Korona virüsü yılan

ilk olarak Vuhan’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüsü, Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS-CoV) ve Orta Doğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS-CoV) ile aynı özellikleri taşıyor. Çünkü bu virüsler aynı aileden geliyor. Bu iki sendromda da virüsün kaynağını yarasalar oluşturuyor.

Uzmanlar virüsün yarasalardan direkt olarak insanlara geçmesinin mümkün olmadığını, mutlaka bir aracı canlıya gereksinimi olduğunu belirtiyor.

Yapılan Araştırma sonucunda, virüsün insanlara yarasalardan geçmiş olabileceği ancak geçiş gerçekleşmeden önce virüsün mutasyona uğradığı belirtildi.

Yapılan araştırmalara göre yeni virüsün, biri yarasaları enfekte ettiği bilinen, iki koronavirüsün bileşimi olabileceği tespit edildi.

Korona virüsü toplamda 217 farklı hayvandan alınan Corona virüsü ile karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırma sonucunda bu virüsün yılanlardan geçmiş olma ihtimalinin daha yüksek olduğu tespit edildi.

Araştırmaya göre, 2019-nCoV’daki protein kodlarının, daha çok Çin’de bulunan iki yılan türünün taşıdığı belirlendi.

Corona virüsüne taşıma ihtimali olan yılan türünün Çin’deki wuhan şehrinde yer alan deniz ürünleri pazarında sıklıka satılması Corona virüsünün yılanlardan geçmiş olma ihtimalini ön plana çıkardı.

Karşılaştırılan proteinlerin Corona virüsü ile benzerlik göstermesi elbette yeterli değil. Kesin bilgiye ulaşabilmek için daha çok sayıda testin yapılması gerekiyor.

Corona virüsü 1dönem Çinlilerin en çok korktuğu sars hastalığına neden olan virüs ile aşırı derecede benzer olduğu için insanlar Corona virüsünden ciddi anlamda korkuyor. Birçok şehrin tamamen Karantina altına alınması insanların korkusunu tetikleyici önemli bir etken haline gelmiş durumda.

Corona virüsü diğer dünya ülkelerine de hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Elde edilen bilgilere göre Corona virüsü son olarak Amerika Birleşik Devletleri İngiltere Japonya Kuzey Kore ve Vietnam da ortaya çıktı.

Corona virüsünün Türkiye’ye gelmiş olma ihtimali de var. Çinli bir ailenin yüksek ateş nedeniyle İstanbul’da yer alan bir devlet hastanesine başvurması insanları tedirgin etmiş durumda. Hastaneye başvuran Çinli çiftin ateşi bir türlü düşürülemeği için Çinli çiftin yer aldığı bölüm karantina altına alındı. Yapılan testler sonucunda Corona virüsünün Türkiye’ye gelip gelmediği kesin olarak belirlenmiş olacak.

Corona virüsüne önlem almak için herhangi bir aşı geliştirilemedi. Herhangi bir tedavi yöntemi geliştirilemediği için Corona virüsünün daha çok sayıda insanın canına mal olması bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here