Mutasyon gibi çeşitli nedenlerden dolayı bağışıklık sisteminde meydana gelen bozulmalar sonucunda ortaya çıkan lupus hastalığı, tedavisi yapılmaması durumunda ölümcül bir hastalık haline gelebilir. Lupus hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla gözlemlenen bu rahatsızlık genellikle 30’lu yaşlardan sonra ortaya çıkar. Bu hastalığın neyden kaynaklandığı belirlenemediğinden dolayı hastalıkla mücadele etmek gerçek anlamda zordur.

Lupus hastalığının son zamanlarda bu kadar fazla gözlemlenir hale gelmesinin en büyük nedenleri arasında zararlı ilaçların yaygınlaşması ve temininin kolay olması yer almaktadır. Lupus özellikle kalp ve böbreklerde iltihap oluşumuna neden olduğundan dolayı öldürücü bir etkisi de bulunmaktadır. Kimisi lupus hastalığını zehirli mantar gibi görmektedir. Lupus hastalığı sonucunda oluşan iltihap aynı bir mantar gibi yayılır ve kısa süre içerisinde kana karışır. Bu durumda kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır.

Lupus hastalığı iltihaplı hastalık türleri arasında yer aldığından yüksek ateşin meydana gelmesine neden olmaktadır. Oluşan yüksek ateşte özellikle böbreklerin ciddi manada olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Lupus hastalığı hiçbir şekilde ev ortamında tedavi edilmez. İlgili hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için alanında uzman bir doktoradan destek alınmalıdır.

Lupus nedir?

lupus hastalığı nedir

Lupus, otoimmün hastalıklar olarak nitelendirilen bağışıklık sistemi bozukluklarındandır. Çeşitli semptomlara neden olan Lupus hastalığı vücudun belirli bölgelerinde şişkinliklere ve iltihaplanmalara neden olabilir. Lupus hastalığı bazı kişilerde hafifi belirtiler gösterirken bazı kişilerde ortaya çıkan semptomlar daha belirgindir. Lupus hastalığı belirtileri küçük adımlarla kendisini gösterebileceği gibi birden bire de ortaya çıkabilir. Lupus belirtileri farklı hastalıklarda da ortaya çıkabilir. Bu yüzden ortaya çıkan belirtiler nedeniyle bir kişinin direkt olarak Lupus hastası olduğu söylenemez.

Lupus hastalığının belirtileri

lupus belirtileri

Lupus hastalığı ilk etapta kendisini deride göstermedik. Deride meydana gelen dökülmelere paralel olarak yüksek ateş meydana gelmeye başlar. Oluşan iltihap nedeniyle eklem bölgelerinde ciddi ağrılardan yakınılır. Lupus hastalığında deride meydana gelen döküntüler özellikle yüz bölgesinde çıkmaktadır. İlk başlarda kızamık gibi görünen deri döküntüleri tedavi edilmez ise zaman içerisinde uzuv kaybının meydana gelmesine neden olabilir. Lupus hastalığı ile mücadele eden kişiler aşırı derecede halsizlik ve isteksizlik problemi ile uğraşır. Ayrıca iştah hastalık vücuda yerleştiği andan itibaren baş gösterdiğinden kişi hızlı bir şekilde kilo verir.

Yorgunluk: Lupus hastası olan kişilerin yaklaşık olarak %90’lık kısmı yorgunlukla mücadele eder. Gün içerisinde uyumanız gece uyuyamamanıza ve bu durumda bir sonraki gün daha fazla yorgunluk çekmenize neden olur. Lupus nedeniyle yorgunluk yaşayan kişiler gün içerisinde daha fazla enerji alarak bu yorgunluktan kurtulabilir.

Ateş: bu hastalık kişide birden bire nedensiz bir şekilde ateşin yükselmesine neden olur. Kişide meydana gelen ateşin derecesi aşırı derecede yüksek değildir ancak bu ateş vücutta ya bir enfeksiyonun olduğunu ya da yeni bir enfeksiyonun meydana geleceğini göstermektedir. Eğer sıklıkla tekrarlayan düşük dereceli ateşiniz olursa bu lupus belirtisi olabilir. Bu tip durumlarda tıbbi destek alınması faydalı olacaktır.

Saç dökülmesi: lupus hastalığı saçların incelmesine neden olur. Ayrıca saç derisinde iltihaplanmalara neden olup saçlarda hızlı bir şekilde dökülmelere sebep olmaktadır. Saçlarda dökülmeler olduğu gibi ayrıca kirpiklerde, sakallarda ve kaşlarda da dökülmeler meydana gelebilir. Lupus kaynaklı saç dökülmeleriniz varsa hastalık iyileştikten sonra dökülen saçlar geri çıkar ancak kafa derisinde bir lezyon meydana gelirse bu durum saç dökülmelerinin kalıcı olmasına neden olabilir.

