kitap okumak

Dünden bu güne bilgi kaynağı denildiği zaman akla gelen ilk şey şüphesiz kitaptır. Kitap okumanın yararları sıralandığında insana yeni bilgiler kazandırması baş sırada yer almaktadır. Bilgiye aç bir toplum olmamıza rağmen, kitap okumanın yararları bilindiği halde bilgiye kolay ulaşma tutkusu her geçen gün arttığından dolayı düzenli olarak kitap okuyan kişi sayısı gerçekten azdır. Bu durum da toplumumuzun büyük ölçüde bilgiden yoksun bir toplum haline gelmesine neden olmaktadır. Televizyon ve internet gibi üst düzey teknolojik ürünler, boş vakitlerimizi çalıp bizlerde bağımlılık oluşturduğundan dolayı insanlar maalesef kitap okumaya ayıracak vakit bulamıyor.

Dünyanın en gelişmiş olan ülkeleri ele alındığında bu tarz ülkelerde kitap okuyan kişi sayısının toplum nüfusu bazında %80 gibi değerlere ulaştığı görülüyor. Ülkemizde bu oran ise maalesef %20 gibi değerleri bile geçememektedir. Gelişmek ve dünyanın en gelişmiş devleti haline gelmek için kitap okumanın yararları hatırlanmalı ve insanlar kesinlikle okumaya teşvik edilmelidir.

Kitap okumanın en önemli yararı insanın kelime haznesini geliştirmesidir. Kelime haznenizin gelişmesi diksiyonunuzun gelişmesini sağlayacak ve bu sayede hitap gücünüzde gözle görülür bir güçlenme meydana gelecektir. Kitap okumanın yararları kesinlikle yabana atılmamalıdır. Tıp alanında yapılan araştırmalar sonucunda kitap okuyan kişilerin beyinlerinin iki lobunun aynı anda çalıştığı tespit edilmiştir. Bu durum dikkate alındığında, küçük yaşlarda kitap okumayı alışkanlık haline getiren bireylerin beyin yapılarının yüksek oranda geliştiği ve ilerleyen yaşlarda aydın bir insan durumuna ulaştığı görülüyor.

Kitap okurken kelime haznenizde gelişme olacağından dolayı kendinizi daha etkin bir şekilde ifade edersiniz. İfade gücünüzün yüksek olması da insanların sizleri dinlemesini sağlayacaktır. Ne kadar çok dinlenen bir kişi olursanız toplum gözünde saygınlığınız o derecede artar. Bu yüzden saygın bir birey olmak adına kitap okuyarak mevcut olan kelime haznenizi güçlendirmenizi ve diksiyonunuzu geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Kitap okumanın faydaları arasında algılama seviyesini güçlendirmesi de bulunmaktadır. Kitap okuyarak algılama kapasitenizi arttırabilirsiniz. Algı kapasitenizin artması hem okul hem de iş yaşamınızda başarıyı kolay bir şekilde yakalamanızı sağlayacaktır. Parlak bir gelecek için bu nedenlerden dolayı kitap okumak gerekmektedir.

Kitaplar belirli bir olgunluk üzerine kurulu olduğundan dolayı kitap okumak insanın düşünce yapısını ciddi anlamda olgunlaştırır. Düşünce yapınızın olgunlaşması hayat denilen bu karmaşık yolda yere daha sağlam basarak ilerlemenize yardımcı olur. Düşünce yapınızda meydana gelen olgunlaşma üzerinizde bulunan hantallığı atmanıza ve yaşam içerisinde daha aktif bir insan haline gelmenize destek olur. Eğer aşırı derecede üşengeç bir kişiyseniz, kitap okumaya başlayarak hayat dinamiğinizi arttırabilirsiniz.
kitap okumak
Kitap okuyan insanın düşsel dünyası geliştiğinden dolayı daha hızlı düşünür. Özellikle ani karar vermek gereken yerlerde hızlı düşünmek ve bu doğrultuda hareket etmek önemlidir. Bu tarz durumlarda kitap okuyan kişiler daha hızlı bir şekilde düşünebildiklerinden dolayı daha başarılı olmaktadırlar.

Bu makaleyi okuyan kişilerin büyük bölümü hemen kitap okumak istiyor ancak birçoğunda kitap okuma alışkanlığı olmadığından dolayı elindeki kitabı bir kenara bırakıyor. Sizler de bu tarz kişilerden birisiyseniz okuma alışkanlığı nasıl kazanılır bağlantısını kullanarak kitap okumayı nasıl bir alışkanlık haline getirebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here