atatürk cepheler

Mustafa Kemal’in savaştığı cepheler Mustafa Kemal Atatürk’ü daha yakından tanımak ve savaşçı kimliği hakkında bilgi sahibi olmak adına önemlidir. Atatürk’ün görev aldığı cepheler Atatürk’ün askeri kimliğinin şekillenmesinde ve kurtuluş savaşı mücadelesinin kazanılmasında önem teşkil etmektedir. Sizlerin de bildiğiniz gibi Mustafa Kemal Atatürk askeri eğitimine çok küçük yaşlarda başlamıştır. Bu da askeri zekâsının çok küçük yaşlarda şekillenmesine vesile olmuştur. Küçük yaşlarda askeri alanda çalışmalar yapması askeri kabiliyetlerinin artmasını sağladığı gibi bu alanda başarı elde etmesine vesile olmuştur. Bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk’ün savaştığı cepheler ele alınırken yer aldığı cephelerin neredeyse tamamında zafer elde ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün savaştığı cepheler üzerinde araştırma yaparken ilgili savaş cephelerinin savunma ve taarruz şeklinde iki kısma ayrıldığını gözlemledik. Bu cephelerin büyük bölümü savunma amaçlı olmuştur çünkü ilgili dönemlerde Türk milleti askeri alandaki gücünü kaybetmiş ve müdafaaya çekilmiştir. İlerleyen yıllarda Atatürk’ün askeri alanda alandaki keskin zekâsı sayesinde taarruz cepheleri açılmış ve Türk milletini bağımsızlığına kavuşmuştur. Şüphesiz bu bağımsızlığın kazanılmasında Atatürk’ün büyük katkısı bulunmaktadır. Bunu Atatürk’ün savaştığı cepheler hakkında vermiş olduğumuz bilgileri okuyunca daha iyi anlayacağınızı düşünüyoruz.

Çanakkale cephesi: birinci dünya savaşı sırasında açılan Çanakkale cephesi İngiliz ve Fransızların müttefiki olan Rusya’ya yardım götürmek istemesi ile açılmıştır. 18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale boğazını geçemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransız kuvvetleri çok sayıda kayıp verdiğinden dolayı boğazlar yoluyla Rusya’ya ulaşmak yerine Gelibolu yarımadasına asker çıkarmayı tercih ettiler. Mustafa Kemal Atatürk komutasında yer alan 19. Tümen düşmanı Conkbayırı’nda durdurmayı başardı. Askeri alandaki yetersizliğe rağmen Mustafa Kemal Atatürk iyi bir savaş analizi yapıp Türk askerini iyi bir şekilde yöneterek Çanakkale cephesinde zafer elde etmeyi başarmıştır. Bu üstün başarısından dolayı Mustafa Kemal Atatürk albay rütbesine yükselmiştir. Düşmanın bozguna uğratılmış olduğu Çanakkale cephesinde yaklaşık olarak 250000 Türk askerinin şehit düştüğü kayıtlara geçmiştir. Vatan topraklarının insan kanıyla sulandığı cephe şüphesiz Çanakkale cephesidir.

Kafkas cephesi: birinci dünya savaşı sırasında Rusya’nın üzerine taarruza geçmek isteyen Osmanlı devleti dönemin önemli isimlerinden birisi olan Enver paşa önderliğinde Kafkas cephesini açtı. İklim şartlarının uygun olmaması nedeniyle yaklaşık olarak 65 bin civarında Türk askeri daha bir kurşun dahi sıkmadan donarak yaşamını yitirdi. Bunun üzerine başarısız olan Enver paşa Kafkas cephesi komutanlığından alınarak yerine Çanakkale cephesinde üstün başarı sağlamış olan Mustafa Kemal Atatürk görevlendirildi. Rusya’nın elinde olan Muş ve Bitlis illerini göstermiş olduğu mücadele sonrasında ele geçiren Mustafa Kemal Atatürk Türk tarihine adını Kafkas cephesindeki başarısı ile kazımıştır. Bu olay sonrasında Rusya’nın birinci dünya savaşından çekildiği de bilinmektedir.

Suriye Filistin cephesi: İngilizlerin Suriye ve Filistin bölgesinde işgalci konuma geçmesi nedeniyle 7. Ordu komutanı olarak görev yapan Mustafa Kemal Atatürk Suriye ve Filistin cephesinde savaşmıştır. Asker sayısının yetersiz olması ve izlenen stratejilerin yanlış olması nedeniyle Osmanlı devleti Suriye Filistin cephesinde başarısızlığa uğramıştır. Özellikle Arapların İngilizlerle işbirliği yapması yani Osmanlı devletine ihanet etmesi Suriye Filistin cephesinin kaybedilmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

atatürk cepheler

Mustafa Kemal Atatürk elbette daha birçok savaşta bulunmuştur ancak makalemiz Mustafa Kemal Atatürk’ün birinci dünya savaşında savaştığı cepheler olduğundan dolayı bu makalemizde sadece cephelerin neler olduğunu ve alınan sonuçların neler olduğunu paylaştık. İlerleyen zaman içerisinde sizlere Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri alandaki eylemlerini daha net bir şekilde anlatabilmek için Atatürk’ün savaşmış olduğu tüm cepheler hakkında bilgiler vereceğiz. Mustafa Kemal Atatürk özellikle askeri kimliğiyle ön plana çıktığı için kesinlikle ulu önderin yer almış olduğu cephelerin lâyıkıyla bilinmesi gerekmektedir. Atatürk hakkında daha fazla bilgi elde etmek için Atatürk’ün anıları makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here