Louis Pasteur

Louis Pasteur, buluşları ile bilim dünyasına damgasını vurmuş olan isimlerden birisidir. Özellikle bilim ile ilgilenen kişiler Louis Pasteur hayatı hakkında bilgilere ulaşmak istediği gibi Louis Pasteur neyi icat etti gibi konularda da bilgi almak istemektedir. Bilim dünyasına ışık tutan bir web site olduğumuzdan dolayı sizlere Louis Pasteur kimdir ve neyi bulmuştur konusunda bilgiler vereceğiz.

Louis Pasteur Fransa’nın en güzel yerlerinden birisi olan Dura bölgesinde yer alan Dole kasabasında 1822 tarihinde dünyaya geldi. Sizlerin de bildiğiniz gibi Louis Pasteur kendisini ilk olarak kimyager yanı ile gösterdi. Daha sonra kendisinin bakteriyolog olarak da çalışmalar yaptığı bilinmektedir. Louis Pasteur özellikle tıp alanında çeşitli çalışmalar yapmıştır ancak kendisi bir doktor olmadığından dolayı yaşadığı dönemdeki doktorlar kendisine pek itibar etmemiştir. Louis Pasteur tıp alanında çalışmalar yapmak için illa doktor olunması gerekmediğini düşündüğünden dolayı insanların kendisine kötü söylemlerde bulunmasına rağmen çalışmalarına devam etmiştir. Hastalıklara neden olan bakterilerin ve mikropların var olduğuna inandığından dolayı bakterileri ve mikropları derin bir şekilde analiz etmiştir çünkü kendisi hastalıklara bakterilerin ve mikropların neden olduğuna inanmaktaydı.

Kısa zaman içerisinde yaptığı çalışmalar meyvesini verdi ve dönemin amansız hastalıklarından olan ipekböceği hastalığına ve kuduz hastalığına çare buldu. Tabii ki kendisi sadece sağlık alanında çalışmalar yapmadı. Louis Pasteur ayrıca sütün raf ömrünü uzatmak için gerekli olan bir yöntem keşfederek sütün bozulmadan uzun süre kalmasını sağladı. Sütün bozulmadan kalmasının temel sebebi sütü aşırı derecede ısıtması ve bu sayede mikropların ölmesini sağlamasıydı. Sizlerin de bildiğiniz gibi günümüzde mikroplardan arınmak için birçok besin kaynağına ya da ortamlara yüksek ısı verilerek mikroplar ve bakteriler öldürülmektedir. Bu sayede yapılan uygulamalar sonucunda besinler ve mekanlar daha hijyenik hale gelmektedir.

Günümüzde bir yerde bakterilerden ve mikroplardan arınmak için yapılan işleme sizlerin de bildiğiniz gibi pastörize denilmektedir. Bu isimin uygulamanın sahibi olan Louis Pasteur’den geldiği aşikardır. Beklenen gün geldi ve Joseph Master adında bir çocuk köpek tarafından ısırılmış olarak Louis Pasteur getirildi. Louis Pasteur ilk etapta çocuk üzerinde kuduz aşısını denemeye çekindi çünkü bu aşıyı daha önce hiçbir insan üzerinde denememişti. Çocuğun ailesi müdahale edilmemesi durumunda çocuğun öleceğini bildiğimden dolayı aşının yapılması konusunda Louis Pasteur’e baskı yaptılar. Louis Pasteur bu aşıyı ancak doktorların iki gün içerisinde çocuğun müdahale edilmemesi durumunda öleceğini söylemesi durumunda yapacağını belirtti. Doktorlar kısa zaman içerisinde çocuğunun öleceğini söyleyince aşıyı çocuk üzerinde uygulamaya karar verdi ve çocuk kuduz hastalığından kurtuldu. Yapılan bu uygulama sayesinde de dönemin amansız hastalıklarından birisi olan kuduz hastalığına çare bulmuş oldu.
Louis Pasteur
Louis Pasteur 1895 senesinde hayata gözlerini yumdu. Alçakgönüllü olması ile tanınan ünlü bilim insanı eğer zamanında insanların kötü söylemlerine kulak verseydi belki de kuduz hastalığı ve ipekböceği hastalığı günümüzün amansız hastalıklarından birisi olmaya devam edecekti. İnsanlığa büyük katkılarının olmasından dolayı Louis Pasteur’ü saygıyla anmaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here