namaz

Namaz, miraç kandili gecesi Müslümanlara farz olarak kılınan dini bir ibadettir. İslam dünyası ele alındığında farz olan beş vakit namazın dışında yer alan namazların da yer aldığı görülmektedir. İnsanın iç dünyasındaki Allah sevgisinin doruklara ulaşmasını sağlayan bu namazlara nafile namazlar veya tatavvu namazları denilmektedir. Nafile namazlar genel itibari ile tek tip olarak görülse de çok sayıda nafile namaz bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı sizlere elimizden geldiğinde nafile namazlar nasıl kılınır ve bu namazlar nelerdir konusunda bilgi vereceğiz.

Miraç Gecesi Namazı: Miraç kandilinde kılınan bir nafile namazdır. Miraç kandili sizlerin de bildiğiniz gibi Recep ayının 27. Gecesine denk gelmektedir. İslam dini açısından kandiller aşırı derecede önemli olduğundan dolayı bu geceye has olan, 12 rekattan oluşan nafile namaz bulunmaktadır. Bu namaz 12 rekat olmasına rağmen tek seferde kılınamaz. Alimler miraç gecesi namazının ikişer rekatlar halinde kılınması gerektiğini söylüyor. Daha önceden bu namazı hiç kılmadıysanız her rekatta bir Fatiha ve bir adet zamlı sure okumanız gerektiğini biliniz. Namaz sonrasında ise yüz defa olmak koşulu ile “Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber” denilmesi gerekmektedir. Ayrıca namaz sonrasında yüz kere istiğfar edilip yüz defa Salat-ı Selam getirilmesi gerekir. Nafile namazlar arasında yer alan miraç gecesi namazını kılan herkesin kılmış oldukları bu namazın Allah katında kabul olmasını niyaz ederiz.

Tahiyyetü’l-Mescid: Müstehab namazlar denildiği zaman şüphesiz nafile namazlardan birisi olan Tahiyyetü’l-Mescid ilk olarak akla gelmektedir. Mescid veya camilere ilk defa girildiği zaman kılınan bu namaz camiye girdikten sonra hiç oturmadan kılınması gereken bir namazdır. İlgili namazın kılınış amacı bütünüyle Allah’a şükrü kapsar. Eğer bu namazı kılamayacak konumdaysanız “Sübhanellahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber” demeniz gerekmektedir.

Regaib Gecesi Namazı: Bu namaz adından da anlaşılacağı üzere Regaib kandili gecesinde kılınan bir namazdır. Regaip kandili her sene Recep ayının ilk Cuma gecesi kutlanmaktadır. Bu gece Allah’a şükretmek için kılınan ve 12 rekattan oluşan namaza Regaip gecesi namazı denilmektedir ve bu namaz nafile namazlar arasında yer almaktadır.

Abdest ve Gusülden Sonra Kılınan Namaz: Gusül ya da normal abdest alındıktan hemen sonra kılınan, iki rekattan oluşan nafile namazdır. Diğer nafile namazlarda olduğu gibi bu namazda da amaç Allah’a şükür etmektir.

Duha Namazı: Birçoğunuzun kuşluk namazı olarak bildiği namaz adlında duha namazıdır. 2, 4, 8 veya 12 rekat olarak kılınabilen duha namazı güneş doğduktan ve yükselmeye başladıktan sonra kılınan nafile namazıdır. Bu namazı diğer namazlardan ayıran en önemli şey, peygamber efendimizin bu namazı sürekli olarak kılıyor olmasıdır. Din alimleri müminlere bu namazı 8 rekat olarak kılmalarını tavsiye etmektedir.

Berat Gecesi Namazı: Berat kandili gecesinde kılınan bir namazdır. Her yıl şubat ayının on beşinci gecesi berat kandili olarak kutlanır. Berat gecesi namazı 100 rekatlık bir namazdır. Her rekatta bir Fatiha suresi ve on ihlas suresi okunmaktadır. Kılınması en zor olan nafile namazlardan birisi olarak kabul edilmektedir.

Kadir Gecesi Namazı: Tüm günahların affedildiğine inanılan gecelerden birisi olan kadir gecesinde kalınan bir namazdır. Kuran-ı Kerim kadir gecesinde inmeye başladığından dolayı bu gece ayrı bir öneme sahiptir. Kadir gecesi namazının nasıl kılınacağı konusunda net bir bilgi yoktur ancak din alimleri insanların kadir gecesi namazını 2 – 100 – 1000 rekat olarak kılmalarını tavsiye etmektedir. Yani en az 2 rekat en çok ise 100 rekat nafile namazı kılabilirsiniz. Kadir gecesinde insanlar dua ettikleri zaman dualarının geri çevrilmeyeceğine inanılır. Bu nedenden dolayı kadir gecenizi bol dua ederek geçirmenizi tavsiye ederiz.
namazTeheccüd Namazı: Gece kılınan bir nafile namazdır. Yatsı namazından sonra uyumadan ya da uyuduktan sonra sabah namazı vakti girmeden kılınmaktadır. Teheccüd Namazı İslam dünyasında en çok kılınan nafile namazlardan birisidir. 2 – 4 – 6 – 8 rekat şeklinde kılınabilen bu namaz gece namazı anlamına gelen bir namazdır. Din alimleri yatsı namazından sonra uyuyup gece uyanıp bu namazı kılmanın daha iyi olduğunu söylemektedir. Uykudan kalkıp bu namazın kılınmasının daha iyi olduğunun düşünülmesinin en büyük nedeni insanın uykuyu terk etmekte zorluk çekmesidir. Eğer Allah için uykunuzu terk edip bu nafile namazı kılarsanız Allah kadında önemli bir mümin olabilirsiniz.

