Buz Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, özellikle son 10 yıllık süreçte yaşadığı sıçrayış ile, tüylerin çıkma hızını önemli ölçüte azaltan potansiyeli ile son derece etkili oldu. Lazer epilasyon, daha büyük tedavi alanları için idealdir; burada büyük soru, uygulamanın başarılı olması için kaç seansa ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı biraz değişiklik göstereceğinden, konuyla ilgili bilmeniz gerekenleri derledik…

Vücuttaki tüyler, hangi bölgede olduklarına bağlı olarak, 4-6 haftalık bir yenilenme aşamasıyla döngü halinde uzarlar. Bu döngü sırasında tüylerin uzaması 3 aşamada gerçekleşir; büyüme, duraklama ve dökülme aşaması. Tüylerin uzamasının duraklama ve dökülme aşaması, yaklaşık 2 hafta ile 3 aylık bir süreçte gerçekleşse de; büyüme aşaması genellikle çok daha uzun sürer. Herhangi bir zamanda, vücuttaki tüylerin ortalama %75’i büyüme aşamasında olacağından; tüyleriniz işleme yanıt verecektir. İlk seanstan sonraki diğer lazer seansları, daha önce büyüme aşamasında olmayan kıl köklerini tedavi etmek için yapılacaktır.

Epilasyon Kaç Ay Sürer?

Uzmanlar, gerçek bir sonuç görmek için ortalama 6 seansın gerekli olduğunu belirtmektedir. İlk seanstan sonra bile sonuçları görmek mümkün olsa da, kalıcı bir azalmanın elde edilmesi için genellikle 6-7 seans gerekli olmaktadır.

Seansların, düzenli aralıklarla ve ortalama olarak 4-6 hafta arasında programlanması da önemlidir. Eğer seansların arası çok açılırsa, tüylerin uzama döngüsünü kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız ve kalıcı bir sonuç elde etmeniz de zorlaşır.

İlk uygulamadan sonra, tüylerin uzamasında %5-20 arasında fark görmek mümkündür. Altıncı seansın sonunda, elde edilen farklar %80 oranına kadar çıkabilir, bu nedenle tedavi süresince sabırlı olmaya değecektir. Sonuçlar; cilt tipi, tüy rengi ve tüylerin tipi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

İlk seanstan hemen sonra, lazerle tedavi edilen tüylerin düştüğünü, pürüzsüz bir cildin ortaya çıktığını ve gözeneklerin küçüldüğünü göreceksiniz. Tüyler yeniden çıkmaya başladığında, öncekinden daha ince ve daha zayıf olurlar; bu, tüy probleminden kurtulmuş bir cilde giden yolda olduğunuz anlamına gelir. Lazer epilasyon uygulamalarında tüm vücudun bitmesi için gereken seans sayısı, kişiden kişiye hatta vücudun farklı bölgelerinde değişiklik göstermektedir.

Bu süreci değiştiren faktörler arasında; yaş, cilt tipi, tedavi alanındaki tüy miktarı, tüy yapısı gibi çeşitli faktörler yer almaktadır. Ayrıca, tüylerin kalınlığı ve hormonal seviyeleriniz de tüylerin daha hızlı ya da daha yavaş uzamasında rol oynamaktadır. Ayrıca, türü ne olursa olsun lazer uygulamalarında, seans öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı kurallar vardır.

Epilasyon İçin Dikkat Etmeniz Gereken Durumlar

Uygulama öncesi;

 • Uygulama yapılacak alan temiz ve tıraşlı olmalıdır.
 • Tedaviden en az 7 gün önce UV ışınlarına maruz kalmayı bırakın.
 • Güneşte ya da solaryumda bronzlaşan kişiler, cilt hasarından kaçınmak için tedaviden önce 2 hafta beklemelidir.
 • Tedaviden 1 hafta önce, bronzlaştırıcı kozmetik ürünlerden kaçınmalısınız.
  Seansa gelindiğinde, tedavi edilecek alan temiz olmalıdır.
 • Lazer epilasyon uygulamasından 2 hafta önceki ve 2 hafta sonraki süreçte, kimyasal peeling uygulamalarından kaçınmalısınız.

Uygulama sonrası;

 • Uygulamadan sonra, en az 7 gün süreyle UV ışınlarından kaçının.
 • Tedavi edilen bölgede kabarcıklar meydana gelirse, onlara dokunmayın.
 • Ciltte herhangi bir sorun meydana gelirse, iyileşene kadar antibiyotikli merhem kullanın.
 • Isı nedeniyle oluşabilecek sorunları hafifletmek için; soğuk havlı, buz paketleri ve aloe vera uygulayabilirsiniz.
 • Uygulamadan sonra en az 2 hafta ya da iyileşme süreci tamamlanana kadar, bölgeye ek bir lazer uygulaması yaptırmaktan ve kimyasal uygulamalardan kaçının.

Kaynak: https://www.marmarahair.com/lazer-epilasyon-tum-vucut-kac-seansta-biter/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here