Cilt döküntüsü: lupusun en belirgin belirtileri arasında burun ve yanaklarda cilt döküntülerinin olması yer alır. Ciltte meydana gelen bu döküntüler lupus hastası olan kişilerin yaklaşık olarak %5’sinde gözlemlenir. Ciltte meydana gelen bu döküntüler birden bire ortaya çıkabileceği gibi uzun süre güneşte kalındıktan sonra da oluşabilir.

Pulmoner sorunlar: pulmoner sisteminde iltihaplanmaların meydana gelmesi lupusun sıklıkla ortaya çıkan belirtisidir. Genellikle akciğerlerde iltihaplanma meydana gelir. Ayrıca bu sorun akciğerlerde yer alan kan damarlarına kadar ulaşabilmektedir. Lupus hastalığı bu soruna neden olursa nefes alıp verirken ağrı oluşur ve tıp dünyasında yaşanan bu ağrıya plevurik göğüs ağrısı denilmektedir.

Böbrek iltihabı: lupus hastalığı nefrit adı verilen böbrek iltihabının ortaya çıkmasına neden olabilir. Oluşan bu böbrek iltihabı, böbreklerin toksinleri süzmesini ve kandan atılmasını zorlaştırıyor. Amerika Lupus Vakfı’na göre, böbrek iltihabı genellikle lupus hastalığı kendisini gösterdikten yaklaşık olarak beş yıl sonra oluşur. Böbreklerde lupus nedeniyle iltihaplanma meydana geldiği zaman, alt bacak ve ayaklarda şişme ve kan basıncında yükselme meydana gelir. İdrarda kan görürsünüz veya geceleri daha sık idrara çıkarsanız bu durum da lupus nedeniyle böbreklerinizde bir sorunun olduğunu gösterir. Ayrıca, böbreklerde ağrı oluşabilir ve idrarınız normalden biraz daha koyu gelebilir. Tanısı konduktan sonra böbrek fonksiyonlarının izlenmesi gerekmektedir. Tedavi edilmeyen lupus kaynaklı böbrek iltihabı, böbrek yetmezliğine yol açabilir.

Gastrointestinal sorunlar: Lupus hastası olan bazı kişilerde mide ekşimesi, reflü veya diğer gastrointestinal problemler meydana gelebilir. Hafif semptomlar alınan çeşitli önlemlerle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Eğer reflü veya mide ekşimesi sık sık meydana gelirse, öğünlerinizde daha az yemek yemeye özen gösterin. Kafein içeren içeceklerden uzak durun. Belirtiler devam ederse, doktorunuza danışın böylece başka sorunlar ortaya çıkmadan sorunlarınızı tedavi edebilirsiniz.

Tiroid sorunları: Lupuslu insanlar için otoimmün tiroid hastalığı gelişmesi çoğu zaman olur. Tiroid vücudun metabolizmasını kontrol etmeye yardımcı olmaktadır. Tiroid düzgün bir şekilde çalışmadığı zaman, beyin, kalp, böbrekler ve karaciğer gibi hayati organlar bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Kilo artışı veya kilo kaybına neden olduğu da sıklıkla gözlemlenenler arasındadır. Tiroid sorunları ayrıca cilt kurumasına ve saç derisinde huzursuzluklara neden olur.

Lupus hastalığının tehlikeli bir hal almasına neden olan en büyük etmen kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır. Güçlü bağışıklık sistemine sahip olan kişilerin çeşitli ilaçlar kullanarak ilgili hastalığı kısa süre içerisinde atlattığı bilinmektedir. Hastalık tedavi edilmediği zaman oluşan iltihap kalp ve böbrek gibi organları tahrip ettiğinden ölüm kaçınılmaz bir sondur. Her hastalık türünde olduğu gibi bu hastalık türünde de erken teşhis hayat kurtarmaktadır.

Lupus Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

lupus hastalığı tedavisi

Lupus hastalığı erken teşhis edilmesi durumunda ya da kişinin bağışıklık sisteminin güçlü olması durumunda çeşitli ilaçlar ile tedavi edilmektedir ancak hastalık ilerlemişse ya da kişinin bağışıklık sistemi zayıfsa bu hastalık ancak kortizon ile tedavi edilebilir.

Lupus ciltte meydana gelen ve sonrasında vücudun her yerine yayılan bir hastalık olduğundan bu hastalığın en büyük düşmanı güneştir. Güneş ışınları hastalıklı bölgeye gelecek olursa hastalık kısa süre içerisinde ilerler ve en şiddetli belirtiler gözlemlenmeye başlar. Beslenmenize dikkat ederek ve periyodik olarak spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Güçlü bir bağışıklık sistemi de lupus gibi hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here