kolaj

Bir resim dalı olan kolaj, popüler kültür içerisinde yer alan ve resim sanatı ile ilgilenen kişiler tarafından büyük ilgi görüyor. Kolaj nedir sorusu ise bu resim sanatıyla ilk defa karşılaşmış olan kişiler tarafından sorulmaktadır. Bu resim dalı ile bir süre ilgilenmiş olan kişiler bu alanda çalışmalar yapmak istemeye başladığından dolayı kolaj nasıl yapılır konusu da gündeme gelmektedir. Bu yüzden sizlere ilgili resim sanatı hakkında bilgi vereceğiz.

Halk arasında pop art, popüler kültür alanın da ise kolaj olarak bilinen bu resim dalı, ressamın ayrı olarak tasarlamış olduğu birçok öğeyi kompozisyon olarak işlemek adına bir araya getirmesi olayıdır. Derinlemesine bir şekilde duygu yüklü olması ve yorumlanmasının ciddi anlamda bilgi gerektirmesi bu resim dalı olan kolajın büyük ilgi görmesinin sebepleri arasında yer almaktadır.

Kolaj çok eski zamanlardan beri yapılan bir şey olmasına rağmen sanatçıların bu alana el atması ile ün kazanmıştır. Örneğin çeşitli fotoğrafları bir düzlem üzerinde birçoğumuz bir araya getirip albüm oluşturmuşuzdur. Farkında olmadan yaptığımız bu çalışma bile birer kolaj olarak ele alınmaktadır. Sanatçılarda kendi sanat ruhlarını çeşitli görsellere katarak bir albüm yani bir kompozisyon oluştururlar. Siz bunu yaptığınız zaman bu albüm olarak değerlendirilirken bunu bir sanatçı yapacak olursa kolaj olarak değerlendirilir. Tabii ki de her ikisi görüntü olarak farklıdır ve farklı anlamlar yüklüdür.
Kolaj çalışması yaparken bu çalışmayı icra edecek olan kişinin illa boya kullanmasına gerek yoktur. Sanatçı çalışmaya ruhunu katmak adına gazete parçalarından, elişi kağıtlarından ve elinde var olan mevcut fotoğraflardan dahi yararlanabilir. Burada asıl ama yapılan çalışmaya sanatsal bir ruh kazandırılmasıdır. Bir süsleme sanatı olan kolaj son zamanlarda büyük ilgi gördüğünden dolayı birçok tasarımcının en çok kullanmış olduğu çalışmalar arasında yer almaktadır. Duvar kağıtlarında, masa örtülerinde ve defter kaplarında çok sayıda kolaj çalışması gözlemlenmektedir.

Kolaj sanatını bu denli farklı kılan en önemli husus ilgili çalışmanın yapılırken birçok materyalden yararlanılıyor olmasıdır. Ana temel fotoğraflar üzerine kurulmuş olsa da birçok ressamın kolaj çalışmalarında kara kalem kullanarak ilgili resim sanatına farklı bir boyut kazandırdığı bilinmektedir. Bu alanda kendisini kanıtlamış olan birçok sanatçının yaptığı eserler ciddi paralar karşılığında sanatseverler tarafından alınmaktadır. Bu durum da özellikle para kazanmak isteyen kişilerin ciddi anlamda dikkatini çekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here