Kitle iletişim araçları nelerdir özellikleri
Kitle iletişim araçları nelerdir özellikleri

Kitle iletişim araçları; iletileri kitlesel olarak dağıtmayı sağlayan araçlardır şeklinde tanımlanmaktadır. Kitle iletişim araçları genelde olarak belirli bir haberi kitlelere ulaştırmak için kullanılsa da sahip oldukları özellikleri sayesinde eğitim ve eğlence amacıyla da kullanılır.

İletişimin gelişme aşamaları incelendiğinde, kitle iletişim araçlarının iletişime büyük oranda hız kazandırdığı görülmektedir. Belirli bilgilerin kısa süre içerisinde büyük kitlelere ulaştırılabilmesi, iletişimin kısa süre içerisinde gerçekleşmesini sağladığı gibi etkilerinin daha kısa süre içerisinde görülmesine olanak tanımaktadır.

İnsanlar bir araya gelerek kitleleri oluşturur. Tabiatımız gereğince yalnız yaşamaya programlanmadığımız için sürekli olarak iletişim halinde olmak zorundayız. Bu da iletişimin gelişmesini ve kitle iletişim araçlarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yani bu araçların tamamı belirli bir gereksinim sonucunda oluşturulmuştur.

Kitle İletişimi Nedir?

Verilecek olan mesajın, kitle iletişim araçları kullanılarak hedef olarak belirlenen belirli bir kitleye ulaştırılmasına kitle iletişimi denilmektedir. Kitle iletişimi genellikle tek yönlü olarak gerçekleşir. Bir kaynaktan çıkan mesaj hedef konumunda olan kitleye ulaştırılır.

Özellikle sanayileşmenin hızla artması, insanların eskisine oranla daha fazla bir arada yaşamasını sağlamıştır. Bu durum doğal olarak kitlelerin meydana gelmesine ve iletişimin zorlaşmasına neden olmuştur. İşte bu durumda devreye kitle iletişim araçları girerek, iletişim hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleşmesini sağlamıştır. Buradan yola çıktığımızda kitle iletişiminin olması için belirli bir kitlenin olmasının gerekli olduğu söylenebilir.

Kitle İletişim Araçları

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kitle iletişim araçları arasında her gün yeni bir iletişim aracı dahil olmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan kitlesel iletişim araçları şu şekildedir.

 • Posta
 • Telgraf
 • Telefon
 • Faks
 • Gazete
 • Radyo
 • Televizyon
 • Uydular
 • İnternet
 • Gazete
 • Dergi
 • Radyo
 • Televizyon
 • Sinema

Posta

Kitle iletişim aracı posta

Kitle iletişim araçlarının en eskisi şüphesiz postadır. Gönderilen mektuplar, yapılan siparişler ve ödemeler posta yoluyla gerçekleştirilen iletişim türleridir. İnternet çağına girilmesiyle birlikte artan rekabetten dolayı posta hizmeti de geliştirilmiştir. Bu gelişim sayesinde büyük kitleler posta yoluyla iletişime geçmeyi tercih etmeye devam ediyor.

Telgraf

Telgraf

Günümüzde genel olarak askeri alanda kullanılan telgraflar, 1700’lü yılların sonunda icat edilmiştir. İnsanların elektrik akımını iletişimde kullanmak istemesiyle ortaya çıkmış olan bir iletişim aracıdır. Fransız Claude Chappe tarafından icat edilen bu iletişim aracı, iletişimin hızlı bir şekilde gelişme göstermesini sağlamıştır. Telgraf uzak mesafelerle kısa süre içerisinde iletişime geçmeyi sağlamaktadır.

Telefon

telefon

İletişim dünyasında köklü değişikliklerin olmasını sağlayan telefon, 1876 yılında Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Akıllı telefonların geliştirilmesiyle birlikte sadece sesi iletmek için kullanılmaktan ziyade, farklı iletişim türlerini de kapsar hale gelmiştir. Çok fonksiyonlu olmalarından dolayı günümüzde ve şüphesiz gelecekte, telefon en çok rağbet gören kitlesel iletişim araçları arasında baş sırada yer almaya devam edecektir.

