mikroskobik canlılar

Bazı canlı türleri çıplak gözle incelenebilirken bazı canlı türlerinin hiçbir şekilde çıplak gözle incelenemediği biliniyor. Çıplak gözle gözlemlenemeyen ancak mikroskop altında gözlemlenen bu canlı türlerine mikroskobik canlılar denilmektedir.

Mikroskobik canlıların özellikleri bu canlılar normal bir şekilde görülmediğinden dolayı merak edilmektedir. Bu yüzden sizlere mikroskobik canlıların özellikleri nelerdir, bu canlıların yararları ve zararları nelerdir konusunda bilgiler vereceğiz.

Canlının gözle görülemeyen olması o canlının yok olduğu anlamına gelmez çünkü mikroskop altında bakıldığında gerçekten de çok sayıda canlının olduğu bilinmektedir. Su içerisinde yaşayan mikroskobik canlılar olduğu gibi karada yaşayan hatta insan vücudunda yaşayan çeşitli mikroskobik canlılar bulunmaktadır. Bu canlılar kendi arasında çeşitli sınıflara ayrıldığından dolayı mikroskobik canlıların özellikleri birbirinden farklıdır. Biz de genel sınıflama yaptığımızdan dolayı sizlere mikroskobik canlıların özellikleri nelerdir denildiği zaman verilen tüm bilgileri aktaracağız.

Mikroskobik Canlılar Nelerdir?

Mikrobik canlılar üstünde yapılan incelemeler sonucunda çok farklı türde canlılar keşfedilmiştir. Bu canlılar uzmanlar tarafından yararlı ve zararlı mikroskobik canlılar olarak sınıflandırılmıştır.

Elbette mikroskobik boyutta gözlemlenebilen canlılar kendi içerisinde farklı gruplarda da ele alınmaktadır. Özellikle canlıları deha detaylı bir şekilde inceleyecek olan kişilerin alt sınıflandırmalara göre incelemeler yapması gerekmektedir.

Yararlı Mikroskobik Canlılar

Özellikle gıda sektöründe mayalama işleminde yer aşan mikroskobik canlılar, yararlı mikroskobik canlılar sınıfında yer alır. Üzüm suyunun sirke haline gelmesinde ve sütten yoğurdun elde edilmesinde görev alan mikroskobik canlılar yararlı olanların sınıfında yer almaktadır.

Dünya üzerinde yaşam süren canlıların tamamı atık madde üretir. Bitkilerin, hayvanların ve insanların üretmiş olduğu atıklar mikroskobik canlılar tarafından ayrıştırılarak yok olur. Bu yararları sayesinde dünyada atık madde birikimi azalır. Ayrıca ayrıştırılan atıklar toprak verimini arttırarak tarımsal faaliyetlerin iyileşmesine yardımcı olur.

İnsan vücudunda yer alan bazı mikroskobik canlılar bağırsaklarda K vitamini sentezi yapar. Bu etkilerinden dolayı metabolizma faaliyetleri açısından aşırı derecede önemlidirler.

Zararlı Mikroskobik Canlılar

İnsanların, hayvanların ve bitkilerin hastalanmasına neden olan ayrıca besinlerin bozulmasına sebep olan mikroskobik canlılar zararlı mikroskobik canlılar olarak kabul edilmektedir.

Besinlerin uzun süre boyunca açıkta kalması sonucunda bozuldukları ve kokmaya başladıkları bilinir. Bu tarz besinler tüketilecek olursa zehirlenme gibi durumlar ortaya çıkar. İnsan sağlığını tehdit eden faktörlerin ortaya çıkmasından dolayı bu tarz etkilerin oluşmasına sebep olan mikroskobik canlılar, zararlı canlılar sınıfında ele alınmaktadır.

Verem, tifo, difteri, zatürree, grip gibi hastalıklar zararlı mikroskobik canlılar nedeniyle oluşmaktadır. Bu zararlı canlıların vücuda girişini engellemek için özellikle hijyenik yaşamaya özen gösterilmelidir.

Mikroskobik Canlıların Özellikleri

Bazı mikroskobik canlılar hücresel yapıda olup bazıları hücresel yapıda değildir. Yani hücresel yapıda olan mikroskobik canlılar ve hücresel yapıda olmayan mikroskobik canlılar şeklinde bir sınıflamanın yapılması mümkündür. Bu alanda çalışmalar yapan kişiler en basit şekliyle ilgili canlı türlerini bu şekilde ayırmaktadır.

mikroskobik canlılar

Birçok mikroskobik canlının çeşitli uygulamalarda kullanıldığı bilinmektedir. Örneğin üzüm suyundan sirke ya da şarap yapılması ve sütten peynir elde edilmesi mikroskobik canlılar sayesinde olmaktadır. Ayrıca turşunun olgunlaşmasında mikroskobik canlıların görev aldığı bilinmektedir.

Canlılar öldükleri zaman mikroskobik canlılar aracılığıyla parçalanarak toprağa karışır. Canlı ve canlı atıklarının çürümesi, daha sonradan toprağa karışması ayrıca minerallerine ayrılması mikroskobik canlılar sayesinde olmaktadır. Mikroskobik canlılar bazı besin türlerinin elde edilmesini sağladığı gibi birçok besin türünün bozulmasına neden olmaktadır. Yani besinlerdeki bozulmanın mikroskobik canlılar nedeniyle ortaya çıktığını söylemek mümkündür.

Mikroskobik canlılar ayrıca birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Virüs adı verilen mikroskobik canlılar tetanos, verem, tifo, kolera ve sıtma gibi birçok hastalığın meydana gelmesinde etkin bir şekilde rol almaktadır. Yaptığımız bu tanımlamalardan yola çıktığımızda bazı mikroskobik canlıların yararlı bazı mikroskobik canlıların ise zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Zararlı olan mikroskobik canlılar birçok hastalığın oluşmasında etkilidir. Ayrıca salgın şeklinde görülen hastalıklar mikroskobik canlılar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bu da mikroskobik canlıların insandan insana kolay bir şekilde geçebileceğini önemli bir göstergesidir.

Mikroskobik Canlıların Faydaları

  • Bağırsaklarda B ve K vitaminlerinin meydana gelmesini sağlamak,
  • Toprak içerisinde yer alan canlı artıklarının çürüyüp toprağa karışmasını sağlamak,
  • Sütten yoğurt elde edilmesini sağlamak,
  • Hamurun mayalanmasını sağlamak,
  • Üzüm suyundan sirkenin meydana gelmesini sağlamak mikroskobik canlıların bilinen faydaları arasında yer almaktadır.

Mikroskobik Canlıların Zararları

  • Canlıların hastalanmasına neden olmak,
  • Sıtma, verem, tifo gibi hastalıkların meydana gelmesine neden olmak,
  • Besinlerin bozulmasına ve zehir etkisinin oluşmasına neden olmak mikroskobik canlıların bilinen zararları arasında yer alır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here