Klemens

Klemens, elektrik devrelerinde karşımıza çıkan bir ara bağlantı elemanı olup birbirinden bağımsız olan kabloları bir bütün haline getirmek için kullanılır. Ara bağlantılarda insan yaşamını tehdit eden bir durumunun oluşmasını önlemek adına devlet tarafından elektrik devrelerinde klemens kullanılması zorunludur. İçi iletken dışı yalıtkan olan klemenslerin çok sayıda çeşidi bulunmaktadır. Plastikten, seramikten, porselenden ve bakalitten imal edilen klemens çeşitlerini sizler için ele alacağız.

Klemenslerin tek tip olmamasının temel sebebi elektrik devlerinde meydana gelen gereksinimlerin farklı olmasıdır. Büyük bir ekonomik pazar oluşturmasından dolayı çok sayıda klemens üreticisi firma bulunmaktadır. İlgili ürünlere ekonomik yük bindirmeden özel değişiklikler yaparak fark yaratan firmalar öne çıkmaktadır.

Sıra ve lüstr klemensler: Evlerin vazgeçilmez dekoratif ürünleri arasında yer alan avizelerin uçlarında kullanılan türüdür. Genelde iletken olan iç kısım pirinç veya bakırdan imal edilirken yalıtkan olan dış kısım plastikten veya seramikten imal edilir.

Simit klemens: Elektrik devlerinde yer alan ek kutuların içerisindeki klemens türüdür. Genelde dış kısımları plastikten imal edilir. İç kısımları ise iletkenliği sağlamak adına bakırdan imal edilmektedir.

Şapkalı klemens: İç kısmı bakır, dış kısmı ise plastik olan bu klemensler, özellikle elektrik direncinin düşük olduğu elektrik devrelerinde yer alan iki ayrı sistemi bir bütün haline getirmek adına kullanılmaktadır.
KlemensParatoner klemensi: Mimari yapıların elektriksel donanımında yer alan yalıtılmış olan kısımlarda kullanılır. Ek yapıldığı zaman lehim atılması gerektiğinden dolayı en çok işçilik gerektiren klemens türleri arasında yer alır.

Ray klemensler: En emniyetli klemens türlerinden birisidir. Bağlantıları emniyetli bir şekilde oluşturmasından dolayı üretici firmaların en çok tercih ettikleri ürünler arasında yer almaktadır.

Klemens nedir ve klemens çeşitleri nelerdir sorularınıza geniş ayrıntı ile cevap verdiğimiz inancındayız. Elektrik devreleri ile yakından ilgilenen bir kişiyseniz eğer bu bağlantı elemanları hakkında bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here