nar suyunun faydaları

Nar her kısmıyla şifa kaynağı olan bir meyvedir. Narın faydaları bu meyve ülkemizde çok yetiştiğinden dolayı önemsenmeyen bir konu olsa da yurtdışında çalışmalar yapan bilim insanları narın kabuğunun, çekirdeğinin, çiçeğinin ve suyunun birçok hastalığa iyi geldiğini belirledi. Bağışıklık sistemini koruma altına alan nar sağlığa faydaları ile ön plana çıkıyor.

Narın faydaları elbette içeriğinde yer alan maddeler sayesinde olmaktadır. Tam bir vitamin deposu olan bu meyve yüksek oranda C vitamini içeriyor. Ayrıca potasyum ve demir açısından da zengin olan nar, kanser hastalığından tutun gribe kadar birçok hastalığa karşı kişiyi korumaktadır. Çoğu kişi tarafından “Cennet Meyvesi” olarak nitelendirilen narın faydaları o kadar fazla ki insan olsa narı şüphesiz doktor ilan ederdik. Ülkemizde en çok üretimi yapılan meyve olsa da nar maalesef ülkemiz insanından beklenilen ilgiyi görmüyor ve üretilen ürünler ülkemiz insanına şifa dağıtmak yerine yurt dışına satılıyor. Kendinizi hastalıklara karşı korumak istiyorsanız narın çekirdeğinin, kabuğunun ve suyunun faydalarından nasiplenmeye çalışın.

Narın faydaları

narın faydaları

• Boşaltım sistemi problemlerinden olan ishal, kişinin yüksek oranda su kaybetmesine ve iç organlarının zarar görmesine neden olan bir rahatsızlıktır. Nar ishalin kesilmesini sağladığı gibi kişinin ishal nedeniyle kaybetmiş olduğu suyu geri kazanmasını sağlar.

• Bağırsaklarda yer alan parazitler, tükettiğimiz besinlerde yer alan tüm yararlı maddeleri emerek yeterli oranda vitamin ve mineral alamamamıza neden olur. Nar bağırsaklarda bulunan bu bağırsak parazitlerinin düşürülmesini sağlar.

• Damar tıkanıklığı ve damar sertliği nar sayesinde engellenebilir. Nar kalp damarlarını korucuğu için kalp sağlığını koruyan bir besindir.

• Yüksek tansiyon ve kolesterol değerlerinin normale düşürülmesinde rol alan nar, kan değerlerinin normale dönmesinde etkilidir.

Narın cilde faydaları arasında cilt hücrelerini yenilemesi bulunmaktadır. Yaşlılık belirtileri erken dönemde ortaya çıktığı için olduğunuzdan yaşlı görünüyorsanız nar suyu sayesinde cildinize gençlik kazandırabilirsiniz.

• Diş etlerinde olan problemler ağız sağlığı sorunlarında en çok karşılaşılan problemlerdir. Diş etinde meydana gelen sorunlar diş sağlığını da olumsuz etkiler. Nar diş etlerinin güçlenmesini sağlayarak ağız sağlığını korur.

• Nar tüm kanser türlerinde kanser hücrelerinin yayılma hızını azaltır. Özellikle cilt ve prostat kanserinde etkilidir. Bu yüzden neredeyse her kanser ilacının içerisinde nar bulunur.

Narın kabuğunun faydaları

nar kabuğunun faydaları

Narın birçok faydası olduğu gibi sahip olduğu kabuğunun da faydaları vardır. Nar kabuğunun yapısında yer alan maddeler birçok hastalığa neden olan mikrop ve virüslerin ölmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle cilt üzerinde meydana gelen açık yaralar enfeksiyon kapmaya açık durumdadır. Bu yaraların enfeksiyon kapıp daha kötü bir hal almaması için nar kabuğu kullanılabilir. Günümüzde narın kabuğunu çay şeklinde demledikten sonra tüketen birçok kişi var. Bu şekilde tüketildiği zaman sindirim sisteminin rahatlamasını ve sindirim sistemi ile alakalı sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Nar kabuğu eğer toz haline getirilip yaranın üzerine serpiştirilirse bu kanamanın bir süre sonra durmasını sağlayacaktır. Nar kabuğu sert bir besin türüdür ve zehirlenmelere neden olabilir. Bu yüzden bilinçsiz bir şekilde tüketilmemesi gerekiyor.

