Kraton Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır? Sulama Çoğaltma

Ev bitkileri arasında yer alan kraton, sahip olduğu muhteşem renkleriyle ruh halinizin pozitif olmasını sağlıyor. Kraton bitkisi bakımı kadar insan ruhuna olan etkisi üstünde de kesinlikle durulmalı. Yapılan araştırmalara göre insan ruhunu canlandırıcı yönde etkisi olan bir hava spreyi görevi görüyor.

Kraton bitkisi sonbahar renklerinin neredeyse hepsini içerisinde barındırıyor. Sadece bu yüzden bile tropikal, yaprak dökmeyen süs bitkisinin en popüler iç mekan bitkiler listesinin başında olmasına şaşmamalı. Kraton bitkisi bakımı hakkında vereceğimiz bilgiler sayesinde, bitkinizi nasıl geliştirebileceğinizi ayrıntılı olarak öğreneceksiniz.

Bitkisel İsim: codiadeum variegatum
Bitki Türü: ev bitkisi
Güneş İsteği: tam güneş, yarı güneş
Toprak Tipi: tınlı
Toprak Ph’ı: nötr
Çiçeklenme Zamanı: değişken
Çiçek Rengi: beyaz

Kraton bitkisi sayesinde eviniz tropikal bir havaya bürünebilir. Yaklaşık 200 santimetre boyuna ulaşabilen kraton bitkisi, ayrıca 30 cm uzunluğa ve 10 cm genişliğe kadar olan yapraklarıyla ön plana çıkıyor.

Kraton bitkisinin havayı temizleyici özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı halk arasında harika ağaç olarak da bilinir. Sizler de salonunuza bir kraton bitkisiyle renk katmak isterseniz, kraton bakımı hakkında bu sayfadan tüm detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bir sütleğen bitkisi olan kraton bitkisinin beyaz, zehirli, sütlü bir özü vardır. Kasıtlı veya kasıtsız olarak tüketilmesi, insanlarda ve hayvanlarda mide bulantısı ve kusma gibi tipik zehirlenme semptomlarına neden olur. Deri teması şişlik ve iltihaplanmaya neden olabilir. Bu yüzden halk arasında kraton zehirlidir şeklinde bilgiler dolaşır. Eğer bitkinizi yemeyi düşünmüyorsanız herhangi bir sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.

Kraton Bitkisi Bakımı

Kraton bitkisi kesinlikle bir salonda yaşamak üzere Allah tarafından yaratılmadı. Kökleri bir saksıya sıkıştırıldığı, kuru rüzgarlı bir yere konulduğu zaman kesinlikle yaşamak için ideal bir koşul bulamaz.

Kraton bitkinizi en ideal koşullarda yaşatmak istiyorsanız kesinlikle yazımızın devamında yer alan uyarıları dikkate almalısınız.

Kraton Bitki Yeri Seçimi

Başarılı bir bakım için yer seçimi çok önemlidir. Işık ve sıcaklık koşulları, doğal ortamındaki koşullara ne kadar yakınsa, yaprakların parlak renkleri o kadar görkemli olur.

 • %75 ila %100 ışık yoğunluğuyla aydınlanan yer seçilmelidir.
 • Yaz aylarında genellikle öğle vakti güçlü güneşten gelen hafif gölgeleme ile korunması gerekir.
 • Mart’tan eylül’e kadar 20 ila 25 santigrat derece sıcak ortamda yer almalıdır.
 • Ekimden şubat ayına kadar daha soğuk sıcaklıklar yaklaşık 15 santigrat derece yaşaması için uygundur.
 • Bu yüzden evin güney cephesinde tutulması daha uygundur. Güneye bakan pencere önü doğru seçim olabilir.
 • Güney cephesinde öğle ışığından bitkinizi koruyamayacağınızı düşünüyorsanız batıya bakan bir pencereyi seçmek sizin için daha doğru olacaktır.
 • Daha düşük ışık yoğunluğuna sahip bir konum, yoğun renklerin solmasına ve kraton bitkisinin eşsiz güzelliğinden mahrum kalmanıza neden olur.

Kraton Bitkisi Nem İsteği

Yeterli ışık ve sıcaklık koşullarına ek olarak, %60’ın üzerinde yüksek bir nem gereksinimi vardır. Normal iç ortam iklimi bu gereksinimi karşılamadığından ek önlemler alınmalıdır. Bitki nemlendiricileri bu iş için ideal olabilir. Özel üretilen bitki nemlendiricileri sayesinde bitkinizi nemlendirmeniz mümkündür.

Gerekli nemi sağlayamıyorsanız zaman zaman bitkinizi banyoya koyarak yeterli düzeyde nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kışın evinizdeki radyatörlerin üstünde su hazneleri koyun. Buharlaşma sayesinde nem artacaktır. Bu da bitkiniz için ideal ortamın sağlanmasına yardımcı olacaktır.

Kraton Bitkisi Sulama

Su dengesi, tropikal iklimdeki doğal bitki örtüsü hesaba katılarak yapılır. Kraton bitkisi sadece iki mevsimi bilir. Bunlar ılık, yağmurlu bir büyüme aşaması, ardından serin ve kuru bir uyku dönemi şeklinde tanımlanabilir.

Kraton Bitkisini Şu Şekilde Sulayabilirsiniz:

 • Toprağı mart’tan eylül’e kadar biraz nemli tutun.
 • Toprak yüzeyini kurutun, saksı dolana kadar su verin.
 • Birkaç dakika sonra saksı altlığını boşaltın. Böylece su basması olmaz.
 • Toprağı tamamen kurutmadan su tedarikini ekim’den şubat’a kadar azaltın.
 • Lütfen oda sıcaklığında ağırlıklı olarak filtrelenmiş yağmur suyu veya durgun musluk suyu kullanın. Soğuk, kireçli su kraton bitkisinin canlılığını etkiler ve toprağın ph’ını yükselterek yaprak klorozuna yol açabilir.

