Metabolizma Hızı

Metabolizma hızı kişinin direkt olarak kilosunu etkilediğinden dolayı özellikle fazla kiloları olan kişiler metabolizma hızlarını arttırmak adına neler yapabileceklerini merak ediyorlar. Metabolizma hızını etkileyen faktörler nelerdir sorusunu uzmanlara sorduğumuzda metabolik faaliyetlerin hızını birçok şeyin etkilediğini bizlere anlattılar. Metabolizma hızının yüksek olması vücutta yağ yakımının artmasına ve bu sayede yağ oranı düşük bir bedene sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenden dolayı fazla kilo problemi olan kişiler metabolizma hızlarını artırarak bedenlerinde meydana gelen yağ yakımı hızını artırabilir ve bu sayede kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo verebilirler.

Metabolizma hızını etkileyen faktörler nelerdir konusuna giriş yapmadan önce ilk olarak metabolizmanın ne olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Metabolizma hakkında genel bir açıklama yapmamız gerekirse metabolizmanın insan bedeninde meydana gelen faaliyetlerin hayata geçirilebilmesi için gerekli olan enerji miktarıdır şeklinde bir tanımlama yapılabilir. Metabolizma hızı genel olarak kişinin gün içerisinde yaptığı hareketler ve tükettiği besinler ile doğrudan alakalıdır. Bu yüzden metabolizma hızı ile ilgili problemleri olan kişilerin üzerinde öncelikli olarak beslenme zinciri ve gün içerisindeki yapmış oldukları hareketler gözlemlenmektedir.

Sizlerin de bildiğiniz gibi vücut istirahat konumunda bile belirli bir enerji harcamaktadır. İstirahat durumundayken yakılan bu enerjiye bazal metabolizma denilmektedir. Metabolizma hızı denildiğinde bazal metabolizma üzerinde uzun bir şekilde durulmalıdır çünkü insanların büyük bölümü günlerinin neredeyse yarısını istirahat ederek ya da uyuyarak geçirmektedir. Bu durumda bazal metabolizmanın metabolizma hızı üzerinde etkili olduğunun bir göstergesidir. Metabolizma hızı üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerde metabolizma hızının kadınlara oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çalışan kişilerde, soğuk ortamda yer alanlarda ve protein ağırlıklı beslenen kişilerde metabolizma hızının yüksek olduğu da tespit edilmiştir.

Günümüzde en sık karşılaşılan problemler arasında metabolizma hızının aşırı derecede düşük olması yer almaktadır. Bu nedenden dolayı uzmanlar metabolizma hızını etkileyen faktörler üzerinde araştırmalar yapmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle kişinin bulunduğu yaşın metabolizma hızını ciddi derecede etkilediği gözlemlenmiştir. 30 yaşın altında olan kişiler gün içerisinde aşırı derecede aktif olduklarından dolayı bu kişilerin metabolizma hızları aşırı derecede yüksektir. İnsanlar 30 yaşını geçtikten sonra ise metabolizma hızlarında ciddi bir yavaşlama meydana gelir. Metabolizma hızı üzerinde cinsiyetin de etkisi bulunmaktadır. Kadınların yapısal olarak erkeklere oranla daha zayıf olmasından dolayı kadınlar daha az enerjiye gereksinim duymaktadır. Bu da kadınların metabolizma hızının erkeklere oranla daha düşük olması anlamına gelmektedir.

Uzmanlar genetik özelliklerin de metabolizma hızı üzerinde etkili olduğunu belirtiyor. Bazen genetik bozukluklar nedeniyle insanların yaşlarının genç olmasına rağmen metabolizma hızlarının aşırı derecede yavaş olduğu tespit edilmiştir. Yukarıda sizlere beslenmenin metabolizma üzerinde aşırı derecede etkili olduğunu belirtmiştik. Özellikle insanların kısa süre içerisinde zayıflamak adına yapmış oldukları diyetler metabolizma hızının ciddi derecede düşmesine neden olmaktadır. Metabolizma hızının düşmesi birçok sağlık problemini beraberinde getireceğinden dolayı kesinlikle diyet listesi doktor gözetiminde oluşturulmalıdır. Bulunulan ortamın sıcaklığı da metabolizma hızını etkiler. Aşırı sıcak ortamlarda metabolizma hızı artarken soğuk olan ortamlarda metabolizma hızının düşük olduğu bilinmektedir.

Metabolizma Hızı

Metabolizma hızınızın aşırı derecede düşük olmasından yakınıyorsanız gün içerisinde en az 3 litre su içmeye özen gösterin. Vücudun yeterli oranda su alması metabolizma hızının artmasını sağlayacaktır. Belirttiğimiz gibi beslenme metabolizma hızı üzerinde aşırı derecede etkilidir. Bu nedenden dolayı hiçbir şekilde öğün atlamamaya ve vaktinde yemek yemeye özen gösterin. Dengeli bir şekilde beslenmeniz metabolizma hızınızın artmasında etkili olacaktır. Her şeyi denemiş olmanıza rağmen bir türlü metabolizma hızınız artmıyorsa bu konu hakkında alanında uzman bir doktordan destek alabilirsiniz. Doktorunuzun sizlere verdiği ilaçları periyodik olarak kullanarak ve önerilen egzersizleri yaparak metabolizma hızınızı arttırmanız mümkündür. Adrenalin seviyesini arttırarak metabolizma hızının arttırılması mümkündür. Bu yüzden metabolizma hızınızı arttırmak için kanınızdaki adrenalin düzeyini arttırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here