marmara tarım ürünleri

Marmara’da yetiştirilen tarım ürünleri çeşitlilik açısından diğer bölgelerimizden üstünde. Verimli topraklara sahip olunmasından dolayı Marmara bölgesinde yetişen tarım ürünleri, çiftçilik alanında faal olan ailelerin ekonomik kaynak elde etmesini sağlamaktadır. Ayrıca bölgede yetiştiriciliği yapılan meyve ve sebzeler dış ülkelere satıldığından dolayı ülke ekonomisine de katkısının olduğu bilinmektedir.

Marmara Bölgesinde sulama imkanlarının yeterli olması ve toprağın verimli olması tarımsal faaliyetlerin gelişmesini sağlamış olsa da tarımın bu denli gelişmesindeki en büyük neden iklim koşullarıdır. Yumuşak bir iklim görülmesinden dolayı tarımsal faaliyetler bu bölgede rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bölgede Akdeniz iklimi, Karadeniz iklimi ve karasal iklim görülmesi tarımsal ürünlerin çeşitlenmesini sağlamıştır.

Sanayi tesislerinin ulaşım imkanlarının yüksek olmasından dolayı yatırım yapmak için Marmara bölgesini tercih etmesi, tarım alanlarının artan nüfusa paralel olarak azalmasına neden olmaktadır. Yatırımların böyle devam etmesi halinde Marmara Bölgesindeki tarımsal faaliyetlerin tamamen durması bekleniyor.

İlgili bölgede hangi tarım ürünlerinin yüksek oranda üretildiğini bilmiyorsanız makalemizin devamından maddeler halinde hazırlamış olduğumuz, Marmara Bölgesinde yetişen tarım ürünleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sebze: İklim şartlarının ve sulama imkanlarının yeterli düzeyde olduğu Bursa ve Adapazarı ovasında domates, kabak, patlıcan, biber ve soğan yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Zeytin: Akdeniz iklimin hakim olduğu güney Marmara kesimlerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Gemlik ve Mudanya özellikle sofralık zeytin yetiştiriciliğinin merkezi niteliğindedir.

Ayçiçeği: Batı Marmara bölgesinde yetiştirilen ayçiçeği, bitkisel yağ yapımda kullanılır. Bölgede yetiştirilen bu ürün ülke potansiyelinin %80’lik kısmını karşılamaktadır.
marmara tarım ürünleriMeyve: Dünyanın en kaliteli meyvelerinin üretildiği yer alan Bursa, Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer aldığından dolayı meyve üretimi Marmara Bölgesi için büyük önem arz etmektedir. Şeftali, erik ve elma gibi en çok tüketilen birçok meyve bölgenin neredeyse tamamında yetiştirilir.

Buğday: Düşük ekonomik gelir elde edilmesinden dolayı sadece iklim şartlarının diğer tarım ürünlerini yetiştirmeye müsait olmadığı yerlerde yetiştiriciliği yapılır. Ergene bölümünde karasal iklim görüldüğünden dolayı burada genelde buğday tarzındaki tahıl ürünleri yetiştirilmektedir.

Şeker Pancarı: Trakya ve Adapazarı’nda yetiştiriciliği yapılan bu ürün, şeker fabrikalarına kota getirilmesi nedeniyle çiftçinin ekmekte çekindiği ürünlerden birisi haline gelmiştir.

Tütün: Tütün, yüksek ekonomik gelirse sahip olan bir ürün olduğundan dolayı Adapazarı, Bursa ve Balıkesir illerinde yaygın bir şekilde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Tütün bitkisinin toprağı yakmasından dolayı toprağını seven birçok çiftçi bu ürünün yetiştiriciliğini her geçen gün bırakmaktadır.

Mısır: Adapazarı ve Bursa illerinde yetiştirilen mısır, sanayilere sevk edilmek yerine daha ziyade taze olarak tüketilmektedir. Zahmetsiz bir tarım ürünü olmasından dolayı birçok çiftçinin tercih ettiği ürünlerden birisidir.

Pirinç: Ülkemizin en yüksek miktardaki pirinç üretimi Marmara Bölgesinde yapılmaktadır. Edirne ilinde üretilen pirinç, sivrisinek oluşumuna neden olduğundan dolayı devlet tarafından üretimine sınırlama getirilmiş olan bir üründür.

Marmara Bölgesinde yetişen tarım ürünleri bu şekildedir. Göçlerin yoğunlaşması ve iş sahalarının hızlı bir şekilde artmasından dolayı Marmara Bölgesindeki tarımsal faaliyetlerin yakın zaman içerisinde durma noktasına gelmesi bekleniliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here