Marş Motoru

Neredeyse her motorlu taşıtta yer alan Marş motoru, akümülatör adı verilen sistemden almış olduğu elektrik gücü sayesinde çalışan ve motorun ilk hareketinin meydana gelmesini sağlayan sistemdir. Teknik bir kavram olmasından dolayı Marş motoru nedir konusu merak edildiğinden sizlere ilgili motor sistemi hakkında bilgi vereceğiz. Ayrıca ilgili kişiler için marş motoru nasıl çalışır konusunda da teknik bilgiler vermeye çalışacağız.

Marş motoru nedir derseniz sizlere motorun ilk hareketini sağlayan sisteme denilmektedir diyebiliriz. Genel olarak elektrik enerjisiyle çalışan bu motor türü sisteme bağlanmış olan akülerden çalışmak için gerekli olan gücü almaktadır. Marş motorunun sisteme girmesini sağlayan şey kontaktır. Kontak çevrildikten sonra krank mili üzerine monte edilmiş olan volan dişlileri dönmeye başlar ve yakıt hava karışımı silindirler içerisine alınır. Bu sayede de pistonlar motorun devreye girmesi için gerekli olan ilk hareketi yapmış olur. Bu sistem genel hatları ile otomobillerde bu şekildedir. Motor bisiklet gibi küçük hacimli motorlarda marş sistemi bir pedal aracılığı ile yapılmaktadır.

Pedala basılınca marş motoru devreye girerek motorun çalışması için gerekli olan ilk hareketi meydana getirir. Eski tip motorları inceleyecek olursanız marş motorunun üzerine sarılan bir ipin çekilmesi ile devreye girdiğiniz gözlemleyebilirsiniz. Marş motoru nasıl çalışır sorunuza bu anlattıklarımızdan yola çıkarak yanıt bulduğunuz inancındayız.

Marş motorunun çalışması için gerekli olan ilk hareketi verme dışında başka bir görevi bulunmamaktadır. Aşırı derecede güç emiyor olmasından dolayı bilinçsiz bir şekilde marşa basan kişilerin aküyü bitirip yolda kaldıkları bilinmektedir. Eğer uzun süre marşa basmak yüzünden yolda kaldıysanız aracınızı hareket ettirmek adına iterek çalıştırabilirsiniz. Eğer akünüz doluysa ve halen marş motorunuz çalışmıyorsa başka sorunlar meydana gelmiş olabilir. Arcınızı göstereceğiniz yakın bir yer yok ise öncelikle aküde yer alan kutup başlarını kontrol edin. Yaptığınız kontroller sonucunda akünün bittiğini gözlemlerseniz çevrenizde yer alan araçların aküleri ile bağlantı kurarak motorun çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Unutmayın ki aracı iterek çalıştırmak motorun ve sistem içerisinde yer alan kayışların aşırı derecede tahrip olmasına neden olmaktadır. Bu yüzden aracınızı iterek çalıştırmak yerine başka çareler aramanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here