Sizler okumanız gereken kitap hedefini 4 parçaya bölün. Örneğin hedefiniz aslında 24 kitap okumaksa hedefinizi 6’ya düşürün. Küçük hedefler ileride daha büyük hedeflere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Kitap okumayı kesinlikle bir görev olarak görmeyin. Bunu severek yapmaya çalışın. Eğer kitap okumayı bir göre olarak görürseniz bu durum bir süre sonra sıkılmanıza neden olur.

2. Her ay okumak için kitap listesi yapın

Bir yıl içinde okumanız gereken kitap sayısına hedef olarak belirledikten sonra her ay okumanız için kitap listesi oluşturun. İlginizi çeken kitapları bir liste haline getirip aylara bölün. Etrafınızda okuma alışkanlığı olan kişilerden örneğin arkadaşlarınızdan sizlere kitap önerisi yapmasını isteyin. Daha sonra her ay hatta 1 yıl boyunca hangi kitapları okuyacağınızı listeleyerek bir tablo oluşturun. Oluşturduğunuz tablo size okuma alışkanlığı konusunda ciddi manada yardımcı olacak.

Okumak için illa kariyer kitaplarına yönelmeniz gerekmez seveceğiniz türden romanları okumanızı unda size sosyal açıdan çok katkısı olacaktır. Eğer kendinizi kariyerinizde geliştirmek istiyorsanız daha çok kariyeriniz ile alakalı gelişmemizi sağlayacak kitapları tercih edebilirsiniz.

Kitap okuma listesi yapmamızın en büyük nedeni okuma konusunda düzenli olmanıza yardımcı olacak olmasıdır. Kitap listesi oluşturduktan sonra kitaplara başlangıç ve bitiş tarihleri eklemeniz de önemlidir. Zaman aralığını çok geniş tutarsanız daha az kitap okursunuz bu yüzden elinizden geldiğince zaman aralığına daha sıkı tutmaya çalışın.

Bir kitabı bitirdikten sonra bu kitapla alakalı düşüncelerinizi not alın. Kitapla alakalı düşüncelerinizi not almanız size bir sonraki kitap için ilham kaynağı olacaktır zaman içerisinde aldığınız notları arttıkça bir yandan da bilgi birikiminizi daha da arttığını göreceksiniz.

3. Günde en az 10-20 sayfa okuyun

Tutarlı bir okuma alışkanlığı oluşturmak istiyorsanız, günde belirli bir sayıda sayfayı okumaya odaklanmak mükemmel sonuç almanızı sağlar. Özellikle yoğun bir programınız varsa, okumak için günde en az 10-20 sayfa kitap okumayı düşünün. Edineceğiniz bu alışkanlık bir süre sonra kitap okumak için sabırsızlanmanızı sağlayacak.

Kitap okurken kesinlikle aceleci olmayın. Her zaman anlatılanları anlamak önceliğiniz olsun. Yani kitap kesinlikle okumak için okunmamalıdır. Bir şeyi okuduktan sonra okuduklarınızı başkasına anlatabilecek düzeyde bilgiye sahip olmaya çalışın. Unutmayın kitap okumanın faydaları hafife alınmayacak kadar fazladır.

4. Okumayı teşvik eden araçlara yatırım yapın

Verimlilik söz konusu olduğunda, daha iyi bir okuma düzenine ayak uyduracak doğru araçlara yatırım yapmak önemlidir. Basılı kitaplardan hoşlananlar için, odaklanmanıza yardımcı olacak uygun masa ve sandalyelerle iyi bir okuma ortamı ayarlamayı düşünün. Bu şekilde, yavaş yavaş o alana alışacak ve okuma zamanınızı dört gözle bekleyeceksiniz.

Günümüzde çoğu insan için mobil uygulamalar, e-kitap okuyucular ve diğer çevrimiçi araçlar gerçekten harikalar yaratıyor. Dünya dijital olduğundan çoğu insan, amaçlarının üstünde kalmasına yardımcı olacak kullanışlı mobil cihazlara sahip olmayı tercih eder. Hangi araçların sizin için en uygun olduğunu belirleyin ve bunlara yatırım yapın.

Kitap okumak için geliştirilmiş olan özel cihazlarda var. Bu cihazların ışık yoğunluğu gözleri yormayacak şekilde tasarlanmıştır. Elektronik bir cihazdan kitap okunsa bile insana elinde kağıt yaprakları olan bir hitap hissiyatı vermektedir. Son çıkan teknolojiler arasında yer alan bu tarz ürünleri tercihlerinize ekleyebilirsiniz.

5. Okuma zamanları ve günleri ayarlayın

Her gün başka bir şeyi yapmaya feragat etmemek koşuluyla kitap okumak için zaman ayırın. Sizin dikkatinizi dağıtacak olan her şeyi ortadan kaldırın. Örneğin günde 40 dakikanızı kitap okumaya ayırabilirsiniz.

Ayrıca, adanmış olmanıza veya hedeflerinize geri dönmüş olabileceğiniz diğer günleri yakalamanıza yardımcı olacak bir okuma gününüz olabilir. Mesela Perşembe günleri en az 3 saatinizi kitap okumaya ayırabilirsiniz. Bu sayede kitap okuyamadığınız günleri Perşembe günü yapacağınız bu okuma etkinliğiyle telafi edebilirsiniz.

6. Kitap okuma kulüplerine katılın

Kitap okumayı seven insanların bir araya geldiği kitap kulüpleri, daha iyi motivasyon olup okuma isteğinizin artmasını sağlayacaktır. Bu tarz kulüplerde okuma konusunda deneyimli olan çok sayıda insan vardır. Okuma alışkanlığı kazanmak için onların görüş ve önerilerini alabilirsiniz.

Kitap okuma kulüplerinde okuduğunu anlama gibi verimli okuma hakkında eğitimler de verilmektedir. Bu eğitimler sayesinde okuduklarınızı daha hızlı anlama konusunda da stratejiler oluşturabilirsiniz. Hızlı okuma teknikleri makalesinde anlayarak hızlı okumanın nasıl olduğunu ele aldık.

İnsan toplum içerisinde yaşayan bir varlıktır. Etrafınızda ortak amacı benimseyen insanların olması hedefinize ulaşmayı kolaylaştırır. Tabiatımız gereği toplumdan uzak yaşayamayız. Başarılı işlere imza atabilmek için diğer insanların da desteğine gereksinimimiz vardır.

Okuma alışkanlığı edinmek için öncelikli olarak okuma alışkanlığınızı analiz etmeniz gerekmektedir. Okuma alışkanlığı oluşturmak için basit sistemler kurmanız, doğru okuma araçlarını kullanmanız, okuma arkadaşları bulmanız ve genellikle okuma alışkanlığı edinmek için okumaya aç olmanız gerekmektedir.

Yorum yapın