Menekşe Sulama – Menekşe Çiçeği Kaç Günde Bir Sulanır?

Afrika menekşelerini (saintpaulia) sulamak sandığınız kadar karmaşık değildir. Aslında, bu büyüleyici, eski moda bitkiler şaşırtıcı bir şekilde sulamaya uyumlu hale getirilebilir. Afrika menekşesini nasıl sulayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Afrika menekşe suyu ihtiyaçları hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Menekşe sulama konusunda bir uzman olacaksınız.

Afrika menekşesi bitkilerinin, bitkinin ortamına bağlı olarak sulanması gerekir. Afrika menekşelerinin sıcak, kuru, nemli veya soğuk bir ortamda olmasına bağlı olarak, su sıklığı ve miktarı değişir. Doğru sulama yapılmazsa menekşe bakımı kabus haline gelebilir.

Aşağıda, Afrika menekşesi bitkilerinin sulanmasıyla ilgili sık sorulan sorular yer almaktadır. Umarım Afrika menekşesi bitkileri yetiştirmek için bazı yararlı ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Sulama doğru yapılmazsa menekşeler çiçek açmaz. Menekşe çiçek açması için ne yapılmalı makalesinde bu konu detaylarıyla ele alındı.

Menekşenizin Sulanmaya İhtiyacı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

  • Bitkinizin orta yaprakları sarkık, donuk veya gevşek görünüyorsa, Afrika menekşesini sulamanın zamanı gelmiş olabilir. Yapraklar sert, gevrek ve parlaksa, içinde yeterince su var demektir.
  • Sarkık yapraklar kuru üst toprakla birleştirilirse, Afrika menekşesinin sulanması gerekir. Kuru toprağı kontrol etmek için parmağınızı nazikçe toprağa sokun. Parmağınıza çok fazla toprak yapışırsa ve nemli hissederseniz sulama gerekmez. Bununla birlikte, parmağınız temizse ve parmağınıza yalnızca birkaç kuru toprak yapışmışsa, Afrika menekşesini sulama zamanı gelmiştir.
  • Toprağı sadece kuruduğunda sulamayı unutmayın. Kesinlikle fazla su vermeyin. Afrika menekşeleri aşırı sulamaya karşı çok hassastır. Aşırı sulama kök veya taç çürümesine yol açabilir.
  • Bir Afrika menekşesi bitkisinin sulanması gerekip gerekmediğini kontrol etmenin başka bir yolu, her seferinde saksının ağırlığına bakmaktır. Suladıktan sonra saksıyı havaya kaldırın ve ne kadar ağır olduğunu hissetmeye çalışın. Bir hafta sonra saksıyı biraz daha hafifse tekrar kaldırın, o zaman toprak yarı kuru ve hala nemlidir.
  • Birkaç gün sonra, saksıyı kaldırın, eğer çok hafifse kuru olduğu anlamına gelir. Bu Afrika menekşesini sulama zamanın geldiğini gösterir. Birkaç kez saksının ağırlığını hissettikten sonra, bitkinizin sulanması gerekip gerekmediğine kolayca karar verebileceksiniz.

Afrika Menekşe Bitkileri Üstten Nasıl Sulanır?

Afrika menekşelerini en iyi şekilde sulamak için uzun dar ağzı olan bir sulama kabı veya küçük bir fincan kullanabilirsiniz. Sulama kabını ılık, oda sıcaklığında suyla doldurun. Sadece üstten toprağı dikkatlice sulayın. Gerekirse, birkaç yaprağı yavaşça yana itebilir ve görünen toprağı boşluktan sulayabilirsiniz

Yapraklara, taçlara, gövdelere veya çiçeklere asla su sıçratmayın. Sadece toprağı sulayın. Ayrıca, asla soğuk veya sıcak su kullanmayın, sadece oda sıcaklığında su kullanmaya özen gösterin.

Afrika menekşesini üstten suladıktan sonra, saksının dibinden su çıkana kadar birkaç dakika bekleyin. Saksı tabağınızdan fazla suyu atın ve yeni sulanan Afrika menekşesi bitkinizi yerine koyun.

Afrika Menekşe Bitkileri Alttan Nasıl Sulanır?

Afrika menekşesi bitkilerini alttan sulamak için, önce bir tabağı oda sıcaklığında suyla doldurun. Afrika menekşesi bitkinizi su dolu tabağa yerleştirin.

Saksının tabanının en az 2,5 santimlik kısmının suya daldırıldığından veya suya batırıldığından emin olun. 20 dakika bekleyin. Bitkinin suyu emmesine ve üst toprağın nemlenmesine izin verin.

20 dakika sonra, kalan suyu atın. Su kalmadıysa ve bitki tabaktaki tüm suyu emmişse, daha fazla su ekleyebilir ve bitkinin 10 dakika daha oturmasına izin verebilirsiniz. 10 dakika sonra tabağa konan fazla suyu tekrar atın ve Afrika menekşesi bitkisini yerine yerleştirin.

Dipten sulama için başka bir teknik, Afrika menekşesi bitkilerinizi suyla dolu bir tepsiye yerleştirmektir. Su azalmaya başladığında tepsiye su ekleyin. Bu sulama yöntemini menekşeler çok sever. Bizler de genel olarak bu sulama yöntemini tercih ediyoruz.