Nar kabuğu yanık tedavisinde çok eski zamanlardan beri kullanılıyor. Deri üzerinde bir yanık meydana geldiği zaman nar kabuğunu ezin ve yanığın olduğu yere sürün. Bu bölgede yer alan mikropların ölmesini sağlayacağı gibi yaranın daha hızlı iyileşmesini de sağlayacaktır. Yanık yaraları en tehlikeli yaralar arasında olduğu için doktor tavsiyesi olmadan bunu kesinlikle yapmayın. Bağırsakların düzenli bir şekilde çalışmasını sağlayan nar kabuğu ayrıca basur probleminin ortadan kalkmasına da yardımcı olmaktadır. Nar kabuğunu her gün çay şeklinde demleyip tüketirseniz basur yakınmalarınız azalacaktır.

Nar suyunun faydaları

nar suyunun faydaları

Narın çekirdekleri olduğu için birçok kişi narı direkt olarak tüketmek yerine suyunu içerek tüketmeyi tercih ediyor. Narın çekirdeklerinin faydası olsa da suyunun da çok sayıda faydası vardır. Özellikle kış mevsiminde tüketildiği zaman grip hastalığına neden olan mikropların ölmesini sağlayarak kişi hastaysa daha çabuk iyileşmesini, hasta değilse grip hastalığına karşı korunmasını sağlamaktadır.

• Nar antioksidan özelliği olan besinlerden birisidir. Kan içerisinde toksinler biriktiği zaman ilk olarak bu durumdan bağışıklık sistemi olumsuz etkilenir ve kişi hastalıklar açık hale gelir. Nar suyu kanda yer alan toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

• Kalp hastalıklarının çoğu kalp damarlarının tıkanmasından dolayı oluşur. Nar suyunun içerisinde yer alan maddeler kalbi koruma altına aldığı gibi damar tıkanıklığının oluşmasını engeller.

• Kötü kolesterol ve kan şekeri yüksekliği günümüzde birçok insanın en büyük problemidir. Nar suyu kolesterol ve kan şekeri değerlerinin normal değerlere gelmesini sağlar. Ayrıca nar suyunun kansızlık problemi olan kişilere de önerildiği biliniyor çünkü nar suyunun kan yapıcı özelliği vardır.

• Gün içerisinde uzun süre radyasyona maruz kalınması, gıda katkılarının çok fazla alınması erkeklerde sperm kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Nar suyu içeriğindeki maddeler sayesinde sperm kalitesini arttırır ve eşlerin çocuk sahibi olmasına yardımcı olur.

• Kış geldiği zaman birçoğumuzun hayatı romatizma ağrılarından dolayı çekilmez bir hale gelir. Nar suyu oluşan romatizma ağrılarının azalmasını sağlar. Nar suyu ile romatizma ve eklem ağrılarının olduğu bölgelere masaj yaparak ağrılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz.

Nar çekirdeğinin faydaları

Nar çekirdeği cilde olan faydaları ile bilinir. Nar çekirdeğinin içerisinde yer alan maddeler cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Cilt hücreleri yenilendiği zaman yaşlılık belirtileri ortadan kalkar, cilt daha güçlü hale gelir, cilt pürüzsüz olur. Nar çekirdekleri ile yapılan maskeleri özellikle yüz bölgenize belirli aralıklarla uygularsanız cildinizde olan değişimleri çok kısa zaman içerisinde görürsünüz. Yoğurt kullanılarak yapılan nar çekirdeği maskeleri olduğu gibi bal ve yaş maya ile yapılan nar çekirdeği maskeleri de vardır. Cildinizin uygunluğuna göre bir maskeyi belirleyip güzelliğinize güzellik katabilirsiniz.

Narın zararları

Kabukları ağır olduğundan dolayı eğer kabukları çok tüketilirse zehirlenme durumunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Hazmı zor olan nar midede şişkinlik oluşmasına neden olabiliyor. Midesi ile sıkıntılar olan kişilerde sıklıkla gaz oluşumuna neden olabildiği için midesiyle alakalı sıkıntıları olan kişiler nar tüketiminden uzak durmalıdır. Uzmanlar çok sayıda maddeyi içerisinde barındırmasından dolayı bebek gelişimini olumsuz etkileyebileceği yönünde bilgiler vermektedir. Bu yüzden hamile bir bayansanız nar tüketimine sınırlama getirmeniz tavsiye edilmektedir.
Kaynaklar:
12 Health Benefits of Pomegranate
7 Amazing Health Benefits of Pomegranates
7 Incredible Pomegranate Seeds Benefits

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here