kuvvet nedir çeşitleri özellikleri

İlkokul sıralarından beri kuvvetin tanımını sürekli olarak yapsak da eminiz ki birçoğumuz halen kuvvet nedir sorusu ile karşılaştığımızda genel bir tanımlama yapamıyoruz. Kuvvet genel olarak duran bir cismi hareket ettiren, hareket halindeki bir cismi durduran, cisimlerin yönünü, hızını ve şeklini değiştirebilen tüm etkilere verilen genel bir isimdir. Kuvvetin kendi içerisinde çeşitleri olduğu gibi bunların bilinmesi gerekilen özellikleri de bulunmaktadır.

Kuvvet aynı elektrik gibi gözle görülmeyen bir şeydir. Varlığı ancak etkileri ile anlaşılabilir. Kuvvet neyle ölçülür diyecek olursanız günümüzde kuvvetin özel olarak üretilmiş olan dinamometre adı verilen ölçüm cihazları ile ölçüldüğünü söyleyebiliriz. Kuvvet hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur çünkü hayatımızın her alanında vardır. Yürürken, bir şeyler taşırken, ekmeği koparırken gibi birçok eylemde kuvvet yardımıyla ilgili eylemleri gerçekleştiririz. Bazı kuvvetin gözlemlenmesi için kuvvetin cisme dokunarak uygulanması gerekirken bazen etki oluşturabilmek için kuvvetin cisme dokunmasına gerek yoktur. Bu durum da kuvvetin çeşitleri adı verilen kavramın ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Kuvvetin ölçülmesi genellikle uygulanan kuvvetlerin cisimlerde oluşturacağı etkilerin belirlenmesi adına kullanılır. Mesela bir çatı yaparken çatı üzerinde yer alan kiremitlerin çatı iskeletine ne kadar kuvvet uyguladıkları hesaplanarak çatı iskeletinin bu kuvvete dayanıp dayanamayacağı belirlenir. Kuvvet uygulamalarında kuvvetin büyüklüğü kadar cismin özellikleri de önem arz eder. Bir cisme kuvvet uygulandığında şekli değişiyorsa ve aynı şekilde kuvvet kaldırıldığında eski şeklini alıyorsa bu cisimlere esnek cisim denilmektedir. Günümüzde sıklıkla kullandığımız plastik ve türevleri esnek cisimlere örnek olarak gösterilebilir.

Kuvvetin özellikleri

Fiziksel bir kavram olan kuvvet vektörel büyüklük olarak ifade edilir. Gözle görülemeyen bu kavramın yapmış olduğu etkiler gözlemlenerek varlığından söz edilir. Kuvveti ifade etmek için doğru parçaları kullanılır. Doğru parçasının uzandığı taraf kuvvetin yönünü ve büyüklüğü de kuvvetin şiddetini ifade etmektedir. Bir kuvvet hakkında detaylı bilgi verilmesi için uygulama noktasının, doğrultusunun, şiddetinin ve yönünün bilinmesi gerekmektedir. Bunlar bilindikten sonra ilgili kuvvet hakkında detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Kuvvetin çeşitleri

Kuvveti daha iyi bir şekilde irdelemek isteyen fizikçiler kuvveti çeşitli sınıflara ayırmıştır. En kaba tabiriyle kuvvet temas gerektiren kuvvetler ve temas gerektirmeyen kuvvetler olarak incelenmektedir. Kuvvetin çeşitli var olan kuvveti tanımlayabilmek için bilinmesi gerekilen bir konudur. Bu konuyu kavramak adına sizlere temas gerektiren ve temas gerektirmeyen kuvvetler hakkında bilgi vereceğiz.

Temas gerektiren kuvvetler: itme kuvveti, çekme kuvveti, kas kuvveti, elektriksel itme kuvveti, kaldırma kuvveti, sürtünme kuvveti, rüzgar kuvveti, buhar kuvveti temas gerektiren kuvvetler sınıfında yer almaktadır.

Temas gerektirmeyen kuvvetler: magnetik alan kuvveti (mıknatıs),yer çekimi kuvveti, elektriksel çekim kuvveti temas gerektirmeyen kuvvetler sınıfında yer almaktadır.

Sizlere kuvvet ile alakalı en net bilgiler aktarıldı. Kuvvet konusu işlenirken özellikle sürtünme kuvvetinin üzerinde daha fazla durulur. Hayatımızın birçok alanında sürtünme kuvveti ile karşılaşıldığından dolayı sürtünme kuvvetinin iyi bir şekilde bilinmesi gerekmektedir. Sizler de sürtünme kuvveti ile alakalı daha detaylı bilgilere ihtiyaç duyuyorsanız sürtünme kuvveti bağlantısını kullanarak bu konu hakkında bilgiler alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here