likopen

Likopen içeren ilaçlar ve besinler likopen eksikliğinden dolayı sıkıntılar yaşayan kişiler tarafından ilgi gördüğünden dolayı likopen maddesi sağlık açısından önemli maddelerden birisi olmuştur. Likopen gibi bazı maddelerin yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı sizlere likopen nedir ve bu maddenin yararları ile zararları nedir hakkında bilgi vereceğiz.

Likopen adı verilen madde sebze ve meyvelerde natürel bir şekilde yer alan karoten familyasına dahil bir pigment olarak karşımıza çıkıyor. Likopen antioksidan özelliği olan kuvvetli bir maddedir ve bedenimiz tarafınca imal edilmeyip muhtelif gıdalarla bedene alınır. Başlıca likopen deposu olarak gösterilen gıda domates olup ek olarak tropikal meyveler, karpuz ve kırmızı greyfurt benzer biçimde meyve ve sebzeler içerisinde de yetkin düzeyde likopen adı verilen madde yer almaktadır. İncelemelere detaylı bir şekilde bakıldığında likopen büyük oranda ketçap, salça şeklinde özel yöntemler ile işlenmiş domates ihtiva eden ürünlerde yoğun bir şekilde yer almaktadır.

Likopen değerleri yüksek olan meyve ve sebzeler nedir diyecek olursanız sizlere şöyle bir liste sunabiliriz. Domates salçası, domates ketçapı, domates suyu, domates sosu, karpuz, pembe greyfurt ve taze domates likopen değeri en yüksek olan gıdalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Likopen düzeyi iklim koşulları, toprak özelliği ve domates türüne göre değişim gösterebilmektedir. Bu nedenden dolayı bazı bölgelerde yetişen ürünlerin likopen değeri yüksekken bazı bölgelerde yetişen ürünlerin ise likopen değerleri ciddi anlamda düşüktür.

Likopen, antioskidan özelliği olan bir madde olup, tahrip olmuş hücreleri etkin bir şekilde onararak eski haline gelmesini sağlamaktadır. Bu sayede çeşitli kötü huylu tümörleri engelleyebileceği gözlemlenmektedir. İncelemelere göre prostat kötü huylu tümörü, hazım sistemi, rahim kötü huylu tümörü, göğüs kötü huylu tümörü, mide kötü huylu tümörü ve akciğer kanserini önleyebilmektedir. Ek olarak hanımlarda kalp ve damar rahatsızlığını koruyucu tesire haizdir.

Kandaki kolesterol miktarının düşmesine yardımcı olur. Toronto üniversitesinin meydana getirdiği bir incelemeye göre likopen, LDL adı verilen kolesterolün oksidasyonunu azaltarak koroner kalp rahatsızlığı rizikosunu az hale getirmektedir. Yapılan bu inceleme birçok tedavi edilemeyen kalp hastalığı için umut kaynağı olmuştur.

Likopen akciğerdeki enfeksiyonlaşmayı onarıp, astım rizikosunu az hale getirmektedir. Gün içerisinde 1 porsiyon ve daha çok domates ve türevlerini kullanmak prostat kötü huylu tümörünü engelleyici tesire haizdir. Tansiyonu düşürücü tesire sahiptir ek olarak likopen, derinin oksijeni daha iyi ve etken kullanmasını mümkün kılar. Bu sayede daha sağlıklı görünümü olan bir cilde sahip olmak mümkündür.
likopen
Ek olarak likopen, sıcak ya da soğuk mekanlarda depolanabilmektedir. Sıcak ortamda kimyevi yapısında herhangi bir deforme olmaz. Ek olarak domates piştikçe likopen değeri çoğalmaktadır ve zeytinyağı ile beraber tüketildiğinde beden tarafınca daha iyi sindirilmektedir.

Deride organik bronzlaşma sağlayarak, stres, ışıltı ve hareketlilik sağlayan likopenin estetiğe katkısı çok uzun yıllar önce keşfedilmiştir. Yıllar önce güneş koruyucu losyonlar üretilmemiş olduğundan dolayı insanlar güneşten korunmak için doğal yöntemleri tercih ediyordu. Güneş koruyucusu olarak kullanılan ürünlere bakıldığında karşımıza domates çıkıyor. Domates içerisinde yer alan likopen sayesinde cildi güneşe karşı ciddi anlamda korumaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız kesinlikle likopen ihtiva eden gıdaları beslenme zincirinize dahil etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here