meyil

Meyil, günlük hayat içerisinde sıklıkla kullandığımız sesteş kelimelerden birisidir. Bu kelimenin sesteş olması bizlere bu kelimenin birden fazla anlam taşıdığını göstermektedir. Bu kelime özellikle kelimenin kullanımını yeni öğrenenler tarafından merak edildiğinden meyil nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Meyil ne demek konusunda yaptığımız araştırmalar sonucunda meyil kelimesinin toplamda 3 farklı anlamda kullandığını gördük. Gelin meyil ne demek birlikte öğrenelim.

Meyil bir yerde yer alan eğim ve akıntı anlamlarında kullanılmaktadır. Örneğin bir yokuşun eğim derecesine meyil denilmektedir. Bu yokuş çok meyilli olduğundan dolayı meyli çıkmakta zorluk çektim. İlgili cümlede yokuşun eğim derecesinin çok olduğu sizlerin de gördüğünüz gibi meyil kelimesi ile ifade edilmiştir. Balkonun meyli az olduğundan dolayı balkonda sürekli su birikiyor. Bu cümleden yola çıktığımızda da balkonun zemin alanının eğiminin az olduğu meyil kelimesi ile ifade edilmektedir.

Meyil ayrıca bir şeye duyulan yatkınlık ve bir şeye eğilimli olma anlamlarında da kullanılmaktadır. Özellikle meyil kelimesini günlük yaşam içerisinde özellikle bu anlamı ile kullanmaktayız. Bu işe meyilli olduğundan dolayı anlatılanları kısa süre içerisinde öğrendi. Bu cümleden yola çıktığımızda kişinin işe yatkın olması meyil kelimesi ile ifade edilmiştir. Bu kelimeyi tabi ki farklı örneklerle de çeşitlendirmek mümkündür. Kötülük yapmaya meyilli olduğundan dolayı çevresindeki kişiler onu terk etti. Bu cümlede de kişinin kötü davranışlar sergilemeye yatkın biri olması meyil kelimesi ile ifade edilmiştir.

Meyil kelimesi farklı olarak sevmek ve gönül vermek anlamlarında da kullanılmaktadır. O kıza meyilli olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu cümlede o kızdan hoşlandığı ve o kıza ilgi duyduğu meyil kelimesi ile ifade edilmiştir. Ona meyil vermeseydi bu çocuk ona aşık olmazdı. Bu cümleden yola çıktığımızda meyil kelimesinin umut ve gönül vermek anlamlarında kullandığını görüyoruz. Yani karşısındaki kişinin ona aşık olmasına neden olacak davranışlarda bulunması meyil vermek olarak nitelendirilmiştir.

meyil

Meyil kelimesi ne demek konusunda anlatacaklarımız bu şekilde olsa da bu kelimeyi daha birçok örnek ile şekillendirmek mümkündür. İlgili kelime sesteş bir kemle olduğu için çoğu duygu ve düşünceyi ifade etme konusunda etkilidir. Bu yüzden özellikle hitap gücünü geliştirmek isteyen kişilerin bu tarz kelimeleri kelime haznelerine eklemelerini tavsiye ederiz.


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /var/www/vhosts/bilgitimi.com/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 2056

WordPress veritabanı hatası: [Disk full (/tmp/#sql_213_0.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device")]
SELECT t.*, tt.*, tr.object_id FROM wp_terms AS t INNER JOIN wp_term_taxonomy AS tt ON t.term_id = tt.term_id INNER JOIN wp_term_relationships AS tr ON tr.term_taxonomy_id = tt.term_taxonomy_id WHERE tt.taxonomy IN ('category', 'post_tag', 'post_format') AND tr.object_id IN (101555, 104555, 105491) ORDER BY t.name ASC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here