Mandolin Nedir Nasıl Çalınır?

Aşırı derecede güzel ses çıkarması ile tanınan mandolin, telli çalgılar sınıfında yer alan bir enstrüman türüdür. İlk bakıldığı zaman ud adı verilen müzik aletine aşırı derecede benzetilmektedir ancak mandolinin ud ile tamamen farklı olduğunu bilmenizde fayda var. Mandolin çalınması en kolay müzik aletlerinden birisidir ve bu yüzden birçok kişi mandolin nasıl çalınır konusunu merak etmektedir. Özellikle hedefinizde gitar gibi popüler dünyanın en çok tercih edilen müzik aletlerini kullanmak varsa kendinizi geliştirmek ve müziğe giriş yapmak için ilk olarak mandolin çalmayı öğrenmenizi tavsiye ederiz çünkü bu müzik aletini çalmak birçok müzik aletini oranla daha kolaydır. Bu sayede fazla sıkıntı yaşamadan bir müzik aleti çalmaya başlayabilir ve müzik dünyasına kendinizi daha da ısıtabilirsiniz.

Mandolini yapısal olarak inceleyecek olursanız bu müzik aletinin üzerinde toplamda 8 tane telin bulunduğunu ve ilgili tellerin çift çift konumlandırıldığını görebilirsiniz. İlk bakıldığı zaman her ne kadar sadece 4 telden oluşan bir müzik aleti olduğu düşünülse de yakından bakıldığında aslında mandolinin toplamda 8 adet telinin bulunduğu görülmektedir. Mandolinde ses düzeni kemanda ki gibidir yani notalar sol, re, la, mi şeklinde devam etmektedir. Bu yönünün kemana benzer olmasından dolayı keman çalmayı bilen kişiler ayrıca kolay bir şekilde mandolin de çalabilmektedir.

Mandolin müzik severler tarafından özellikle gitara benzetilmektedir ancak gitar ile mandolinin çıkardığı sesler bakımından farklı olduğu bilinmektedir. Mandolinle tekdüze seslerden oluşan şarkılar icra edilirken gitarla daha karmaşık seslere sahip olan eserlerin icra edildiği bilinmektedir. Bu yüzden gitarla mandolinin çıkardığı sesler bakımından farklı olduklarını söyleyebiliriz. Gitar çalma konusunda profesyonel hale gelmek istiyorsanız öncelikle işe mandolin çalarak başlamanız mantıklı olacaktır.

mandolin

Mandolin çalınması kolay bir enstrüman olduğundan dolayı özellikle ortaokul ve liselerde temel müzik eğitimi vermek adına öğrencilere çalınması öğretilen müzik aletlerinden birisidir. İnsanlara müziği sevdirmek adına mandolinin gün geçtikçe ülkemizde yer alan eğitim kurumlarında öğretilmeye devam edildiği de bilinmektedir. Bu da şüphesiz ülke müziğinin gelişmesi adına atılan önemli adımlar arasında kabul edilebilir.

Yorum yapın