mandala

Zihinsel gelişime olan olumlu etkilerinden dolayı mandala uzmanlar tarafından özellikle gelişim çağındaki çocuklara önerilen bir çalışmadır. Mandala nedir diyecek olursanız; belirli bir merkezi bulunan nokta referans alınarak bu noktanın etrafına çeşitli şekiller veya desenler yapılmasıdır. Dünden bu güne yapılan mandala çalışmalarına baktığımızda iç kısımdan dış kısma doğru yapılmış olan mandala çalışmaları olduğu gibi dıştan iç kısma doğru yapılan mandala çalışmalarının da olduğunu görüyoruz. Mandala çalışmaları yapılırken ister içten dışa isterse dıştan içe olsun uyulması gerekilen en önemli kural sıranın hiçbir şekilde bozulmamasıdır. Sıra bozulacak olursa mandala çalışmasındaki akıcılık yok olacaktır.

Mandala üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yapılan bu çalışmanın insanın beynini çalıştırdığı tespit edildiği gibi ruhsal olarak rahatlamasını sağladığı da tespit edilmiştir. Günümüzde insanların rahatlamasını sağlamak adına çok sayıda mandala çalışması hazır olarak satılmaktadır. Sizler de dilerseniz bu mandala çalışmalarını alıp dilediğiniz gibi boyayabilir ve bu sayede ruh dünyanızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Mandala yapılırken desenler ne kadar önemliyse boyama esnasında kullanılan renkler de önemlidir. Mandala boyaması yapılırken renklerin bir düzen ve uyum içerisinde birbirini tekrarlaması gerekmektedir. İlk olarak Hindistan’da ortaya çıkmış olan bu çalışma günümüzde dünyanın neredeyse her yerinde ilgi görüyor.

Yapılan mandala çalışmaları bir merkezde birleştiğinden dolayı bu çalışmalara bakan kişiler ister istemez çalışmanın merkezine sürüklenmekte ve burada bir gizemin olduğunu düşünmektedir. Genelde çember şekli referans alınsa da dikdörtgen şeklinde olan mandala çalışmaları da bulunmaktadır. Yapılan çalışma ne kadar karmaşık desenlerden oluşursa oluşsun tüm kompozisyon merkezde birleştiğinden dolayı bakıldıktan bir süre sonra bakan kişi için çeşitli anlamlara bürünecektir çünkü mandala merkezinde gerçekten de bir anlam bütünlüğü vardır.

Mandala ruh ve akıl bütünlüğünün bir merkezde birleşmesini sağlar. Bir dairesel mandala ele alınacak olursa dairenin dış kısmının evrenin tamamını simgelediğini söyleyebiliriz. Dairenin iç kısmında olanlar ise kişinin kendisini ifade etmektedir. Mandala içerisinde yer alan şekiller birbiri ile uyumluysa bu durum kişinin çevresi ile uyumlu olduğunu gösterir. Aynı şekilde daire içerisinde yer alan desenler ve şekiller birbiri ile uyumsuzsa bu durum kişinin çevresi ile uyumsuz olduğunu ifade eder. Bu yüzden bireyler üzerindeki kişiler düşünceleri anlam karmaşası ile anlatılmak istendiğinde mandala sıklıkla faydalanılan bir çalışmadır.

Uzmanlar çocukların kelime haznesi aşırı derecede düşük olduğundan dolayı bazı durumlarda kendilerini ifade edemediklerini belirtiyor. Resim kişinin kendisini ifade etmesinde en etkili araçlardan birisidir. Bu etkisi nedeniyle mandalanın kişinin kendisini ifade edemediği zamanlar faydalı olduğu söylenmektedir. Aşırı derecede içine kapanık bir çocuğunuz varsa çocuğunuzun ifade kabiliyetini arttırmak için mandala çalışmalarına yönlendirebilirsiniz. Kısa zaman içerisinde çocuğunuzda meydana gelecek değişimler olumlu yönde olacaktır. Bu da mandalanın kişisel gelişim açısından ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Mandala içerisinde yer alan desenler ve şekiller uyumlu olduğu için bu çalışmaları yaparken aşırı derecede dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle odaklanma sorunu olan kişiler mandala sayesinde odaklanma kabiliyetlerini arttırabilir. Desenler birer yaratıcılığın ürünü olduğundan dolayı mandala çalışmaları kişinin yaratıcılığını ön plana çıkarmasını sağlamaktadır. Mandala çalışmalarını yaparken beynimizin sağ lobu aktif bir şekilde çalışır. Beynin bu kısmı düşünce gücünün gelişmesini sağlamaktadır. Düşünce gücünün gelişmesi de doğal olarak yaratıcılığın gelişmesini sağlar.

Çağımızın en önemli sorunlarından birisi strestir. Mandala yaparken kişinin ruh hali aşırı derecede dinginleşir. Bu durum da stresin tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Ruh bilimciler bu etkisinden dolayı aşırı strese bağlı hastalıklarla mücadele içerisinde olan kişilere mandala yapmayı tavsiye etmektedir. Mandala çalışmalarında çok sayıda desen ve şekil vardır. Şüphesiz bunların boyanması aşırı derecede sabır gerektirmektedir. Sürekli olarak mandala yapan kişiler bu etkisinden dolayı aşırı derecede sabırlı kişilerdir. Mandala herkes tarafından yapılabilir. Özel bir maharet gerektirmez denilse de mandala yapmak cesaret ister çünkü şekilleri bir uyum içerisinde yapmak ve boyaları taşırmadan boyamayı gerçekleştirmek gerçekten de cesaret işidir. Ruh dünyanıza bu kadar faydası olacağından dolayı cesaretinizi toplayın ve sizler de mandala yapmaya başlayın. Yapacağınız çalışmalar pozitif anlamda hayatınızı etkileyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here