Kudret narı nedir nasıl kullanılır faydaları
Kudret narı nedir nasıl kullanılır faydaları

Tropikal meyveler arasında yer alan kudret narı, insan sağlığına olan faydaları sayesinde ilgi odağı haline gelmiştir. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılmadığı için yurtdışından ithal edilerek Pazar tezgahlarında yer almaktadır. Kudret narının faydaları gün yüzüne çıktığından beri uzmanlar tarafından en çok tavsiye edilen besinlerden birisi haline gelmiştir.

Özellikle Asya ve Doğu Afrika’da yetiştiriciliği yapılan kudret narı, alternatif tıp dünyasının mucizevi bitkilerinden birisi olarak görülmektedir. Tropikal iklime uygun bir bitki olsa da ülkemizde Akdeniz iklimi gözlemlenen yerlerde yetiştiriciliği denenmektedir. Ülkemiz iklim şartlarına uyum sağlayacak olursa Pazar tezgahlarında daha yaygın bir şekilde yer alacağını düşünüyoruz.

Kudret narı yetişme döneminde yeşil rengiyle bir salatalığı andırır. Meyve olgunlaşmaya başladıkça turuncu rengine bürünür. Kudret narının faydaları sürekli dile getirilse de bilinçsiz kullanılması halinde kudret narının zararları da ortaya çıkabilir.

Kudret Narı Nerede Nasıl Yetişir?

Kudret narı nerede nasıl yetişir
Kudret narı nerede nasıl yetişir

Kudret narı, tropikal bir meyve türü olduğu için tropikal iklim gözlemlenen yerlerde yetişir. Özellikle Amazon havzasında ve Doğu Afrika’da yaygın bir şekilde yetiştiriciliği yapılır. Ayrıca Uzak Doğu, Güney Amerika ve Asya’da da yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kudret narı tek yıllık sarmaşık özelliği taşıyan bir bitkidir. Yaprakları yelpaze formunda olup yaz mevsiminde çiçek açtığı bilinmektedir. İlk başta yetiş renkte olan meyveleri daha sonra olgunlaşır ve turuncu rengini alır.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Kudret narının faydaları
Kudret narının faydaları

Kudret narı, doğanın insanoğluna sunmuş olduğu önemli şifa kaynaklarından birisidir. Kudret narının faydaları o kadar fazladır ki bazı yerlerde bu tropikal meyveye doktor gözüyle dahi bakılmaktadır. Ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan kudret narını sizler de merak ediyorsanız, gelin kudret narının faydaları nelermiş öğrenelim.

 • Sindirim sistemini aktif eder.
 • Reflü, gastrit ve ülser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Hazımsızlığı yok ettiği gibi bağırsak tembelliğini ortadan kaldırır.
 • Açık yaraların hızlı bir şekilde kapanmasını ve oluşan iltihapların geçmesini sağlar.
 • Çok eski zamanlardan beri yanık yaralarının iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.
 • Sıklıkla karşılaşılan cilt problemlerinden olan egzama, çıban ve sedef gibi hastalıklara iyi gelir.
 • Karaciğeri güçlendirici etkisi vardır ve birçok karaciğer hastalığına iyi gelir.
 • Kan şekerini dengeleyici özelliğinden dolayı şeker hastalarına tavsiye edilen bir meyve türüdür.
 • Yüksek oranda sahip olduğu E vitamini hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kişinin genç görünmesine yardımcı olur.
 • Çekilmez romatizma ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Hemeroid hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

Bilgi: Kudret narı üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu meyvenin şeker hastalığının ilerlemesini durdurucu yönde etkisinin olduğu belirlenmiştir. Bu etkisinden dolayı günümüzde kullanılan diyabet ilaçlarına kudret narının dahil edilmesi düşünülüyor. Sürekli olarak yüksek kan şekeriniz varsa bunu kudret narı tüketerek normal değerlere çekebilirsiniz.

Kudret Narının Zararları Nelerdir?

Kudret narı faydaları ile ön plana çıkmayı başaran bir besin türü olsa da yanlış tüketilmesi halinde zararları görülebilir. Özellikle aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi karaciğerde hasarların oluşmasına neden olabilir. Kudret narı her ne kadar kan şekerini düşürücü bir etkiye sahip olsa da özellikle insülin kullanan kişilerin bu besini tüketirken dikkatli olması gerekmektedir.

Kudret narının içerisinde yer alan bazı maddeler kanamayı arttırıcı yönde etkiye sahiptir. Kan sulandırıcı kullanan kişilerin bu etkisinden dolayı kudret narını tüketmemesi gerekiyor. Gebelik döneminde tüketilmesi anne karnındaki bebeğin zarar görmesine neden olabilir. Ayrıca düşük tehlikesinin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu etkilerinden dolayı hamilelik döneminde olan kişilerin kudret narını tüketmemesi gerekiyor.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?

Kudret narı balla birlikte tüketilmektedir. Kudret narı meyvesini iyi bir şekilde ezdikten sonra balla karıştırın. Bu karışımı sabahleyin aç karnına 1 kaşık olarak tüketin. Kudret narı bal karışımı etkisini göstermesi için yaklaşık olarak 1 ay kullanılmalıdır. 1 ay sonrasında kudret narının olumlu etkileri ortaya çıkmaya başlayacaktır.

Eğer kudret narı yara ve yanık tedavisinde kullanılacaksa zeytinyağıyla karıştırılarak kullanılır. Bilinçsiz kullanılması yaraların daha kötü bir hale gelmesine neden olabileceği için uzman kişilerden destek alınarak kullanılması gerekmektedir. Kudret narı bal ve zeytinyağı karışımı aktarcılarda da satılıyor. Eğer karışım hazırlamakta zorlanıyorsanız ilgili karışımları aktarcılardan da temin edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here