Maydanoz

Birçoğumuzun sevmediği bir yeşillik olsa da faydaları ile göz doldurmaya devam eden maydanoz alternatif tıp dünyasında en çok kullanılan ürünlerden birisi haline geldi. Maydanozun faydaları nelerdir konusu özellikle birçok kişinin maydanozu tüketmek yerine sadece yiyecekleri süslemek için kullanmasından dolayı gündeme getirildi. Makalemizin devamından bu bitkinin faydaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yeşillik olarak dünya çapında fazla ön planda olan maydanoz, bununla birlikte oldukça besleyicidir. Birçoğumuz tadının mayhoşumsu olmasından dolayı maydanoz tüketmeyi sevmesek de bu yeşil yapraklı besinin birçok hastalığa çare olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Kanserden işitsel problemlere kadar birçok alanda etkili olan maydanozun faydaları nelerdir gelin öğrenelim.

Maydanoz ortalama 1500 senedir üretilen ve insanoğlu tarafınca tüketilen bir nebattır. Çalışmalar bu nebatın tıbbi nitelikleri sebebiyle orta çağdan buyana yaygın bir şekilde tüketildiğini ortaya koymaktadır. Eski yunan halkı tarafınca mukaddes olarak görüldüğünden ve bununla birlikte tedavi edici niteliklerinin yer aldığını öğrendikleri için bu nebatın mezarları güzelleştirmek adına kullanıldığı tahmin edilmektedir. Maydanozu yiyecekleri güzelleştirmek için ilk tüketen Romalılardır. Amma velakin çağımızda birtakım halk arasında maydanoz bir garnitür olarak benimsenip kullanıldıktan sonrasında hiçbir işleme tabi tutulmadan yani faydalarından yararlanılmadan çöpe atılmaktadır. Bunun sebebi birtakım bireyin maydanozun gıda değerlerinden ve sıhhate yararlarından haberdar olmamasıdır. İnsanlar maydanozun faydalarını iyi bir şekilde öğrendikleri zaman bu bitkiyi atmak yerine tüketmeyi tercih edeceklerdir. Maydanozun faydalarını öğrendiğiniz zaman emin olun mevcut olan birçok probleminize bu bitkinin şifa olduğunu göreceksiniz.
MaydanozA, K ve C vitamini, beta karoten, demir ve folat açısından fazlaca varlıklı bir besin türü arıyorsanız bu besinin maydanoz olduğunu bilmenizi isteriz. Bunların haricinde diğer vitamin ve mineralleri yüksek oranda ihtiva eder ve bununla birlikte kalorisi bir hayli azdır. Maydanoz myristicin, limonen, öjenol, alfa tuyen şeklinde uçucu yağ karışımları ihtiva eder. Apiin, apigenin, crisoeriol ve luteolin’in gibi flavonoidler de maydanoz içerisinde vardır.

Çorbalar, et yiyecekleri ve daha fazla bir fazlaca yiyeceği görsel olarak güzelleştirmesinin dışında ihtiva ettiği sınırsız gıda materyalleriyle sıhhate bir hayli yararı bulunmaktadır. Maydanoz çayı muhtelif esenlik problemleri için bir şifa olarak tüketilmektedir. Bu nebat şişlik, hazımsızlık ve adet düzensizliklerini iyileştirmek adına Eski Yunan ve Ayurveda gibi medeniyetlerin tıp alanında yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Bilhassa yapraklar, kökler ve tohumlar olmak suretiyle bu bitkinin nerede ise bütün bölümleri tıbbi gayeler için tüketilir. Ek olarak çoğu zaman tıbbi gayeli tüketilenin İtalyan maydanozu olduğu görülmüştür. Ülkemizde de birçok kişi İtalyan maydanozunun namını duyduğundan dolayı özellikle bu maydanozu tüketmeyi tercih etmektedir.

Maydanoz kalp damar sıhhatine şifa olan folat ihtiva eder. Folat homosisteini zararsız moleküller vaziyetine getirilerek felç ve kalp krizi rizikosunu az hale getirmek için faydalıdır. Maydanozun tertipli bir şekilde kullanımı tansiyonu düşürmek için yararlıdır ve yüksek tansiyona bağlı olabilecek rahatsızlıkların rizikosunu az hale getirir. Maydanozun en mühim yararlarından biri de sıhhatli böbrek işlevlerine imkan tanımasıdır. Fazlaca su ve tuzun uzaklaştırılmasını mümkün kılar. Bu nebat bununla beraber idrar torbasının kuvvetlendirilmesi ve böbrek taşlarının engellenmesi gibi durumlarda da olumlu etkilere sahiptir. Damarlarındaki yapışkan katmanların yok olmasını sağlamış olduğu böylece kan damarlarının hijyenliği için etkili olduğu alanında uzman kişiler tarafından belirtilmektedir. Maydanoz bununla beraber kan damarlarının elastikiyetini sağlamak adına da yaygın bir şekilde kullanılmakta ve kalp damar uzmanları tarafından önerilmektedir.

İktidarsızlık sorunu ile genç yaşlarda mücadele etmeye başlayan kişilere maydanoz tüketmeleri tavsiye etmektedir. Maydanoz içerisinde yer alan maddeler sayesinde cinsel gücü arttırarak daha mutlu bir evlilik sürmenize yardımcı olur. Çağımızın ciddi sorunlarından birisi olan kanser hastalığının da önleyicisi maydanozdur. Maydanoz vücut içerisinde yer alan tümörlerin yok olmasını sağlamaktadır.

Maydanoz her mevsim taze olarak temin edilebilen bir bitkidir. Bu nedenden dolayı kuru maydanoz tüketmek yerine taze maydanozları tercih ediniz. Uzmanlar maydanozun faydaları söz konusu olduğu zaman bu faydaların en çok taze olan ürünlerden sağlanacağını belirtmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here