Kollajen nedir

Kolajen, cildin olduğundan daha kuvvetli ve esnek bir yapıda olmasını sağlayan yapısal protein türüdür. Cildimiz gün içerisinde dış etkilerle en çok karşılaşan kısmımızdır. Hal böyle olunca da cilt kısa süre içerisinde tahrip olur. Cildinizin dış etkilerden etkilenmemesini ve daha sağlıklı bir cilt yapısına sahip olmak istiyorsanız kesinlikle yeterli miktarda kolajen almanız gerekmektedir.

Kolajen arttırıcı etkisi olan çok sayıda ilaç olsa da ihtiyacınız olan kolajeni besinlerden de temin edebilirsiniz. Kolajen arttırıcı yiyecekler sayesinde gereksinim duyduğunuz bu maddeyi daha sağlıklı yollardan almanız mümkündür. Cildin erken yaşlanması kolajen desteği sayesinde önlenebilir.

Kolajen Nedir Ne İşe Yarar?

Kollajen nedir

Birçoğunuzun yaşlanma belirtisi olarak bildiği cilt sarkması olayının meydana gelmesindeki ana neden kolajen üretiminin aşırı derecede azalmasıdır. Epidermisin hemen alt kısmında yer alan kolajen, cildin bağ dokusunda önemli role sahiptir ve cildin gergin kalmasını sağlamaktadır.

Normal şartlarda bu maddeyi vücut üretmektedir ancak yaş ilerleyince kolajen üretiminde ciddi bir düşüş meydana gelir. Yaşanan bu durum da cildin sarkmasına ve kişinin yaşlı bir görünüşe ulaşmasına neden olur. Tüm bu etkileri ortadan kaldırmak ve cildinizi eski gerginliğine kavuşturmak adına kolajen arttırıcı yiyecekler imdadınıza koşabilir.

Kolajenin Vücuda Faydaları Nelerdir?

  • Bağ dokusuna ve kaslara esneklik sağlar.
  • Ciltte meydana gelen çatlakları azaltır.
  • Saç ve tırnakları güçlendirir.
  • Ciltte kırışıklık oluşumunu engeller.
  • Kemik yoğunluğunu arttırır.
  • Damar çeperlerinde yer alan yağ tabakasını azaltır.
  • Korneanın güçlenmesini sağlar.
  • Bağırsaklarda meydana gelen yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Kolajen Artırıcı Yiyecekler Nelerdir?

Kolajen artırıcı yiyecekler

Kolajen arttırıcı besinler denildiği zaman akla ilk olarak omega-3 açısından zengin besinler, antioksidan bakımından zengin yiyecekler ve c vitamini bakımından zengin gıdalar gelmektedir. Eğer kolajen üretiminin durma noktasına gelmiş olmasından dolayı bir cilt probleminiz varsa yukarıda saymış olduğumuz besinleri tüketerek ihtiyacınız olan kolajeni alabilirsiniz. Konuyu daha detaylı anlatmak adına sizlere çeşitli besinleri ve bu besinlerin etkilerini sunacağız.

Kolajen nereden elde edilir denildiği zaman aklınıza ilk olarak doğal yiyecek ve içecekler gelmelidir. Kolajen içeren ilaçlar aracılığıyla gereksinim duyulan kolajenin alınması mümkün olsa da doğal yoldan temin etmek ilk tercihiniz olmalıdır. Cilde kolajen takviyesi yaparak cilt problemlerinin kısa süre içerisinde ortadan kaldırılması mümkündür. Bu yüzden cildi ile alakalı sıkıntıları olan kişilerin vücudundaki kolajen seviyesine ayrı özen göstermesi gerekir.

1. Turunçgiller

Turunçgiller C vitamini bakımından zengin olan besin türlerindedir. C vitamini kolajen üretimine yardımcı olduğu için turunçgiller kolajen arttırıcı yiyecekler arasında yer alır.

Vücutta bulunan serbest radikaller kolajen maddesinin zayıflamasına neden olur. Bu zayıflamadan ilk olarak cilt etkilenir. Cildin olumsuz yönde etkilenmesini önlemek adına limon, mandalina ve portakal gibi sevilen turunçgilleri tüketebilirsiniz. Özellikle yüzdeki kolajen nasıl arttırılır sorusuna yanıt arayan kişilerin turunçgilleri tüketmesi önerilir.

