Muhammed Ali Clay

Muhammed Ali Clay, dünyanın en iyi ağır siklet boks şampiyonu olmasının yanı sıra Müslüman olmasından dolayı özellikle İslam coğrafyalarında en çok merak edilen kişiler listesinde yer almaktadır. Muhammed Ali Clay kimdir denildiği zaman birçok kişinin bu soruya vermiş olduğu cevap şüphesiz Müslüman boksördür. Kariyer yaşamını çok sayıda galibiyeti sığdırmış olan Muhammed Ali Clay, yaşayan efsaneler arasında yer almaya devam ediyor.

Muhammed Ali Clay olarak bildiğimiz boksörün doğum adı Cassius Marcellus Clay’dir. İslam dinini seçtikten sonra kendisinin Muhammed Ali Clay adını aldığı bilinmektedir. 17 Ocak 1942 tarihinde Amerika’nın Kentucky eyaletinde hayata merhaba diyen Muhammed Ali Clay, boks dünyasının en iyi ağız siklet boks şampiyonudur. Kendisinde yer alan bu özellik Muhammed Ali Clay isminin herkes tarafından bilinmesini sağlamıştır. Boks nedeniyle geçirmiş olduğu bir rahatsızlık nedeniyle kariyerini zirvede bırakmış olsa da boks severlerin en çok sevdiği isimlerden birisi olmaya devam etmektedir.

Louisville şehrinde dünyaya gelen Muhammed Ali Clay, çok küçük yaşlarda boks sporu ile tanıştı. 12 yaşına geldiğinde boks dünyasında amatör bir boksör olarak yer aldı ve 1960 senesinde profesyonel ligde müsabakalar yapmaya başladı. 1960 senesinde Roma’da düzenlenen bir turnuvada altın madalya almaya hak kazanınca herkesin tanıdığı bir isim haline geldi. Muhammed Ali Clay bahsi geçen bu madalyayı kazandığında henüz 18 yaşındaydı. Çok sayıda profesyonel boksörün yer aldığı bu müsabakalarda altın madalyayı almaya hak kazanmasının kendisinin ne kadar yetenekli olduğunun büyük bir göstergesidir.

Bu başarısından yaklaşık olarak 4 yıl sonra yani 22 yaşına geldiğinde dünya şampiyonu oldu ve bu sayede herkesin tanıdığı dünya çapında bir boksör haline geldi. Asıl olay bu dünya şampiyonluğunu aldıktan sonra gerçekleşti. Normalde Hıristiyan olan ünlü boksör İslam dinine geçerek Müslümanlığı benimsedi ve Muhammed Ali Clay ismini aldı. Yaşanan bu durum kendisinin İslam coğrafyalarında en sevilen isim haline gelmesini sağladı.

1976-70 yılları arasında aktif boks yaşamına ara veren Muhammed Ali Clay, bu dönemde çeşitli siyasal sorunlar yaşadı. Amerika’nın Vietnam ile savaş içerisinde olduğu yıllarda Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadı neden onlarla savaşayım diyerek büyük tepki aldı. Bu sözleri ile savaşın ne kadar gereksiz olduğunu gösterdi ve savaşa ciddi anlamda karşı olduğunu belirtti. Sırf bu sözü söylediğinden dolayı 5 yıl hapis cezası aldı ve ekstra olarak kendisine 10 bin dolar para cezası verildi. Bu dönemde aşırı derecede ekonomik sıkıntılar çeken Muhammed Ali Clay iflasını açıkladı. 1970 senesine gelindiğinde açtığı karşı davaları kazanarak aktif boks yaşamına geri döndü.

Muhammed Ali Clay uzun bir aradan sonra boks dünyasına geri dönse de ilk etapta çok sayıda mağlubiyet aldı. Boks uzmanları Muhammed Ali Clay2in asla eski performansını yakalayamayacağını belirtseler de kendisi aşırı derecede hırslı olduğundan dolayı mücadelesini bırakmadı ve 1974 senesinin sonlarında kaybetmiş olduğu unvanını geri alarak boks dünyasında kendisinin de var olduğunu göstermiş oldu.
Muhammed Ali Clay
1978 senesinde üçüncü defa dünya şampiyonu olan Muhammed Ali Clay, aynı yıl içerisinde boks yaşamını sonlandırdı. Bir süre sonra en kötü hastalıklar arasında bulunan Parkinson hastalığına yakalanan Muhammed Ali Clay, bir süre hastalığını gizleyerek çeşitli maçlara çıkmış bir kişidir. Kendisi boksu bıraksa da ciddi paralar teklif edildiğinden dolayı boks dünyasına geri döndü ancak üst üste mağlubiyetler aldı.

Muhammed Ali boks kariyeri boyunca 37’si nakavt olmak üzere toplamda 56 maçı kazanarak boks dünyasına adına altın harfler ile yazdırdı. Mütevazi bir kişiliğe sahip olan boksörün ilginç bir hayat hikayesinin olmasından dolayı kendisinin hayat hikayesini konu alan filmler beyaz perdeye aktarılmıştır. Bu filmleri izleyerek ünlü boksör hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here