Lazarus Refleksi

Lazarus refleks, beyin ölümü gerçekleşmiş insanlarda gözlemlenen bir beden hareketidir. Lazarus refleksi nedir denildiği zaman konuyu açıklamak için Hazreti İsa dönemine kadar gidilmesi gerekmektedir çünkü bu refleks ismini Hazreti İsa zamanında meydana gelmiş bir olaydan almaktadır. Hazreti İsa insanlara dini tebliğ ederken zorluk çektiğinden dolayı etrafında bulunan kişilere peygamber olduğunu inandırmak için ölüleri diriltme özelliğine sahiptir. Henüz 18 yaşında olan ve sadece 4 gün önce ölmüş olan Lazarus adlı kişiyi diriltirse ona inanacaklarını söyleyen kişileri dine bağlamak için Lazarus’un yer aldığı mezara giderek Allah’ın adıyla seslendi ve Lazarus sanki hiçbir şey olmamış gibi yarılan mezardan dışarı çıkarak hayata geri döndü. İşte tarihte yaşanmış bu olay sonucunda meydana gelen olaylar günümüzde Lazarus refleksi olarak bilinen refleksin isminin oluşmasını sağlamıştır.

Beyin ölümü gerçekleşmiş olan insanların normal şartlarda beyinlerinden komut gelmediğinden dolayı hareket etmeleri mümkün değildir ancak beyin ölümü gerçekleşmiş olmasına rağmen birdenbire kollarını bir araya getirerek sanki bir kişiye sarılıyormuş gibi hareket eden beyin ölümü gerçekleşmiş olan insanların olduğu biliniyor. Yaşanan bu durum beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişilerin tekrardan eski sağlığına kavuşacağına dair bir hissiyatın oluşmasına neden olmaktadır ancak yapılan araştırmalar sonucunda Lazarus refleksi gösteren bir kişinin tekrardan geriye dönme umudunun pek mümkün olmadığı kanıtlanmıştır. İşte beyin ölümü gerçekleşmiş olan kişilerin adeta bir kişiye sarılıyormuş gibi kollarını hareket ettirmesi olayına Lazarus refleksi denilmektedir. Normal şartlarda beyin öldüğü zaman hareket etmek mümkün olmasa da Lazarus refleksi kişinin kısmen de olsa hareket etmesini sağlamaktadır. Lazarus refleksi bazı tıp dünyasında yer alan kişiler tarafından bilinmediğinden dolayı bu hareketleri gören kişiler hayrete düşebilmektedir.

Lazarus refleksi üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda Lazarus refleksinin omurilikten gönderilen çeşitli komutlar nedeniyle ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Uzmanlar beyin ölümü gerçekleştiği için vücudu koruma altına almak adına omurilikten komut gönderildiğini ve bu komut nedeniyle kişinin adeta bir kişiye sarılıyormuş gibi kollarını topladığını söylemektedir. Yaşanan bu hareket hastanın geri dönebilme ihtimalinin göz önünde bulundurulması neden olduğundan dolayı insanlar sadece Lazarus refleksini gösterdiğinden dolayı birçok kişinin fişini çekmemekte yani beyin ölümü gerçekleşmiş bir şekilde yaşam sürmesine neden olmaktadır. Lazarus refleksi insanlara daha iyi anlatılırsa bu sayede organ bağışlarının daha fazla olabileceğini düşünüyoruz.

Beyin ölümü gerçekleştiği zaman insanın öldüğü kabul edilir. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin tekrardan geri dönebilme ihtimali aşırı derecede düşüktür. Beyin ölümü gerçekleşmesinden yaklaşık bir gün geçtikten sonra Lazarus refleksi etkisiyle hareket eden kişilerin olduğu gözlemlenmiştir. Bu hareket üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda ilgili hareket meydana geldiğinde beyin bölgesinde herhangi bir elektrik akımının yer almadığı belirlenmiştir. bu durumda vücut hareketine neden olan etkinin omurilikten geldiğini kanıtlar niteliktedir.

Lazarus Refleksi

Hz İsa döneminde meydana gelen Lazarus olayı İncil’de de yer almaktadır. Bu nedenden dolayı Hıristiyan dünyasında Lazarus refleksi ayrı bir öneme sahiptir. Birçok insan Lazarus refleksinin Hazreti İsa tarafından sevilen kişilerde gözlemlendiğine inanmaktadır. Lazarus refleksi genelde solunum cihazı kapatıldıktan sonra meydana geldiği için hasta yakınları haftanın aslında ölmediğine inanarak ciddi bir bunalıma girmektedir. Eğer sizlerin de yakınlarınızdan biri beyin ölümü gerçekleştikten sonra hareket edecek olursa bunun Lazarus refleksinden dolayı meydana geldiğini ve bu nedenden dolayı vicdan yapmamanızın gerekli olduğunu belirtmek isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here