Liberalizm nedir çeşitleri nelerdir
Liberalizm nedir çeşitleri nelerdir

Liberalizm, her alanda insanların özgünlüğünü savunan düşünce akımıdır. Özgürlüklerin temelinde bireysel özgülükler yer alır. Ana amaç bireysel özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesidir.

Liberalizm genel olarak bireylerin düşünce, vicdan ve inanç özgürlüklerine saygı duyulması gerektiğini savunan bir öğretiridir. Bu öğretinin hem ekonomik hem de siyasal bir yanı vardır.

Ekonomik ve siyasal yanı incelendiğinde birey ve toplum arasındaki özgürlüklerin korunması devlete aittir. Yani özgürlükle alakalı sorumlulukların neredeyse tamamı devlete yüklenir.

Liberalizm temelinde bireyse özgürlük ve bireysel eşitlik yer alır. Din, dil ve ırk fark etmeden insanların tamamı eşittir. Beyazın özgür olduğu kadar siyah da özgürlüğe sahiptir.

Liberalizm Ne Demek?

Liberalizm bireysel özgürlük düşüncesidir. Bireyse özgürlükler arasında inanç, düşünce, mülkiyet edinme ve ticaret yapma gibi temel özgürlükler vardır. Liberalizm devlete karşı bireyin özgürlüklerini savunur. Bu özelliğinden dolayı demokrasiyle özdeşleştirilir.

Liberalizme göre devlet, bireyin ve toplumun ekonomik ve kültürel yapısına müdahale edecek değişiklikler yapamaz. Devletin yasama, yürütme ve yargı gücü tek elde toplanmamalıdır. Yöneticilere kısıtlama getirilerek halkın hem siyasi gem de ekonomik özgürlüğü yakalaması sağlanmalıdır. Kısacası liberalizm insan odaklıdır. İnsanın özgürlüğüne dair her şey liberalizm ağacının gölgesinde gölgelenir.

Liberalizmin en önemli temsilcileri arasında Locke, Mill, Thomas Hill Green, Isaiah Berlin ve Rawls yer almaktadır. Bu kişiler liberalizm denildiği zaman akla gelen en önemli kişilerdir.

Liberalizm Çeşitleri Nelerdir?

Liberalizm, tek bir olgu olarak ortay açıksa da zaman içerisinde farklı liberal düşünceler ortaya çıkmıştır. Bu durum çok sayıda liberalizm çeşidinin olmasında etkiye sahiptir.

Her ne kadar çok sayıda liberalizm çeşidi olsa da klasik ve sosyal liberalizm en çok ilgi gören liberalizm çeşitleri arasında yer alır.

1. Klasik liberalizm:

İnsanların ekonomik özgürlüğünü sınırlayan uygulamalardan uzak durulması gerektiğini savunan liberalizm akımıdır. Klasik liberalizm düşüncesini benimseyen kişiler, devletin sosyal huzuru sağlamakla görevli olduğunu savunur.

Klasik liberalizmde yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrılmıştır. Toplumun her kesiminde hukuk üstünlüğü olması gerekir. Bu özelliğinden dolayı klasik liberalizm demokrasiyle iç içedir.

2. Sosyal liberalizm:

Eğitim, sağlık ve sosyal yaşamda özgürlüğü savunan liberalizm akımıdır. Gelir, konut edinme, çalışma ve vergi gibi alanlarda toplumun her kesiminde eşitliğin olması gerektiğini savunur. Kısacası sosyal liberalizmde fırsat eşitliği vardır.

Sosyal liberalizmde, insanların zararı uğramasını engellemek devletin görevidir. Ayrıca bir kişinin zarara uğraması söz konusuysa ortaya çıkan bu zarar devlet tarafından karşılanmalıdır.

3. Siyasal liberalizm:

Toplum görüşleri arasında uygun olanları onaylayıp siyasal adaletin olmasını savunan liberalizm akımına siyasal liberalizm denir. Dini kuralların önüne geçme çabası yoktur. Siyasal konularda uygun şartların yaratılmasını savunmaktadır.

4. Muhafazakar liberalizm:

Liberalizm ve politikayla alakalı durumları muhafazakar bir çerçevede birleştiren liberalizm çeşididir. Liberalizmde sağ kanadı temsil eden liberalizm akımı olarak bilinir.

Muhafazakar liberalizmde dini kurumlarla devlet kurumlarının keskin bir çizgiyle birbirinden ayrılması savunulur. Tüm bu özelliklerinden dolayı diğer liberalizm çeşitleriyle karşı karşıya gelinmesine neden olan bir akımdır.

5. Ekonomik liberalizm:

Ülke genelindeki ekonomik kararların bireyler tarafından alınmasını savunan liberalizm çeşididir. Ekonomik liberalizmde kişinin özel mülk edinebilmesi çok önemlidir. Tarihsel süreci incelendiğinde merkantilizm ve feodalizme karşı ortaya çıktığı görülmektedir.

6. Liberal feminizm:

Toplumun her alanında kadın erkek eşitliğini savunan feminizm türüdür. Bu liberalizm akımında evlilik bir ortaklık olarak görülmektedir. Bu yüzden liberal feminizmde evde erkeğin üstünlüğü söz konusu değildir.

Çocuk bakımından tutun da ev işlerine kadar erkekler kadınlara yardımcı olmalıdır. Ancak bu sayede kadın ve erkek arasında eşitliğin olacağı savunulmaktadır. Fiziksel olarak kadın ve erkeğin eşit olmadığını kabul ederler ancak bu eşitsizliğin toplum yaşamına yansımasını kesinlikle kabul etmezler.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/bilgitimi.com/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 2056

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (101555, 104555, 105491) ORDER BY t.name ASC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here