2. Kırmızı renkli sebzeler ve meyveler

Cildinizde sarkma ve kırışıklıklar meydana geldiyse kırmızı sebzeleri tüketerek kolajen üretimini arttırabilir ve bu olumsuzlukları asgari düzeye çekebilirsiniz. Kırmızı yapıda olan besinler arasında böğürtlen ve çilek baş sırada yer almaktadır. Bu besinleri beslenme zincirinize dahil etmeniz halinde cildinizin esnekleştiğini ve kırışıklıkların büyük oranda azaldığını gözlemlemeniz mümkün.

Kırmızı renkli olan bu besinlere fitobesinler de denilmektedir. Bunlar genel olarak kolajenin yıkılmasını engellerler. Bu da vücuttaki kolajen miktarının korunmasını sağlar.

3. Turuncu renkli sebzeler ve meyveler

Kolajen arttırıcı yönde etkisi olan bir diğer besin türü turuncu renge sahip olan besinlerdir. Havuç, balkabağı ve patates turuncu renge sahip olan ve kolajen üretimini arttıran besinlerin sadece bir kaçıdır.

Bahsi geçen besin türleri içerisinde yetkin düzeyde A vitamini yer almaktadır. A vitamini cildin en çok gereksinim duyduğu vitaminlerden biridir. Kolajen ve A vitamininden kaynaklı cilt problemleriniz varsa turuncu renge sahip olan besinleri tüketmeniz yerinde bir karar olacaktır.

4. Sarımsak

Aşırı derecede kötü bir kokuya sahip olsa da sarımsak etkin bir kolajen arttırıcı olarak karşımıza çıkıyor. Ciltte meydana gelen sarkmalar bağ dokusunda meydana gelen bozulmalardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Sarımsak tüketerek bağ dokusunu iyileştirdiğiniz gibi kolajen miktarının artmasını sağlayabilirsiniz.

5. Yeşil yapraklı sebzeler

Makalemizin başında sizlere C vitamini bakımından zengin olan besinlerin kolajen arttırıcı yönde etkisinin olduğunu söylemiştik. Bu söylemimizden yola çıkarak sizlere yeşil sebzeleri tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yeşil yapraklı sebzeler içerisinde yüksek oranda C vitamini bulundurmaktadır. Sebzeler içerisinde yer alan bu C vitamini kolajen üretimini tetikleyerek kolajen arttırıcı yönde etki yapmaktadır. Ispanak, biber ve maydanoz gibi besinleri beslenme zincirinize eklemenizi tavsiye ederiz. Kolajen içeren vitaminler denildiği zaman akla ilk olarak C vitamini geldiği için yeşil yapraklı sebzelerin cilt için ayrı önemi vardır.

6. Yumurta

Hayvansal gıdalar içerisinde yer alan ve en çok tüketilen besinlerden birisi olan yumurta da kolajen arttırıcı etkiye sahiptir. Özellikle yumurtanın beyaz olan kısmını tüketmeniz cildinizin ciddi anlamda güçlenmesine ve sarkmaların yok olmasına yardımcı olacaktır.

7. Balık

Aynı şekilde hayvansal gıdalar içerisinde yer alan balıkların da kolajen arttırıcı etkisinin olduğu biliniyor. Uzmanlar balıkların konserve olarak değil de mevsiminde tüketilmesinin daha faydalı olduğunu söylemektedir. Bu yüzden balık gibi deniz ürünlerini mevsiminde tüketmeye özen gösterin.

İnsan aşırı derecede hassas bir varlıktır ve yüce yaratıcı bu durumu bildiğinden dolayı doğada yer alan her şeyi insanlık yararına sunmuştur. Eğer sağlığınız ile alakalı ciddi sıkıntılarınız varsa bu sıkıntıların çaresinin doğada yer aldığına emin olabilirsiniz. Kolajen arttırıcı etkisi olan besinler buna en güzel örnek olarak gösterilebilir. Kolajen desteği özellikle cildinizin hayat bulmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here