Kitap okumanın çocuklara etkileri
Kitap okumanın çocuklara etkileri

Masallar çocuklarımızın hayal dünyasını geliştirirken eğlenmelerini de sağlıyordu. Şimdi ise yerini tabletler telefonlar aldı. O eşsiz hikâyelerin yerini televizyon ve soğuktabletlerdeki şiddet içerikli oyunların alması oldukça üzücüdür. Düşünsenize her akşam bize eski hikâyeleri anlatan bir büyüğümüz olsa bizi farklı kültürlere götürse tabletler sayesinde Alzheimer adayı olacağımıza hayal gücümüz gelişse daha çok düşünsek merak etsek araştırsak güzel olmaz mıydı?

Hayal Gücümüzü Güçlendiren Masallar

Hayal etme yeteneğimizi güçlendiren en büyük etken kitaptır. Kitabın büyük küçük herkesin üzerinde farklı etkisi vardır. Küçüklerde hayal gücü gelişimine destek olduğu gibi düşünme yeteneklerini de güçlendirmeye yardımcı olur.

Tablet, telefon, bilgisayar, televizyon gibi etkenleri göz önünde bulundurursak kitap çocuklarımız için edinilmesi gereken en önemli alışkanlıklardan biri olmalıdır. Bu alışkanlıklar çocukluk döneminde başlamalıdır. Ergenlik döneminde bu alışkanlığı isteseniz de çocuklarınıza veremezsiniz. Çocukluk döneminde çocuk kitapları ile başlayıp zekâ gelişimlerine katkı sağlayacak eğitici kitaplar çocuklarınıza okutmalısınız.

Kitap okumanın çocuklara etkileri
Kitap okumanın çocuklara etkileri

Masal Kokan Evler

Eskiden gazlı lambalarımız ve yanan sobanın ışığında bize masallar anlatan büyüklerimiz vardı. Şimdi ise bir elinde tablet bir elinde telefon karşısında bin bir çeşit renk dönen kocaman televizyonlarımız var. Birbirlerinin sorularına dahi cevap vermekte zorlanan insanlar elektronik aletlerden kafasını kaldırmayan nesiller haline geldik. Kim istemez ki eski günlerdeki gibi sımsıcak sobanın etrafında kahkahalarla dönen o güzel muhabbetleri, dönüp geçmişe baktığımızda hangimiz özlemedik acaba?

Kitap okumanın çocuklara etkileri

Şimdi etrafımıza bir bakalım pembe hayalleri olan insanlarımız mı var yoksa tabletlerden birbirini tanımayan yabancılar mı? Sokaklarımızda bakkalından manavına herkesin afacan çocuğu olurduk. Şimdi ise herkesten kaçan sürekli kendini savunma çabasında olan toplumlar haline geliyoruz. Neden peki çok kitap okuduğumuzdan mı yada hiç okumayıp köreldiğimizden mi? Şimdi düşünme sırası sizde bakalım kimler bana hak verecek kimler eskiye bakınca özlem duymayacak. Tüm bu bilgileri aldıktan sonra kitap okumanın faydaları makalesini de incelemeden geçmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here