Menekşe Çiçek Açması İçin Ne Yapılmalı?

Afrika menekşeleri, doğu Afrika’nın kıyı ormanlarına yabani olarak yetişmektedir. ancak dünya genelinde en popüler iç mekan bitkileri haline gelmiştir. Çiçekler koyu mora yakın bir renktedir ve uygun ışıkta bitkiler tüm yıl boyunca çiçek açabilirler.

Bitkilerin çoğu çiçek açarken satılır. Ancak bundan sonra insanlar Afrika menekşelerinin çiçek açması konusunda sorun yaşayabilir. Menekşeniz çiçek açmazsa ne yapmalısınız? Afrika menekşelerinin nasıl çiçekleneceğine dair ipuçları da dahil olmak üzere menekşe çiçeklenme ihtiyaçları hakkında bilgi için okumaya devam edin.

Menekşem Neden Çiçek Açmıyor?

Bu soru menekşe bakanların en çok sorduğu soruların başında yer alıyor. Güzel Afrika menekşeleri satın alıp eve getiriyorsunuz. Çiçekler ölürken hevesle daha fazla tomurcuk bekliyorsunuz ancak hiçbiri çiçek açmıyor.

Her sabah bakarsınız ama Afrika menekşe bitkilerinde çiçek görmezsiniz. Afrika menekşelerinin çiçek açması için acil bir çözüm bulunmamakla birlikte, bitkinize verdiğiniz bakım çiçeklenmeyi teşvik etmek veya önlemek için büyük etkiye sahiptir. Tüm Afrika menekşe çiçeklenme ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olun ve kontrol edin. Ayrıca menekşe bakımı konusunda yer alan detayları da inceleyin. Menekşeniz doğru bakım uygulanmadığı için çiçek açmamaktadır.

Menekşe Kışın Çiçek Açar Mı?

Menekşeler ev ortamında bakıldıkları için kış soğuğundan etkilenmezler. Evin güneş alan yerlerine koyulmaları ve uygun sıcaklık sağlanması durumunda menekşeler kışın da çiçek açabilir.

Sıcaklık, nem ve ışık çiçeklenme üstünde büyük etkiye sahiptir. Eğer kışın bahar havasını yaşamak istiyorsanız menekşelerinizin çiçeklenmesini sağlayacak ortamı oluşturun.

Menekşelerin Çiçek Açması İçin 6 İpucu

1.Çiçek seçimi: sahip olduğunuz menekşe sağlıklı olmadığı müddetçe çiçeklenmez. Bu yüzden çiçek alırken seçim konusuna dikkat edilmelidir. Zümrüt yeşili parlak yaprakları olan, istediğiniz renkteki menekşeleri alın. Ayrıca saksınızın delikli olmasına özen gösterin.

2.Doğru ışık: Afrika menekşelerinin çiçek açmamasının en yaygın nedeni, yeterince ışık alamamalarıdır. Afrika menekşeleri dolaylı güneş ışığına ihtiyaç duyar. doğrudan gelen güneş ışığı yaprakları yakabilir. En iyi sonuçlar için kuzeye veya doğuya bakan bir pencereyi seçin. Bitkileri soğuk camdan uzak tutun ve saksıyı haftada bir de olsa çevirin. Böylece tüm yapraklar ışık alır. Kış aylarında Afrika menekşelerini gün boyu güneş alan bir yere yerleştirerek güneşlenme sürülerini uzatın.

3.Sıcaklık: Afrika menekşeleri çoğu insanın rahat yaşadığı aynı sıcaklık değerlerini ister. Bunun için bulundukları ortamın ortalama 23 derecede olması uygun olur.

4.Alttan sulama: Saksı tabağını oda sıcaklığında suyla doldurun. Yaklaşık bir saat bekletin ve sonra fazla suyu boşaltın. Bitkinin yaptığınız sulamalar arasında kurumasına izin verin. Menekşelerin çiçeklenmesinde doğru sulama önemlidir. Menekşe sulama rehberi sayfasından sulamayı nasıl yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

5.Gübreleme: Fosfor bakımından zengin sıvı menekşe gübresi kullanın. 2 ila 4 haftada bir olmak üzere sulama suyuna sıvı menekşe gübresi koyarak sulama yapın.

6.Saksı değişimi: Menekşeler, köklerini saksının içerisine tamamen yaymadan çiçeklenmez. Saksı çok büyük olursa çiçek oluşturmak yerine köklerine tüm gücünü verir. Bu yüzden saksı değiştirmekte aceleci olmayın. Gerçekten menekşeniz saksıya sığamaz hale gelince saksı değişimini düşünün.

Yorum yapın