Genellikle çocuklarda ortaya çıkan kulak ağrısı yetişkinlerde de sıklıkla gözlemlenen bir sağlık sorunudur. Kimi zaman hafif ağrılar meydana gelse de kulak ağrısının aşırı derecede şiddetlenme ihtimali de bulunmaktadır. Bu yüzden kulak ağrısı tedavisi gerçekleştirilmelidir. Ağrının ortadan kaldırılması için öncelikli olarak kulak ağrısı nedenleri tespit edilmelidir. Tüm nedenler tespit edildikten sonra ağrıya neden olan faktörler ortadan kaldırılınca kulak ağrısı da ortadan kalkacaktır.

Bazı kulak ağrıları aniden keskin bir şekilde ortaya çıkar. Bazı ağrılar ise yanma hissi ve zonklama oluşturarak meydana gelir. Bu tip durumlarda ciddi bir şeyin olabileceği akla getirilmeli ve en kısa süre içerisinde tıbbi destek almak için bir kulak burun boğaz (KBB) uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Kulak ağrısı genellikle iç kulak bölgesinde meydana gelen sorunlardan dolayı oluşur. Tabi ağrının oluşmasındaki tek sebep bu değildir çünkü boyun ve baş bölgesinde meydana gelen sorunların da kulak ağrısına neden olma ihtimali vardır. Bu yüzden ağrının yok edilebilmesi için kulak ağrısı nedenleri net bir şekilde tespit edilmelidir.

Kulak ağrısı neden olur?

Alerji: Mevsimsel geçişlerde havaya karışan polenler, hayvan tüyleri ya da ortamda yer alan tozlar birçok kişinin yapısı hassas olduğundan dolayı alerjilerin oluşmasına neden olur. Alerjiler sinüs boşluğunda mukus artmasına ve bunun da kulak sarına baskı yapmasına neden olur. Mukus tabakasının yapmış olduğu bu baskı da kulak zarında şiddetli ağrıların oluşmasına neden olur. Bu durum kesinlikle önemsenmelidir çünkü artan mukus kulak zarının zarar görmesine neden olabilir. Vücut hassaslığınız nedeniyle sürekli olarak alerjik reaksiyonlar ortaya çıkıyorsa bu durum kulak ağrısı yaşamanıza neden olacağından dolayı alerjiyi önlemek için kesinlikle ilaç kullanmanızı ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizi tavsiye ederiz.

Enfeksiyon: kulak ağrısı denildiğinde akla ilk olarak kesinlikle enfeksiyon gelmelidir çünkü hem iç kulak hem de dış kulak içerisinde oluşan enfeksiyonlar çekilmez ve sürekli kulak ağrısının yaşanmasına neden olur. Östaki borusuna enfeksiyona neden olacak bakteriler ya da mikroplar girdiği zaman bu durum hem iç hem de dış kulakta enfeksiyonların meydana gelmesine neden olacaktır. Çocuklarda östaki borusunun boyu daha kısa olduğundan dolayı enfeksiyon daha hızlı bir şekilde yayılır ve bu durum çocuklarda daha fazla kulak ağrısının ortaya çıkmasına neden olur.

Kulak kiri: kulak kiri normal şartlarda kulak içerisine kulağa zarar verecek türden canlıların girmesini engeller. Ayrıca kulak kirinin toz zerreciklerini tutarak kulak zarının zarar görmesini engellediği de bilinmektedir. Her ne kadar kulak kiri kulağımızı koruyor olsa da uzun süre temizlenmeyecek olursa bu kir sertleşir. Sertleşen kir bir süre sonra birikerek kulak zarının zarar görmesine neden olur. Bu durum da kulak ağrılarının yaşanmasına neden olmaktadır. Kulak kiriniz sertleştiyse bu kiri kesinlikle kendiniz temizlemeye çalışmayın. Kiri ileri itecek olursanız bu durum kulak zarının daha fazla zarar görmesine neden olacağı gibi ağrının da artmasına neden olacaktır. Bu yüzden sertleşen kulak kirleri için kesinlikle tıbbi destek alınması gerekmektedir.

Kulak zarı: Kulak zarının delinmesi, yırtılması ya da çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmesi dayanılmaz kulak ağrılarının yaşanmasına neden olur. Özellikle kulak kirini temizlemek için kullanılan kulak çöpleri çok derinlere sokulduğunda kulak zarı delinebilir. Yıl içerisinde birçok kişi kulak zarının delinmesi nedeniyle duyma yetisini kaybetmekte ve buna paralel olarak kulak ağrısı yaşamaktadır. Ayrıca uzmanlar aşırı yüksek sese sahip olan ortamlarda durulması halinde kulak zarının zarar görebileceğini ve bu yüzden kulak ağrısı yaşanabileceğini belirtiyor. Bu tip nedenlerden dolayı ortaya çıkan kulak ağrılarını gidermek uzun sürdüğü gibi duyma yetisinde kayıplar yaşanabilmektedir. Bu yüzden dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Kulak ağrısına ne iyi gelir?

kulak ağrısı

Alternatif tıp dünyasında kulak ağrısına iyi gelen şeyler adı altında bilgiler veriliyor olsa da kulağımız en önemli organlarımızdan birisi olduğundan dolayı kesinlikle işi riske atmayın ve modern tıp dünyasındaki yöntemlerden yararlanın. Kulak ağrısı meydana geldiği zaman genellikle ağrı kesici etkisi olan damlalar reçete edilir. Bu damlaları kulağınızı doktorunuzun vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda damlatacak olursa bir süre sonra kulak ağrısınız ortadan kalkacaktır.

Kulağınız ağrıdığı zaman kulağınıza ısı uygularsanız bu ağrının hafiflemesini sağlar. Kulağıma nasıl ısı uygulayabilirim diyorsanız size şöyle bir şey önerebiliriz. Bir havlu alın ve bu havluyu ütü aracılığıyla ısıtın. Daha sonra ısıtılmış havluyu kulağınıza koyup üzerine yatın. Bir süre sonra havlu soğuyacaktır. Bu yüzden tekrardan ütüde havluyu ısıtmanız gerekebilir. Bunu bir süre tekrarlayacak olursanız kulak ağrınızın büyük ölçüde ortadan kalktığını göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here