Kobe Bryant

ABD asıllı efsane basketbol oyuncusu Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna’nın bir helikopter kazasında yaşamını yitirdi. Bu kazada yaşamını yitiren kişi sayısının 9 olduğu açıklandı.

California’nın Calabasas kenti civarında meydana gelen kazada daha önce 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan yetkililer, son kazayla birlikte yaşamını yitirenlerin sayısının 9 olduğunu paylaştı.

Kazada Kobe Bryant ve kızı dışında yaşamını yitiren diğer 7 kişinin kimlikleri henüz açıklanmadı. Ayrıca kazanın nedeni hakkında da henüz herhangi bir bilgi yok.

Yaşanan bu kaza sonrasında, eski ABD başkanı Barack Obama, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kobe sahada bir efsaneydi… Gianna’yı kaybetmiş olmak da bir aile olarak bizim için içler acısı. Michelle ve ben, Vanessa ve tüm Bryant ailesine böyle akla hayale sığmaz bir günde sevgi ve dualarımızı gönderiyoruz.” Sözlerine yer verdi.

Kobe Bryant Kimdir?

Kobe Bryant, 23 Ağustos 1978 tarihinde Philadelphia’da dünyay ageldi.

Küçük yaşlarda NBA ile ilgilenmeye başladı. Çünkü babası da bir basketbolcuydu. Kobe Bryant, 5 yaşına geldiğinde ailesinin aldığı ani karar sonrasında İtalya’ya taşındı. İtalya’da olduğu yıllarda futbola daha fazla ilgi duydu. Ancak bir süre sonra Amerika’ya döndüler ve Kobe Bryant tam bir basketbol hayranı haline geldi.

Babasıyla sürekli basketbol çalışan Kobe Bryant, sadece 13 yaşına geldiğinde babasını alt edebilecek kadar başarılı bir basketbolcu haline geldi.

Lise yıllardan basketbol takımında yer alan Kobe Bryant, özellikle herkesten daha fazla idman yapmasıyla tanındı. Takımına ilk yıl adaptasyon sorunu yaşamasından dolayı çok katkı sağlayamadı.

Ancak sonraki üç sezonda 90 maçta 77 galibiyet ve 13 mağlubiyetle lisesinin şampiyon olmasında ciddi katkısı oldu.

Lisedeki son yılında maç başına 30.8 sayı,12 ribaunt,6.5 asist,4 top çalma,3.8 blok ortalamalarını tutturmayı başardı. Lise yaşamı bittiği zaman dünden bu güne Philadelphia’da en çok sayı kazanan lise oyuncusu oldu.

Lisedeyken basketbolda göstermiş olduğu başarı beraberinde çeşitli ödülleri de getirdi. USA Today yılın lise oyuncusu, Naismith yılın oyuncusu ödüllerini kazandı. Ayrıca McDonald’s All American takımında yer almayı başardı.

1996 NBA Draftı’na herhangi bir kolejde eğitim almadan girek ilk lise mezunu oldu. Kobe Bryant buradayken 13. sıradan Charlotte Hornets tarafından seçildi. Drafttan hemen sonra da zamanın üst düzey pivotlarından Vlade Divac karşılığında Los Angeles Lakers’a takas oldu.

Kolejde okumamış birinin buralara getirilmesi o dönem çok konuşuldu. Eleştiri okları yöneltilmiş olsa da başarısıyla insanların gönlünü fethetmeyi başardı.

Kobe Bryant, sezonun ikinci maçında Minnesota Timberwolves karşısında oyuna girdi. 18 yıl, 2 ay ve 11 gün ile NBA tarihinde en küçük yaşta forma giyen basketbolcusu oldu. Tabi bunun arkasında basketbol yeteneğinden başka bir şey yoktu.

Ligdeki ilk sayısını New York Knicks’e karşı bulan Kobe Bryant, 4. maçında Toronto Raptors karşısında 10 sayı üretmeyi başardı.

28 Ocak1997 tarihinde ilk defa takımının ilk 5’i arasında yer almayı başardı. Bu maçta toplam 12 sayısı attı. 18yıl, 5 ay ve 5 günle NBA tarihinde bir maça ilk beşte başlayan en genç basketbolcu olma unvanını da bu sayede kazandı.

Sadece 24 yaşındayken 3 NBA şampiyonluğu yaşadı. 2008-2009 sezonunda 4. şampiyonluğuna ulaştı. Şampiyonluktan sonra NBA finallerinin en değerli oyuncusu seçildi. Kobe Bryant, 2009-10 sezonunu şampiyon olarak tamamladı. Bu sayede 5. NBA şampiyonluğunu tatmış oldu. Kobe Bryant, sadece 34 yaşındayken NBA tarihinde 30.000 sayı barajını aşmayı başaran en genç basketbolcu oldu.

Çin tarafından Çin’de düzenlenen 2008 Yaz Olimpiyatlarında ABD milli basketbol takımında oynadı ve şampiyon olarak altın madalya sahibi oldu. 2012 Yaz Olimpiyatlarında da yer alarak takımıyla birlikte altın madalya kazanmayı başardı.

Kobe Bryant; 2002, 2007, 2009, 2011 yılları NBA All Star’da 4 defa en değerli oyuncu seçildi. 8 Aralık 2013 tarihinde büyük bir sakatlığı atlatarak NBA maçlarına çıkmaya devam etti. Tarih 13 Nisan 2016’yı gösterdiğinde son maçına çıktı ve basketbol yaşamından emekli oldu. 2020 yılının Ocak ayında kızıyla birlikte geçirdiği helikopter kazası sonrasında yaşama veda etti. Basketbol dünyasına yaptığı katkılardan dolayı kendisini saygıyla selamlıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here