Yolculuk Namazı: Yolculuğu kazasız belasız bir şekilde sürdürmek adına kılınan nafile namazdır. Yolculuğa çıkan kişinin evinden çıkmadan önce, yolculuk tamamlandıktan sonra mescitte kılınması tavsiye edilmektedir.

Hacet Namazı: Dünyalık ve ahretlik istekleriniz varsa kılmanız gereken namaz, bir nafile namazı olan hacet namazıdır. 4 veya 12 rekat olarak kılınmaktadır. Bu namazı kılan kişi birinci rekatı kılarken bir Fatiha okuduktan hemen sonra üç ayetel kursi okumalıdır. Diğer rekatlarda ise bir Fatiha suresinden hemen sonra İhlas ve Muavvize-teyn surelerini okumanız gerekmektedir.

Tesbih Namazı: Toplamda 4 rekattan oluşan Tesbih Namazı, her rekatı kılınırken 75 defa “Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber” şeklinde tekbir alınan bir nafile namazdır. Secdede uzun süre kalındığından dolayı özellikle tansiyon hastası olan kişilerin kılmakta zorlandığı bir namazdır. Ramazan ayı içerisinde çok sayıda camide bu namaz kılınmaktadır. Eğer namazın nasıl kılındığını bilmiyorsanız toplu olarak kılınan Tesbih Namazlarına dahil olmanızı tavsiye ederiz.

Tevbe Namazı: 2 rekat olarak kılının nafile bir namazdır. İnsanların yaptıkları hatalardan pişman olup bu hataları bir daha yapmayacaklarını Yüce Allah’a duyurmak adına kılınan bir namazdır. Her kim yaptığı bir günahtan pişman olup bu günahı bir kez daha tekrarlamayacağını söylerse ve ardından bu namazı kılarsa Allah işlediği bu günahı affedecektir.

İstihare Namazı: Özellikle evlenecek olan kişiler hayat arkadaşlarının kendileri için hayırlı olup olmadıklarını merak etmektedirler. Hayatlarında meydana gelen olayların hayırlı olup olmadığını anlamak adına kılınan namaza istihare namazı denilmektedir. Bu namazın kılınmasının temel sebebi insanların Yüce Allahtan meydana gelen olayların hayırlı olup olmadığını öğrenmek istemesidir. İstihare namazı 2 rekat olarak kılınır. İlk rekatta kafirun suresi, ikinci rekatta ise ihlas suresi okunur. Bu namaz bittikten sonra da istihare duası yapılmaktadır. Bu namazı kılan kişinin namazdan sonra hiç kimse ile konuşmadan abdestli bir şekilde yatması ve kıbleye dönmesi gerekmektedir. Kişi uyuduğu zaman rüyasında beyaz, yeşil renklerini görürse başına gelecek olay hayırlıdır. Eğer bu kişi siyah ya da kırmızı renklerini görürse meydana gelen bu olay onun için hayırsızdır.

Katil Namazı: İslam dünyasında size zarar veren ya da ailenizden birisini haksız yere öldüren bir kişiyi öldürmeniz kısasa kısas olarak kabul edilir ve kısas İslam dinine göre helaldir. Bu tarz bir durumda Yüce Yaratıcından af dilemek adına 2 rekat şeklinde namaz kılınır ve bu namaza katil namazı denilmektedir.

Hüsuf Namazı: Ay tutulması meydana geldiği zaman kılınan nafile namaza hüsuf namazı adı verilmektedir. 2 veya 4 rekat olarak kılınan hüsuf namazı ev ortamında kılınan nafile bir namazdır. Bu doğa olaylarının Allahın büyüklüğünü göstermesinden dolayı kılındığı bilinmektedir. Aynı şekilde bir doğa olayı olan güneş tutulmasında da nafile namazı kılınmaktadır.

Kusuf Namazı: Güneş tutulması meydana geldiği zaman kılınan bir nafile namazdır. Cuma namazını kıldıran imamın ezansız ve kametsiz olarak kıldırmış olduğu 2 rekattan oluşan bir namazdır. Namaz kılındıktan sonra güneş tutulması bitinceye kadar kıbleye doğru ayakta durarak ya da insanlara doğru dönüp oturarak dua eder.

İstiska Namazı: Uzun zamandan beri yağmur yağmayan yerlerde yağmur yağması adına Allaha yağmur yağdırması için kılınan bir namazdır. Bu nafile namaz cemaat ile kılınırsa daha makbuldür. Diğer birçok nafile namazdan farklı olarak bu namaz sonrasında hutbe okuduğu bilinmektedir.

Nafile namazlar nelerdir ve nasıl kılınır konusunda sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Sizlerde nafile namazlar konusunda bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Kılacağınız her namazın Allah katında kabul olmasını niyaz ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here