Kraton nemi seven bir bitkidir. Bitkinizin üst ve alt kısımlarını yıkamak için her gün yumuşak, ılık suyu bir sprey şişesine doldurun. Daha sonra özellikle yaprakları nemlenene kadar bitkinize sıkın. Yapacağınız bu püskürtme bitkinin gerekli duyduğu nemi sağlayacağı gibi bitkinizi örümceklere karşı da koruyacaktır.

Kraton Bitkisi Gübreleme

Yeşil bitkiler için sıvı gübre ile mart’tan ağustos’a kadar her 14 günde bir kraton bitkisini gübreleyin. Gübreyi kurumuş toprağa değil, temiz sulama suyuna karıştırarak kullanın.

Piyasada çok sayıda sıvı gübre vardır. Gübre alırken mutlaka içeriğinde neler olduğuna bakın. Ayrıca elinizden geldiğince güvenilir markalar tarafından üretilen sıvı gübreleri tercih edin.

Kraton Bitkisi Budama

Kraton bitkisini budarken aşırı derecede dikkatli olunması gerekmektedir. Bitkinin herhangi bir kısmını kestiğiniz zaman süte benzer bir sıvı akacaktır. Bu sıvı bitki yaralanmalarında bitkiyi korumak için bitki tarafından üretilir. Ancak bu sıvıya rağmen kraton bitkisinin hastalık kapma ihtimali yüksektir.

Bunun bilincinde olarak mart ayı başlarında bitkinizin uzun olan sürgünlerini budayın. Budama yaparken derin budamadan kaçının. Sadece görüntüsel olarak bitkiyi kötü gösteren kısımları almanız daha doğru bir karar olur.

Solan yaprakları kesmemeniz daha doğru olur. Bitki yapraklarda sorun olduğunu anladığı zaman yaprağı tamamen kendi kurutur. Tam kuruma olmadan yaprakları koparmamanızı tavsiye ederiz.

Kraton Bitkisi Kış Bakımı

Ekimden şubat ayına kadar, kraton kış büyüme dinlenmesine girer. Bu süreç, bakım programında aşağıdaki değişiklikleri yapmanızı gerektirir:

 • Kış mevsimi aydınlık ve serindir, sıcaklıklar en az 13 ila en fazla 18 santigrat derece arasında tutulmalıdır.
 • Az su verilir ve gübreleme yapılmaz.
 • Kireç içermeyen su ile düzenli olarak püskürtme yapılmalıdır
 • Kışın radyatörün hemen yanına koyulmamalıdır.
 • Ilık ve nemli alanlar kış mevsiminde tercih edilmelidir.

Kraton Bitkisi Çoğaltma

Daha fazla kraton bitkisine sahip olmak için klasik çoğaltma yöntemi önerilir. Bu vejetatif çoğaltma yöntemiyle, ana bitki ile aynı özelliklere sahip genç bitkiler yetiştirirsiniz.

 • Büyüme dinlenme sırasında 10-15 cm uzunluğunda saç başlıkları kesin.
 • Kesimlerin köklenmesini sağlamak için sürgünleri 1-2 gün bir bardak suya koyun.
 • Kesimleri kaktüs toprağı ve kum karışımı ile doldurulmuş saksılara ayrı ayrı yerleştirin.
 • Toprağı saksı altlığına su dolana kadar sulayın.
 • Sera etkisi yaratmak için üstlerine şeffaf örtü koyun.

Yarı gölge pencere önünde, köklenme 25 santigrat derecede hızla olur. Takip eden 5-6 ay boyunca düzenli olarak su vermek, güçlü bir kök sistemi gelişir. Bu da yeni kraton bitkilerinizin sağlıklı olmasını sağlar.

Kraton Bitkisi Hastalıkları

Kraton hassas bir bitki olmasına rağmen bitki hastalıklarına karşı son derece güçlü bir direnç gösterir. İlk bakışta bir hastalık gibi görünen şey, genellikle bakımdaki başarısızlıktan kaynaklanır.

Şimdi kraton hastalık tiplerini ve bu durumda yapılabilecekleri sizinle paylaşmak istiyorum.

#Yaprakların Sararması: bitki çok karanlıktaysa güneşli bir yere taşınmalı.

#Aşağıdan Yaprak Dökülmesi: bitkinin soğukla temas ettiğini gösterir. Daha nemli ve sıcak bir ortam oluşturulmalıdır.

#Soluk Renkler: ışık yoğunluğu %75’in altına düşerse bu sorun meydana gelir. Bu nedenle yer değişikliği akıllıca olacaktır

#kahverengi yaprak noktaları: çok düşük nem değerleri olduğunu gösterir. Günlük olarak su püskürtmeyi gerektirir.

Zararlılar Haşerelerle Mücadele

Zehirli sütsü öz, kraton bitkisini haşere istilasından korumaz. Yaralı yaprakların olması; yaprak bitleri, etli böcekler ve tüylü yaprak bitleri gibi emici böceklerle bir saldırı olduğunun göstergesidir.

Bir haşere istilasının ilk belirtilerinde saldırıyı önlemek adına ilk olarak bitki diğer ev bitkilerinden izole edilmelidir. Erken istila aşamasında, haşerelerin üstüne basınçlı su sıkın.

Yaprak bitleriyle, 1 litre su ve 1 yemek kaşığı Arap sabunu karışımı ile etkili bir şekilde mücadele edilir. İnatçı un bitleri ve tüylü yaprak bitleri alkole batırılmış bir bezle silinmelidir.

Yorum yapın