Kurutulmuş meyvelerin içerisinde yüksek oranda yağlar, karbonhidratlar, mineraller ve proteinler yer aldığından dolayı sağlıklı bir beslenme için kurutulmuş meyvelerin beslenme zincirine eklenmesi gerekmektedir. Kurutulmuş meyvelerin faydaları bu meyveler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda kanıtlanmıştır. Meyvelerin tabii ki de taze olarak tüketilmesi daha faydalıdır ancak bazı meyveler mevsiminde temin edilemediğinden dolayı kuru bir şekilde tüketilmesi de mümkündür. Kayısı, üzüm, incir günümüzde en çok kurutularak tüketilen meyveler arasında yer almaktadır. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme zinciri oluşturmak fazla kilolardan kısa süre içerisinde kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Bu yüzden kurutulmuş meyveler bakımından zengin bir beslenme zinciri oluşturacak olursanız fazla kilolarınızdan daha kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz. Uzmanlar aç kalarak zayıflamak yerine dengeli ve sağlıklı beslenerek zayıflamanın daha önemli olduğunu söylemektedir. Bu yüzden fazla kilolarınız varsa beslenme zincirinizi gözden geçirmeniz mantıklı olacaktır.

Kurutulmuş meyveler besin değerlerini kaybetmeden özel olarak kurutulduklarından dolayı taze olarak tüketildikleri besin değerlerini korumaktadırlar. Kurutma işlemi genel olarak meyvelerin suyunun çekilmesi ile gerçekleştirilir. Geçmişten günümüze kuru meyve imalatı meyvelerin güneş altında kurutulması şeklinde gerçekleştiriliyor olsa da gelişen teknoloji ile birlikte meyvelerin kurutulmasını sağlayan makineler de icat edilmiştir. Meyvelerin suyunun alınmasının temel nedeni suyun meyvelerin bozulmasına neden olmasıdır. Meyvelerin suyu tamamen alındığından dolayı da bu kurutulmuş meyveler bozulmadan uzun süre dayanabilmektedir. Kurutulmuş meyvelerin faydaları da bu sayede bu meyveleri tüketen kişilere geçmektedir.

Kurutulmuş meyveler yapısal olarak incelendiğinde bu meyvelerin içerisinde yüksek oranda şeker, magnezyum, fosfor, kalsiyum, demir, mineral, lif ve vitaminin yer aldığı gözlemlenir. Bu saymış olduğumuz maddeler sayesinde kurutulmuş meyvelerin sağlığı koruma konusunda etkili olduğu belirtilmektedir. Kurutulmuş meyveler her ne kadar besin değerini kaybediyormuş gibi düşünülse de yapılan incelemeler sonucunda meyvelerin kurtuldukça besin değerlerinin daha da arttığı tespit edilmiştir. Bu yüzden bu kurutulmuş meyveleri hiçbir tereddüt yaşamadan tüketebilirsiniz. Tabii ki merdiven altında üretimi yapılmış olan kuru meyveler insan sağlığını tehdit edebilir. O yüzden ilgili besin kaynaklarını sadece güvenilir noktalardan temin etmeye özen gösterin.

Kurutulmuş meyvelerin faydaları üzerine araştırmalar yaptığımızda bu meyvelerin yüksek oranda lif içeriyor olmasından dolayı sindirim sistemini aktive edici yönde etkisinin olduğunu tespit ettik. Eğer hazımsızlık gibi yakınmalarınız varsa özellikle sabah kalktığınızda kurutulmuş meyve tüketerek bu hazımsızlık probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Kurutulmuş meyveler ayrıca vücut içerisinde yer alan toksinleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olmaktadır. Toksinlerin vücutta birikmesi kanser gibi rahatsızlıkların oluşmasına neden olduğundan dolayı bu toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması gerekir. Kurutulmuş meyve tüketerek bu toksinleri bedeninizden uzaklaştırabilir ve vücudunuzu kansere karşı koruma altına alabilirsiniz.

Kurutulmuş meyveler içerisinde yer alan demir sayesinde hemoglobin üretiminin artmasına yardımcı olmaktadır. Sizlerinde bildiğiniz gibi hemoglobin kan sistemi için aşırı derecede önemlidir. Kurutulmuş meyve tüketerek başta annemi olmak üzere çeşitli kan rahatsızlıklarına karşı vücudunuzu koruyabilirsiniz. Ayrıca kurutulmuş meyvelerin kırmızı ve beyaz kan hücrelerinin artmasını sağladığı da bilinmektedir. Makalemizin başında sizlere kurutulmuş meyvelerin zayıflamaya da yardımcı olduğunu söylemiştik. Kurutulmuş meyveler yüksek oranda lif içerdiklerinden dolayı sindirim sisteminin aktif olmasını sağlarlar ve bu sayede kişinin daha kısa süre içerisinde kilo vermesine yardımcı olurlar. Şeker oranları tatlıya oranla daha düşük olduğundan dolayı kurutulmuş meyve tüketerek tatlı gereksinimi giderilebilir ve bu sayede daha sağlıklı bir şekilde kilo verilebilir.

kurutulmuş meyve

Kurutulmuş meyvelerin faydaları tabii ki de bunlarla sınırlı değildir. Kurutulmuş meyvelerin ayrıca astım, çeşitli kalp hastalıkları, kolon kanseri ve tansiyon gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Yüksek oranda kalsiyum içerdiklerinden dolayı gelişim evresinde kemiklerin aktif bir şekilde gelişebilmesi için aşırı derecede önemlidirler. Kalsiyum barındırdıklarından dolayı diş sağlığı açısından da önemli oldukları bilinmektedir. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız kesinlikle kurutulmuş meyveler bakımından zengin olan bir beslenme zinciri oluşturmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede uzun ve daha sağlıklı bir yaşam sürmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here