Faks

Faks

Günümüzde en çok kullanılan iletişim araçlarından birisi de fakstır. Özellikle resmi evrakların posta yoluyla gönderilmesi aşırı derecede uzun sürdüğünden dolayı faks adı verilen bu iletişim aracı geliştirildi. Günümüzde de birçok kurum ve kuruluş tarafından aktif bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir.

Gazete

gazete

Çok yönlü kitlesel iletişim araçları arasında yer alan gazeteler, gönderilen mesajlar sayesinde toplumu belirli bir şekilde yönlendirmeyi sağlayan iletişim araçlarındadır. Gazetelerde sadece haber niteliği taşıyan bilgiler yer almamaktadır. Ayrıca eğlendirici ve eğitici yönünün olduğu da söylenebilir.

Televizyon

televizyon

Televizyon en etkili kitle iletişim aracıdır. Böyle bir özelliğe sahip olmasının en büyük nedeni, bilgileri görsel öğelerle kitlelere ulaştırmasıdır. Bilim insanları görsellerle verilen mesajların etkileyiciliğinin daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Günümüzde her evde televizyon yer aldığından dolayı televizyonun en yaygın ve en etkili iletişim aracı olduğunu söyleyebiliriz. Televizyon bilinçli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu yüzden televizyonun zararları makalesini incelemenizi tavsiye ederiz.

Radyo

Kitle iletişim aracı radyo

Bir zamanların en çok ilgi gören iletişim aracı olan radyo, televizyonun yaygınlaşmasıyla birlikte eski popülerliğini kaybetmiştir. Radyolar eğlence yönü yüksek olan iletişim araçları olsa da yapılan radyo programları sayesinde haber alma ve bilgi edinme de radyolar aracılığıyla gerçekleştirilir.

İnternet

internet

İnternet asrın icadı olarak kabul edilmektedir. Bilgiye en kısa süre içerisinde ulaşmanın yolu nedir derseniz, size internet şeklinde cevap verebiliriz. Cep telefonlarına kadar birçok alan aktif bir şekilde kullanılması hatta bu kullanımın bağımlılık noktasına gelmesi, internetin en etkili kitle iletişim aracı olmasını sağlamıştır.

Kitle İletişim Araçlarının Özellikleri

 • Kitle iletişim araçları aynı anda farklı yerlerde yer alan insanlara ve kitlelere, aynı mesajı ulaştırmayı sağlar.
 • Kitlesel iletişim araçları anlık bilgi vermeyip daimi olarak bilgi vermeyi sağlarlar.
 • İletişim araçları bireysel olarak özel olsa da kitle iletişim araçları kamuya açıktır. Yani kitle iletişim aracını temin eder herkes gönderilen mesajlara ulaşabilir.
 • Kitle iletişim araçlarının büyük kısmında görsel öğeler de kullanıldığından dolayı inandırıcılık yönleri yüksektir.
 • Oluşturulan iletiyi, iletinin oluştuğu andan itibaren kitlelere ulaştırılması mümkündür. Yapılan canlı yayınlar buna örnek gösterilebilir.
 • Kitle iletişim araçlarında iletişim tek yönlü gerçekleşse de kitlelerin tepkilerini gözlemleyerek aslında bir geri iletişimin oluşturulması da mümkündür.

İletişim kurmak her insana verilmiş olan bir haktır. Dünya nüfusu artmaya devam ettikçe yeni kitlesel iletişim araçları da ihtiyaçlar doğrultusunda icat edilecektir. İletişim en az yaşamak kadar önemli olduğundan dolayı, dünya var olmaya devam ettiği müddetçe var olacakları aşikardır. Belki yerlerini yeni araçlar alacaktır ama iletişim baki olarak kalacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here