nabız

Sağlık alanında sıklıkla kullanılan kavramlardan birisi olan nabız kalp atışı ile alakalı bir kavramdır. Nabız nedir sorusuna cevap vermeden önce kalp atışının ne demek olduğu öğrenilmelidir. Sizlerin de bildiğiniz gibi kalp, çalışma esnasında gevşeme ve kasılma hareketleri yaparak vücut için gerekli olan kanı damarlar aracılığıyla pompalamaktadır.

Kan pompalayan kalp, damar çeperlerine belirli düzeyde basınç uygular. Kalp damarlarında meydana gelen bu basınca kalp atışı denilmektedir. Damarlarda 1 dakika içerisinde meydana gelen basınç sayısına tıp dünyasında nabız denilmektedir. Ayrıca nabız kalbim bir dakika içerisinde yaptığı kasılma hareketine de denilir. Gelin makalemizin devamından nabız nasıl ölçülür öğrenelim.

Nabız Nasıl Ölçülür?

Kalp fonksiyonlarının dengede olup olmadığı anlamak için özellikler bilek bölgesinden nabız sayımı yapılır. Yapılan nabız sayımı sayesinde kalbim 1 dakika içerisinde yapmış olduğu atım sayısı belirlenir. Sağlıklı bir kişide kalp 1 dakika içerisinde 65 ila 85 arasında kasılma hareketi yapar. Bu değerlerin altında veya üzerinde bir kasılma hareketinin olması kalpte bir takım problemlerin olduğunun göstergesidir. Birçok kişi nabız sayımının sadece bilek bölgesine iki parmağın bastırılmasıyla yapılabileceğini düşünmektedir. Bilek bölgesi nabız sayımı için ideal bir bölge olsa da uzmanlar boyun bölgesinden yapılan nabız sayımlarının daha verimli sonuçlar verdiğini söylemektedir. Boyun bölgesinde yüzeye yakın atardamarlar bulunduğundan dolayı acil bir durumla karşılaşıldığında bilekten nabız sayımı yapmak yerine boyun bölgesinden nabız sayımı yapılmasında fayda var.

Nabız sayısını bireyin yaşı ve yapmış olduğu aktiviteler ciddi derecede etkilemektedir. Durağan bir yaşam süren kişilerde ortalama nabız 80 değerlerinde iken hareketli bir yaşam süren kişilerin nabız değerlerinin 100 gibi değerlere ulaştığı biliniyor. Sizlerinde bildiği gibi atım sırasında damarlara uygulanan basınç tansiyon adı verilen olayın gerçekleşmesine neden olur. Kiminde düşük tansiyon kiminde ise yüksek tansiyon olmasına rağmen insanların sağlıklı bir yaşam sürmesinin temel sebebi Yüce Yaratıcının eseri olan insan bedeninin, oluşan nabız değerlerine uyum sağlamasıdır. Bu durum gerçekleşmemiş olsaydı damar çatlaması yüzünden birçok insanın yaşamını sonlandırdı.

nabız

Nabzın yavaş veya hızlı olmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Özellikle mücadele içerisinde olunan hastalıklar nabız değerlerini ciddi derecede etkiler. Yapılan araştırmalara göre özellikle yüksek ateşli şekilde geçirilen hastalıklar nabız değerlerinin yükselmesine neden olur. Bazı psikolojik rahatsızlıklar ruh halimizin ve metabolizmamızın yavaşlamasına neden olduğundan dolayı nabız değerlerinin de yavaşlamasına neden olur. Nabız değerlerinin aşırı derecede düşük olması birçok hücrenin oksijensiz kalması neden olacağından ötürü kesinlikle düşük tansiyon değerlerine sahip olan kişiler kısa zaman içerisinde tedavi edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here