mum yapımı

Mumlar bir dönemin en önemli aydınlatma araçlarından birisi olsa da günümüzde özellikle dekoratif amacıyla kullanıldıkları bilinmektedir. Elektrik keşfedildikten sonra mumlar büyük oranda raflara kaldırılsa da günümüzde elektrik kesintileri meydana geldiği zaman mumlar halen kullanılmaktadır. Mumların romantik ortam yaratma konusunda etkili olduğu bilindiği için romantik ortam oluşturmak için de mumlardan sıklıkla yararlanılır. Ev ortamında dekoratif amacıyla çok sayıda mum yapan bayan bulunduğundan dolayı böyle bir uğraş edinmek isteyen bazı kişiler mum nasıl yapılır sorusunu soruyor. Bizler de basit gibi görünen ancak nasıl yapıldığını bilmediğimiz mumu mercek altına aldık ve mum nasıl yapılır konusunda bilgiler edindik. Edinmiş olduğumuz bu bilgilerin tamamı sayfamızda yer almaktadır.

Romantik ve mistik gücü olduğuna inanılan mumlar, geçmiş yıllarda aydınlatmak amacıyla kullanıldığı gibi ayin yaparken mistik bir hava oluşturuyor olmasından dolayı da sıklıkla kullanılmıştır. Mumun tarihçesi incelendiğinde kökeninin eski Mısır medeniyetlerine kadar dayandığı, yaklaşık olarak milattan önce 3000 yıllarında icat edildiği düşünülüyor. İlk bulunduğu yıllarda yaygın olarak kullanılması da Avrupa toplulukları mumu tanıdıklarında mum aktif bir şekilde kullanılmaya başlandı. Çok eski zamanlarda icat edilmiş olmasına rağmen birçok icadın önemini yitirdiği ancak mumun çeşitli kullanım alanları olmasından dolayı popüler bir ürün olarak kalmaya devam ettiği biliniyor.

Mumu incelediğimizde iki ana maddeden meydana geldiğini görüyoruz. Bunlar emici özelliği olan fitil diğeri ise bal mumudur. Bir mumun kalitesini kullanılan fitil belirlemektedir. Fitil kaliteli olursa mumdan elde edilen verim de aynı oranda iyi olmaktadır. Mumlarda kullanılan fitilin emici özelliği bulunmaktadır. Mum yakıldığı zaman bu fitil aracılığıyla eriyen balmumu ateşin meydana geldiği kısma taşınır ve bu sayede yanma olayının devamlı bir şekilde meydana gelmesi sağlanır. Bu özellikten yola çıktığımızda ışık veren kısmın fitil değil aslında yanan balmumu olduğu söylenebilir. Bu bilgileri aldıktan sonra gelin hep birlikte mum nasıl yapılır öğrenelim.

mum yapımı

Mum yapımında en yaygın kullanılan madde arı balmumudur. Ayrıca bitkisel ve hayvansal yağlardan elde edilen maddelerinde mumun yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Günümüzde arı balmumu ve hayvansal yağlar karıştırılarak kalite oranı yüksek olan mum malzemeleri elde edilmektedir. Elde edilen bu mum malzemeleri ısı etkisiyle eritildikten sonra fitillerin özel olarak yerleştirilmiş olduğu kalıplara dökülür ve donmaya bırakılır. Donma işlemi gerçekleştikten sonra bugünkü imrenerek bakmış olduğumuz mumlar elde edilmiş olur. Kalıplarda mumlar donduktan sonra özel havuzlara daldırılarak soğutulmaktadırlar. En sonunda ise mumun dış kısmına parlaklık vermek için soğuk suya daldırıldıkları bilinmektedir. Sizler de mum için gerekli olan balmumunu ve emici özellikte fitili hazırladıysanız çeşitli kalıplar oluşturarak farklı görünümlerde mumlar yapabilirsiniz. Günümüzde özellikle kokulu mumlar rağbet görmektedir. Balmumunun içerisine çeşitli esansiyel kokular dahil edecek olursanız yanma esnasında ortama hoş kokular yayılacaktır. Eğer mum yapacaksınız kesinlikle herkes tarafından beğenilen kokuları balmumunun içerisine dahil etmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here