Halk arasında şiddetli baş ağrısı olarak bilinen migren birden bire ortaya çıkabildiği gibi kişiye kalıtsal bir problem olarak da aktarılabilmektedir. Migren nedir diyecek olursanız bu hastalığın otonom sinir sistemi işleyişinde meydana gelen disfonksiyon sonucunda ortaya çıkan bir hastalık türü olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın en eski hastalıklarından birisi olan migren günümüzde de birçok kişiyi etkisi altına almış durumdadır. Bu yüzden migren belirtileri ortaya çıktığı zaman şiddetli ağrılar meydana geldiğinden dolayı kişi ister istemez bu ağrılardan kurtulmak için migren tedavisi hakkında bilgiler almaya çalışmaktadır.

Başta şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olan çeşitli hastalıklar bulunmaktadır ve migren sadece bunlardan birisidir. Migren ağrıları aşırı derecede uzun sürmesiyle tanınan ağrı türlerinden birisidir. Tedavisi yapılmayacak olursa şiddetli ağrıların 72 saat kadar sürme ihtimali de bulunmaktadır. Bu hastalıkla mücadele içerisinde olan kişiler ağrıların özellikle sabah saatlerinde daha çok meydana geldiğini belirtiyor. Migren hastalığı üzerinde yapılan incelemeler sonucunda bu sağlık probleminin hormonsal dengesizliklerin fazla olmasından dolayı bayanlarda daha fazla ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Özellikle orta yaşlarda daha çok ortaya çıkan migren ağrıları tabi ki de sadece hormonsal problemler nedeniyle ortaya çıkmaz. Kişinin aşırı uykusuz kalması, yoğun stres içeren bir dönemden geçmesi, yüksek oranda alkol ve sigara bağımlılığı gibi durumlar da migren ağrılarının ortaya çıkmasına neden olur.

Her migren türü aynı değildir yani migren çeşitleri bulunmaktadır. Basit migren ve klasik migren bu hastalığın çeşitleri olarak kabul edilir. Basit migren en çok gözlemlenen türdür. Dünya genelinde yer alan migren hastaları ele alınacak olursa bu hastaların yaklaşık olarak %70’lik kısmının basit migren hastalığı ile mücadele ettiğini söyleyebiliriz. Basit migren başın tek tarafında ağrı oluşmasına neden olduğu gibi çift taraflı ağrıların da meydana gelmesine neden olabilmektedir. Klasik migren basit migrene oranla daha az gözlemlenir. Bu migren türü çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır. Tabi ki ilerleyen yaşlarda da ortaya çıktığı gözlemlenmektedir. Bu migren türü özellikle başın tek tarafında şiddetli ağrıların oluşmasına neden olmaktadır. Ağrıları mide bulantısı da takip eder. Tabi ki migren çeşitleri bunlarla sınırlı değildir. Oftalmoplejik migren, retinal migren, status migrenozus, hemiplejik migren, baziler migren ve baş ağrısız auralı migren bilinen diğer migren çeşitleridir.

Migren Belirtileri

Migren vücudun aşırı derecede yorgun düşmesine neden olduğundan dolayı migren belirtileri sayılırken en çok kişinin sürekli kendisini yorgun hissetmesi üzerinde durulur. Migren belirtileri kendisini göstermeye başladığı zaman kişi ışığa bakma konusunda aşırı derecede hassaslaşır. Kaslarda ağrılar meydana gelmeye başlar. Sindirim sistemi de bu ağrılardan etkilenir ve ishal, kusma, kabızlık gibi çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. İdrara sıklıkla çıkılması, kişinin sürekli su içme gereksinimi duyması, psikolojik açıdan huzursuzluk yaşanması diğer migren belirtileri arasında yer almaktadır. Bu belirtilere ek olarak şiddetli baş ağrıları ortaya çıkıyorsa kişinin migren hastalığı ile mücadele ettiğini söyleyebiliriz.

Migren Tedavisi

Migren tedavisi öncelikli olarak migren ağrısının ne tür bir ağrı olduğunun saptanması ile başlar. Ağrıyı tanımlamak için kişinin daha önceden geçirmiş olduğu tüm hastalıklar mercek altına alınır. Ailesinde migren problemi olan kişiler var mı konusu da önemlidir çünkü belirttiğimiz gibi bu hastalık kalıtsal olarak geçebilmektedir. Gerekli saptamalar yapıldıktan sonra migren tedavisi başlatılır.

migren

Migren problemi hormonsal dengesizlikten dolayı ortaya çıkıyorsa bu durum hormon takviyesi yapılması ile ortadan kaldırılmaktadır. Özellikle kadınlarda hormonsal sorunlardan dolayı migren ortaya çıktığı için migren sorunlarını ortadan kaldırmak adına kadınlara hormon tedavisi uygulanır. Migren stres nedeniyle ortaya çıkıyorsa mevcut stresli yaşamdan uzaklaşılacak olursa migren ağrıları da ortadan kalkacaktır. Günümüzde birçok kişi stresten dolayı migren ağrılarıyla mücadele etmektedir. Bu yüzden stresli yaşamdan uzak durmanız önemlidir. Migren ataklar halinde ortaya çıkar ve dayanılması zor olan baş ağrılarının oluşmasına neden olur. Bu tip atakları ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Görüldüğü üzere migren tedavisi sadece geçici çözümler sunmaktadır çünkü bu hastalığın kalıcı bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu ağrıların oluşmasına neden olan faktörleri hayatınızdan çıkardığınız zaman migren ağrılarınız da ortadan kalkacaktır. Maalesef ömrünüz boyunca migren ağrıları ile yaşamayı öğrenmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here