Lületaşı Nedir Faydaları Nelerdir?

Lületaşı, çok uzun yıllardan beri insanların değerli taşlar arasında kabul ettiği bir taş türüdür. Tespih, pipo ve süs eşyası yapımında kullanılan lületaşının ülkemizde Eskişehir ilinde çıkarıldığı bilinmektedir.

Lületaşı eskiden yurt dışına ihraç edilen madenler arasında yer alıyordu. Zaman içerisinde ülkemizde lületaşı ustalarının yaygınlaşması lületaşının ihraç edilmesini durdurdu. Madenlerden çıkarılan lületaşının neredeyse tamamı ülkemizde işlenmekte ve ürün olarak satışı yapılmaktadır.

Lületaşı kullanılarak yapılan tespih, pipo ve biblo gibi eşyalara turistlerin ilgisinin olduğu bilinmektedir. lületaşı ile yapılan birçok süs eşyasına hediyelik eşya dükkanlarında rastlamak mümkündür.

Lületaşının işlenmesi kolay olsa da taşa şekil vermek ustalık gerektirir. Madenlerden çıkarılan taş eğer nemini çok fazla kaybederse kırılgan olacağından ötürü işlenmesi zorlaşır. Bu yüzden taş işlemecileri yani lületaşı ustaları, lületaşının önemini koruması için özel bir şekilde muhafaza etmektedir.

Lületaşının şekillendirilmesinde sadece lületaşını işlemek için üretilen bıçaklar kullanılır. lületaşı işleme bıçakları lüle taşı ustası tarafından imal edilir. Taş ustalarının lületaşı bıçaklarını yapmasının temel sebebi el becerilerine uygun olacak bir bıçağı piyasada bulamamalarıdır. Bu yüzden maharetlerini gösterebilecekleri lületaşı bıçaklarını kendileri yaparlar.

Navigasyon

  1. Lületaşı Nedir?
  2. Lületaşının Özellikleri Nelerdir?
  3. Lületaşının Faydaları Nelerdir?

Lületaşı Nedir?

Lületaşı nedir

Lületaşı, içerisinde yoğun miktarda magnezyum ve silisyum bulunan hidratlaşmış kayaçlardır. Hidratlaşmanın meydana gelebilmesi için hidrotermal etkilerin oluşması gerekir.

Hidrotermal etkiler yerin yüzlerce metre derinliklerinde meydana geldiği için lületaşı madenlerin en derin noktalarından çıkarılır. Ülkemizde Eskişehir taşı olarak da bilinen lületaşı, gün geçtikçe önemini arttırmaya devam ediyor. Eskişehir ilinde lületaşı müzesi adı altında bir müze bulunmaktadır. Bu taşa merakı olan kişiler kesinlikle lületaşı müzesini gezmelidir. Müze, Eskişehir’in Odunpazarı semtinde yer almaktadır

Lületaşının Özellikleri Nelerdir?

Lüle taşının özellikleri

Lületaşı, çok ince gözeneklere sahip yumuşak yapılı bir taş türüdür. Genel olarak beyaz renktedir. Kreme yakın tonlarda olan lüle taşları da vardır.

Lületaşı 0,9188 ile 1,2179 arasında yoğunlaşma özelliğine sahiptir. lületaşının kristal yapısı incelenecek olursa kristalleşmenin düzensiz bir görünümde olduğu görülebilir.

Lületaşı dünya genelinde sepiolit ismi ile bilinmektedir. Bu taşa bu ismi Alman Mineralog olan E.F Glocker vermiştir. Yunanca bir kelime olan sepiolit mürekkep balığı anlamına gelir.

Lületaşının Faydaları Nelerdir?

Lületaşının faydaları

Lületaşı, süs eşyası üretiminde kullanılsa da bu taşın bazı sağlık sorunlarına iyi geldiği biliniyor. lületaşı üstünde yapılan incelemeler sonucunda bu taşın tiroit bezlerinin düzenli çalışmasını sağladığı tespit edilmiştir.

Lületaşı faydaları arasında cildi güzelleştirmesi de yer alır. İçerisinde yer alan mineraller cildin beslenmesini sağlayarak güzelleştirir.

Lületaşı, kandaki kötü kolesterol değerlerinin düşmesini sağladığı gibi alzaymır gibi hastalıkların ortaya çıkmasını büyük ölçüde engeller. lületaşının bu faydalarını görmek için tabii ki de lületaşını tüketmeniz gerekmiyor. lületaşı kullanılarak üretilen dekoratif ürünleri ev ortamında bulundurarak ya da lületaşı ile yapılan aksesuarları kullanarak lületaşının faydalarını görebilirsiniz.

Lületaşı, halk arasında denizköpüğü, Eskişehir taşı, beyaz altın isimleriyle de bilinir. lületaşına olan ilginin her geçen gün artması ile birlikte halk eğitim merkezleri lületaşı işleme konusunda eğitim vermeye başlamıştır. Özellikle Eskişehir ilinde yaşıyorsanız lületaşı ustası olmak için halk eğitim merkezlerinden eğitim alabilirsiniz.

Lületaşının faydaları sayesinde daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Ülkemizde yaygın olan tek şifalı taş lületaşı değildir. Ayrıca kehribar da sıklıkla tercih edilir. Kehribarın faydaları makalesinden bu şifalı taş hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Yorum yapın