Mesir macununun faydaları
Mesir macununun faydaları

İnsana olan yararları sürekli olarak dile getirilse de insanlar mesir macununun faydaları hakkında bilgi sahibi olmadan bunun yararlı olduğunu belirtir. İnsan sağlığına olan faydalarıyla dilden dile anlatılan mesir macunu, birbirinden farklı şifa verici özellikteki 41 farklı çeşitte şifalı ot ve baharat karışımıyla elde edilmektedir.

Mesir Macunu ilk defa Yavuz Sultan Selim Hanın eşi olan Ayşe Hafsa Sultan için yapılmıştır. Ayşe Hafsa Sultan hastalanınca önemli hekimlerden birisi olan Merkez Efendi, 41 çeşit ot ve baharatı karıştırarak mesir macununu yapmıştır. Ayşe Hafsa Sultan yapılan bu macundan şifa bulunca mesir macunu ünlenmiş ve halka dağıtılmaya başlanmıştır. İlk başlarda tarifi gizli tutulmuş ancak artan taleplerden dolayı nasıl yapıldığı ile alakalı bilgiler paylaşılmış ve Osmanlı Devletinin neredeyse her yerinde yapılarak tüketilmeye başlanmıştır.

Mesir macununun faydaları hafife alınmayacak kadar fazladır. Kişinin dikkatini arttırıcı özelliği olan mesir macununun romatizma ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca akciğerleri yumuşatarak solunum sistemi hastalıklarının daha hızlı iyileşmesini sağlar. Kanı temizleyici özelliği olan mesir macunu ayrıca sinir yatıştırıcı özelliğe de sahiptir.

Mesir macunu Manisa iline has bir karışımdır. Manisa halkıyla özdeşleşmesinden dolayı her yıl Manisa ilinde mesir macunu şenlikleri düzenlenmektedir. Bu şenliklerde Merkez Efendinin Ayşe Hafsa Sultanı bu şifa verici macunla iyileştirmesi bir tiyatro oyununda canlandırılmaktadır. Şenliğin ana teması mesir macunu olduğu için bu şenliklerde halka bu faydalı macun dağıtılır.

Mesir Macununun İçinde Bulunan Baharatlar ve Şifalı Otlar

Mesir macunu malzemeler

Makalemizin başında mesir macununun içerisinde toplamda 41 çeşit baharat ve şifalı otun bulunduğunu belirtmiştik. Bu baharat ve karışımlar arasında karanfil, zencefil, yenibahar, kişniş, karabiber, havlıcan, Hindistan cevizi, rebabîye, sakız, anason, hıyarşenbih, tarçın, safran, çöp çini, udulkahr, hardal, miyen balı, mürsafi, rezene, tarçın çiçeği, kimyon, çörek otu, darülfülfül, ravend çini, limon tuzu, kakule, sinameki, portakal kabuğu, vanilya, üzüm suyu, bal yer almaktadır.

Mesir macunu faydaları denildiği zaman ilk olarak akla cinsel güce olan etkisi gelir. Bu macun kullanıldıktan sonra cinsel güçte ciddi bir artışın olması mesir macununun cinsel güçle özdeşleştirilmesini sağlamıştır. Tabi ki mesir macununun tek faydası bu değildir. Gelin şimdi maddeler halinde bu macunun hangi dertlere derman olduğunu öğrenelim.

Mesir Macununun Faydaları

Halk arasında güçlü etkilerinden dolayı padişah macunu olarak da bilinen mesir macununun insan sağlığına çok sayıda faydası bulunmaktadır.

 • Hormonları tetikleyerek hormonların daha aktif çalışmasını sağlar.
 • Gün içerisinde meydana gelen vücut yorgunluğunun kısa süre içerisinde ortadan kalkmasına yardımcı olur.
 • Sindirim sistemi yakınmalarından dolan gaz ağrısının geçmesini sağlar.
 • İştahı kapalı olan kişilerde iştahı açar.
 • Kandaki kolesterol değerlerini dengeler.
 • Hipertansiyon hastalarında tansiyon değerlerini düşürür.
 • Hazımsızlık sıkıntısı olan kişilerin hazmını kolaylaştırır.
 • Zehirli hayvan sokmalarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Bağırsaklarda bulunan ve insan sağlığı için zararlı olan mikropları öldürür.
 • Midede meydana gelen ekşimeleri ve yanmaları geçirir.
 • En çok karşılaşılan solunum sistemi hastalıklarından olan soğuk algınlığı, anjin, sinüzit, nezle ve gribe iyi geldiği bilinmektedir.
 • Böbrekte yer alan kum ve taşların dökülmesine yardımcı olup idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Balgam söktürücü özelliği olan mesir macunu ayrıca öksürüğü kesici özelliğe sahiptir.
 • Gece altını ıslatan çocuklarda altını ıslatmaya önler.
 • Ağrı kesici özelliği vardır ve migren ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Adet düzensizliğini yok ederek adetleri düzenli hale getirir.
 • Hafızayı güçlendirir ve ezber yeteneğini geliştirir.

Mesir Macunu Nasıl Yapılır?

Her ürünü sahtesi olduğu gibi mesir macununun da sahte bulunmaktadır. Hatta piyasada satışı yapılan mesir macunlarının büyük bölümünün sahte olduğunu dahi söyleyebiliriz. İnsanlar bu durumun farkında olduğu için kendi mesir macununu kendisi yapmak istemektedir. Eğer sizler de mesir macunu yapmak istiyorsanız gelin mesir macunu nasıl yapılır öğrenelim.

Mesir macunu malzemeleri arasında yer alan sert yapılı malzemelerin un haline getirilmesi gerekmektedir. Daha sonra sıvı malzemelerin tamamıyla bu un haline getirilmiş olan malzemeler karıştırılarak mesir macunu elde edilir.

Bileşim açısından ağır bir macun olduğu için aşırıya kaçılmadan tüketilmesi gerekmektedir. Sağlıklı bireylerin günde 3 kaşık tüketmesi yeterli olacaktır. Mesir macununun içerisinde özellikle sindirim sistemini olumsuz yönde etkileyebilecek türden çeşitli baharatlar vardır. Eğer fazla tüketilirse sindirim sistemi ile alakalı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı belirli oranı geçmeden tüketmeye özen gösterilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here