Menekşenizi alttan sulamayı tercih ettiyseniz en az ayda bir sulama yapmanız gerekir. Alttan sulama fazla gübrenin temizlenmesini sağladığı gibi kök gelişimine de yardımcı olmaktadır.

Menekşenizi Sulamak İçin Kendi Kendini Sulayan Saksı Kullanımı

Küçük bir Afrika menekşe koleksiyonunuz varsa, kendi kendine sulayan saksı, sulama yapmak için zahmetsiz bir seçenek olabilir. Kendinden sulanan saksı, iki kap ve sepetten oluşur. Bitkinizi ve suyu tutan dış sepet / kabı tutan bir iç sepet / kap bulunmaktadır.

Bitkiyi tutan iç kap genellikle malzeme olarak gözeneklidir ve suyu dış kaptan emer. Bazen, iç kabın alt kısmında açıklıklar veya altta bir pamuk fitil olacaktır. Bu da dış kaptan suyun emilmesini kolaylaştırır.

Kendi kendine sulanan bir sistemde genellikle 5-7 günde bir su eklenmesi gerekir. Dış kapta bir su seviyesi göstergesi veya işareti bulunacaktır.

Kendi kendini sulayan saksıları kullanırken iç kabın altına bir perlit tabakası eklemeyi unutmayın. Daha sonra Afrika menekşesi bitkinizi perlit tabakasının üzerine verimli toprak karışımı ile yerleştirin. Bu, topraktan yeterli su tahliyesini sağlayacaktır.

Menekşelerin Yeterli Sulanması İçin Ne Tür Toprak Kullanılmalıdır?

Çok yoğun olan bir Afrika menekşesi toprak karışımı, saksıda daha uzun süre su tutar ve bu da kök çürümesine neden olabilir. Daha geçirgen menekşe toprağı karışımı, suyun saksıdan kolayca akmasına izin verebilir ve sıkışmış yoğun vıcık toprağı önleyebilir.

Menekşe toprağı karışımı gözenekli olmalı ve yeterli drenajı sağlamalıdır. Bu saksının dibine bir perlit tabakası ve ayrıca saksı toprağı ile karıştırılmış perlit eklenerek sağlanabilir.

Menekşeyi saksılarken, toprağı gevşek tutmayı ve saksıya yavaşça toprak eklemeyi unutmayın. Saksıya toprağı çok fazla itmeyin, bu toprağın yoğun olmasına neden olur. Menekşeler gevşek ve hafif toprağı sever. Bu da sulamayı kolaylaştırır. Saksıya sıkıca bastırılan toprağı sevmezler. Bu, suyun yoğun toprakta toplanmasına ve ağırlaşmasına neden olur.

Aşırı Menekşe Sulama Belirtileri Nelerdir?

Menekşelerinizi sadece sulanması gerektiğinde sulayın. Afrika menekşelerinin aşırı sulanması vıcık vıcık toprağa neden olabilir. Bu da kök çürümesine yol açabilir (kökler o kadar çok su emer ki artık çok fazla su tutamaz ve sonunda çürür). Kök çürümesinin ardından taç çürümeye başlayacak ve Afrika menekşe bitkisi sonunda ölecektir.

Toprak, kahverengileşmeye sararmaya ve gevşemeye başladıysa bu durum çok fazla sulama yapıldığının göstergesidir. Bu durum ayrıca sararan yapraklara neden olur. Hemen harekete geçin, sararmış yaprakları koparın ve bitkiyi saksıdan yavaşça çıkarın.

Afrika menekşesi bitkisi köke bağlı olmayı sevdiği için fazla toprağı değil, eski toprağı nazikçe temizleyin. Kahverengi, çürüyen veya peltemsi kökleri nazikçe çıkarmaya çalışın. Daha sonra bitkiyi taze kuru toprağa yediden ekin. En az bir hafta sulamayın ve ardından sulama programınıza başlayın.

Afrika menekşe bitkiniz iyileşmezse, kök çürümesi çoktan gerçekleşmiş olabilir ve bitki bir hafta içinde ölür. Bu noktada bitki çeşitliliğini korumak ve yavru fidan üretmek için yaprakları bırakın.

Yetersiz Sulanan Menekşe Belirtileri Nelerdir?

Menekşe bitkisinin toprağı yüzeyde kuru ve gevrek görünüyorsa ve toprağın kenarları saksıdan çekilip açıklık oluşmuşsa menekşeyi sulama zamanı gelmiş demektir. Yapraklar parlak değilse ve kuru toprakla birlikte sarkmaya başlarsa, bitkiyi sulamanız gerekmektedir.

Saksıyı kaldırdığınız zaman çok hafifse bu da yeterli oranda sulama yapılmadığının göstergesi olabilir.

Menekşe çiçeği ne kadar zamanda sulanır derseniz kesinlikle bunun için bir zaman verilemez. Doğru sulama zamanı ve miktarı direkt olarak çiçek olduğu mekan şartlarıyla alakalıdır. Bu zaman içerisinde kendiniz tecrübe edinerek öğreneceksiniz.

Yorum yapın