kızılcık suyu

Kızılcık suyu, Türk mutfağının en çok tüketilen meyve sularından birisidir. Kızılcık suyunun faydaları daha fazla bilinmeye başlandığından dolayı bu meyve suyunun tüketimi hızla artmaya devam etmektedir. Kızılcık suyunun faydaları nelerdir konusu irdelenirken ilk etapta karşımıza idrar yolunda meydana gelen iltihapları yok etmesi çıkmaktadır. Sindirim sistemi ile ilgili birçok sorunu ortadan kaldırma konusunda etkili olan kızılcık suyu özellikle böbrek taşı düşürme konusunda etkilidir. Cildi gençleştirmeme konusunda da etkili olan bu meyve suyunun faydaları tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Gelin bu şifa dağıtıcı suyun başka nelere iyi geldiğini öğrenelim.

Kızılcık cüce çalılar sınıfında yer almaktadır. İlk meyve meydana geldiğinde beyaz renktedir. Zaman içerisinde gelişim gerçekleşir ve meyve yeterli olgunluğa ulaşarak kırmızı rengi alır. Sade bir şekilde tüketilse de dünya genelinde meyve suyu yapılarak tüketilmesi daha yaygındır. Hazır olarak satılan kızılcık suları içerisinde çok sayıda katkı maddesi yer aldığından dolayı uzmanlar hazır ürünlerin besleyici özelliklerini kaybettiğini, bundan dolayı insanların ev ortamında doğal bir şekilde kızılcık suyu yapması gerektiğini belirtmektedir.

En çok gözlemlenen sindirim sistemi sorunlarının başında şüphesiz idrar yolu enfeksiyonu yer almaktadır. İdrar yolunda meydana gelen enfeksiyon E. Coli adındaki bir bakteriden kaynaklanmaktadır. Bu bakteri idrar yolundan uzaklaştırılmayacak olursa enfeksiyon yaygınlaşır ve hasta olan kişi şiddetli ağrılar ile mücadele etmek zorunda kalır. Kızılcık suyu bu bakterinin uzaklaştırılmasında etkin rol oynadığından dolayı idrar yolu enfeksiyonu olan kişiler kızılcık suyunu tüketerek problemlerini ortadan kaldırabilirler.

Kızılcık suyunun antioksidan özelliği bulunmaktadır. Bu suyu tüketerek bedeninizde yer alan toksinlerin bedeninizden uzaklaştırılmasını sağlayabilirsiniz. Helicobacter pylori sizlerin de bildiğiniz gibi ülser probleminin ortaya çıkmasına neden olan bir bakteri türüdür. Kızılcık suyu bu bakterinin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve ülser problemini yok edici yönde etki yapar. Ülser tedavi edilmemesi durumunda mide kanseri gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden ülser hastalarına kızılcık suyu tüketimi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Kızılcık suyu içerisinde yer alan maddeler sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini kısıtlayıcı yani yavaşlatıcı yönde etki yapmaktadır. Bu etkisinden dolayı piyasada yer alan kanser ilaçlarının neredeyse tamamında kızılcık yer almaktadır. Kızılcığın bu etkisi keşfedilmiş olsa da kanseri tamamen ortadan kaldırıcı bir etkisi henüz keşfedilmemiştir ancak yapılan çalışmalar meyvesini verecek olursa kızılcık suyu kanser hastaları için yeni bir umut olacaktır.

Ağzımız gün içerisinde bakteriler ile en çok mücadele etmek zorunda kalan yerdir. Kızılcık suyunun ağız içerisinde yer alan zararlı bakterileri yok edici ve azaltıcı yönde etkisi bulunmaktadır. Özellikle şiddetli ağız içi yarası olan kişiler bu yaraların oluşmasına neden olan bakterileri kızılcık suyu ile ortadan kaldırabilirler. Daha sağlıklı bir ağız sağlığı için kesinlikle tüketilmesi gereken şeyler arasında kızılcık suyu yer almaktadır.
kızılcık suyu
Kızılcık suyunun hücre yenileyici özelliği vardır. Olduğunuzdan daha genç görünmek istiyorsanız ya da yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmak istiyorsanız kızılcık suyu tüketerek cildinizin olduğundan daha fazla genç görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca yaşlılıktan kaynaklanan kemik erimesini önleyici yönde etkisinin olması nedeniyle bu kızılcık suyu sayesinde kemik sağlığınızı da güvence altına alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here