göçmen kuşlar

Kuşların göç etmesinin nedeni nedir konusu üzerinde doğa ve hayvan bilimciler uzun yıllardan beri araştırmalar yapmaktadır. Kuş türlerinin tabi ki de hepsi göç etmemektedir ancak büyük bölümünün göç ettiği bilinenler arasında yer almaktadır. Kuşlar uçma yeteneğine sahip canlılar olduklarından dolayı uzun mesafeleri kısa süre içerisinde alabilmektedirler. Bu özellikleri de omurgalı canlılar arasında yer alan ve uçma yeteneğine sahip olan tek canlı sınıfı olan kuşların kolay bir şekilde göç etmesini sağlamaktadır. Kuşlar neden göç eder sorusuna verilen genel cevap sırf yiyeceği kolay temin edebilmek adına olsa da bu durum sadece yiyecek temini ile sınırlandırılmamalıdır çünkü kuşların yapmış olduğu göçlerin farklı nedenleri de bulunabilmektedir.

Kuşlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalara göre kuşların toplu halde göç etmesini tetikleyen durum mevsimsel değişimlerdir. Yüce yaratıcı tarafından kuşlara bahşedilen özellikle sayesinde havalar soğuyunca toplu halde kuş göçleri başlar. Birçok uzman havaların stabil sıcaklıkta kalması durumunda kuşların göç etmeyeceğini bu nedenden dolayı iddia etmektedir. Bu durumun böyle olmadığını düşünen bazı bilim insanları ilgili durumu çürütmek adına çeşitli çalışmalar yapmıştır. Laboratuar ortamında mevsimsel etkiyi sabit tutmalarına rağmen kuşların kış mevsimi geldiği zaman göç hareketine başladıkları gözlemlenmiştir. Yani yaşam alanları her ne kadar yaz mevsimi olarak stabil tutulsa da kuşlar bu durumu önemsememiş ve dış mekanda kış mevsimi etkilerini göstermeye başlayınca göç hareketine girişmişlerdir. Bu yapılan bilimsel analiz aslında iklimin kuş göçlerine etki etmediğinin açık bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Bilim insanları yapılan bu gözlemlemeler sonrasında kuşların bir biyolojik saatinin olduğunu ve bu yüzden mevsim ne olursa olsun göç hareketinin başladığını belirtiyor. Küresel ısınma nedeniyle mevsimsel bozulmalar yaşandığından dolayı bu durum en çok göçmen kuşları olumsuz etkilemektedir. Biyolojik saatlerine göre hareket eden kuşlar mevsimsel uygunluk sağlanmadan dolayı göç hareketini başlattıkları için birçok kuşun göç esnasında yok olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kürsel ısınma etkileri özellikleri kuş neslinin korunması adına ortadan kaldırılmalıdır.

Kuşlar aşırı derecede planlı ve programlı canlılardır. Toplu halde göç hareketine başlamaları bunun önemli bir göstergesidir. Göç esnasında aşırı derecede enerji gerekmektedir. Bu yüzden göç hareketi başlamadan önce göçmen kuşlar vücutlarına depolayabildikleri kadar yağı depolarlar. Bu yağ deposu göç esnasında ihtiyaç duyulan enerjiyi karşılayabilmek adına kullanılır. Bir kuş eğer vücuduna yeterli oranda yağ depolamayacak olursa ve bu durumda göç hareketine başlarsa büyük ihtimalle bu göç hareketi bu kuşun sonu olacaktır çünkü gerekli enerjiyi temin edemediğinden dolayı bedeni göç esnasında yorgun düşecektir.

Kuşlar sürekli olarak göç esnasında aynı rotayı takip ederler. Bu da ilgili hayvanların yön bulma kabiliyetlerinin aşırı derecede gelişmiş olduğunu gösterir. Kuşlar hiçbir eğitim almadan ya da teknolojik bir cihaz kullanmadan kolay bir şekilde yönlerini bulabilirler. Şüphesiz bu da Allah’ın kuşlara bahşetmiş olduğu önemli bir özelliktir. Göçmen kuşlar radyo ve televizyon dalgalarının yoğun olduğu bölgelerden geçerken yönlerini şaşırabilmektedir. Bu durum referans alınırsa kuşların dünyanın yaymış olduğu frekansları kullanarak yönlerini bulduklarını açıklayabilir. Dünyanın yaymış olduğu dalgaların hissedilmesini engelleyecek boyuttaki yapay dalgalar ile karşılaşılması yön kaybedilmesinin bir sebebi olarak gösteriliyor.

göçmen kuşlar

Kuşlar kış mevsimi yaklaşırken sıcak yerlere göç ederler. Aynı şekilde göç ettikleri sıcak yerlerde kış mevsimi etkileri başladığı zaman tekrardan ilk göç hareketini başlattıkları yere geri göç dalgası oluştururlar. Bu durum kuşların yaşamları boyunca rutin bir şekilde devam eder. Her ne kadar göç hareketine büyük ölçüde bilimsel açıklamalar getirilmiş olsa da kuşların göç hareketi dünyanın en gizemli olayları arasında kabul edilmeye devam etmektedir. Kuşların dünyasına ilgisi olan bir kişiyseniz ebabil kuşu makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here