klasik müzik

Müzikte klasik dönem, ilgili dönemde yaşamış olan bestecilerin ve kullanılan çalgıların birçok döneme göre farklılık göstermesinden dolayı günümüzde de ilgili duyulan bir dönemdir. Müzikte klasik dönem özellikleri denildiği zaman şüphesiz eserlerin diğer dönemlere göre farklı olması üzerinde durulmalıdır. Bu dönem ünlü müzisyen J. S. Bach’ın ölümü olan 1750 senesinde başlar ve 1800’lü yılların başlarında sona erer. Müzikte klasik dönem birçok ülkeyi etkisi altına aldığından dolayı ilgili dönem bazı devletlerde daha uzun bazı devletler de ise daha kısa sürmüştür. Bu nedenden dolayı müzisyenler müzikte klasik dönemin bitiş tarihi hakkında net bir şey söylenmemesi gerektiğini belirtmektedir.

Müzikte klasik dönem adlı döneme klasik isminin verilmesindeki temek neden günümüz müziğinin temellerinin bu dönemde atılmış olmasıdır. İlgili dönemde müzikal alanda ciddi bir aydınlanma olmuştur ve bu aydınlanma beraberinde müziğin temel üslubunu değiştirmiştir. Klasik dönemde müzikte barok dönemi çağrıştıran çalgılar yer almamaktadır. Bu dönem yalın bir müziğe hakimdir. Homofoniye ve piyano dönemin en önemli sesleridir. Kısacası klasik dönemde sadeliğin ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Müzikte klasik dönemin oluşmasına Mannheim adlı okulun etkisi reddedilemeyecek kadar çoktur. Daha önceden sizlere anlattığımız gibi barok dönemde daha çok saray halkı müzik ile iç içeydi ancak klasik döneme geçildiğinde müzik halkın arasına indi ve daha evrensel bir boyut kazandı. Konser salonları terk edilerek daha geniş kitlelere hitap edebilmek adına büyük konser alanları oluşturuldu.

Müzikte klasik dönem bestecileri sayıldığında baş sıralarda Mozart, Haydn ve Beethoven yer alır. Halen ciddi bir popülaritesi olan bu sanatçılar günümüz müziğinin aydınlanmasını sağlamışlardır. Eserleri büyük beğeni ile dinlenen ünlü bestecilerin bu başarıyı yakalamasındaki temel eden müziği sadece soylular için yapmamalarıdır. Kendileri müziği halk arasına sokmuş olmalarından ötürü bugün saygıyla anılmaktadırlar.

Müzikte klasik dönem toplamda 3 dönemde incelenmektedir. Erken dönem, yüksek klasikler ve geç klasikler müzikte klasik dönemin alt dönemleri olarak kabul edilir. Erken dönem Mannheim Okulu önderliğinde gerçekleşmiştir. Klasik dönemin oluşmasında Mannheim Okulunun ciddi katkısı bulunmaktadır çünkü dönem sanatçılarına esin kaynağı oldukları bilinmektedir. Yüksek dönem ise şüphesiz klasik dönemin en popüler olduğu zamandır. Bu döneme Haydn ve Mozart gibi besteciler damgasını vurmuştur. Geç klasikler dönemi ele alındığında ise karşımıza Beethoven ve Schubert gibi isimler çıkıyor. Bu iki isim aslında klasik dönemin sonlanmasına vesile olan kişilerdir. Romantizme ağırlık vererek müzikte romantik dönemin oluşmasını sağlamışlardır.

Müzikte klasik dönem denildiğinde akla Haydn, Mozart, Beethoven gibi isimler gelse de ilgili döneme damgasını vuran daha birçok sanatçı bulunmaktadır. Bu dönem devrim niteliği taşıdığından dolayı müzikte klasik dönemin izlerine günümüzde dahi rastlamak mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here