Çağımızın sorunlarından birisi olan narkolepsi, kişinin istem dışı ve ortam gözetmeksizin birden bire uyuması durumudur. Narkolepsi belirtileri arasında en çok gözlemlenen durumun kişinin kendisine hakim olamadan birden bire uyuması yer almaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu uyuklama durumunun narkolepsi hastalarında gün içerisinde ortalama olarak 40 defa tekrarlandığı tespit edilmiştir. Narkolepsi hastası olan kişiler istem dışı uykuya daldıklarından dolayı ders çalışırken, yemek yaparken, yolda gezinirken hatta araba kullanırken dahi birden bire uyuyabilirler. Tehlike arz eden ortamlarda narkolepsi hastalarının birden bire uyuması ciddi sorunların oluşmasına neden olabilir.

Narkolepsi hastalığının bir diğer belirtisi, kasların birden bire gevşemesidir. Kaslar gevşediği zaman hasta olan kişi elinde yer alan şeyleri birden bire yere bırakır hatta kas gevşemesi bacaklarda meydana geldiği zaman kişi olduğu yere yığılabilir. Bu olay sonrasında ise derin bir uyku başlar. Bu hastalık araba kullanan kişilerin kaza yapmasına neden olduğundan dolayı narkolepsi hastası olan kişilerin kesinlikle araç kullanmaması gerekmektedir. Narkolepsi hastalığı kendisini ilk göstermeye başladığı zamanlar hasta olan kişi uykusunun geldiğini hisseder ancak hastalık ilerlediği zaman uykusunun geldiğini hissedemeden derin bir uykuya dalar.

Narkolepsi hastalığının ortaya çıkmasının en büyük nedenleri arasında kişinin uyku düzeninin olmaması yer almaktadır. Düzenli uyumayan, ay uyuyan, çok uyuyan ve uyku sırasında sürekli olarak uyanan kişilerde narkolepsi hastalığının görülmesi muhtemeldir.

Narkolepsi belirtileri arasında uyku felci de yer almaktadır. Kişi uykudan kalktığı zaman bilinci açık olmasına rağmen bir süre yerinden kalkamaz hatta hiçbir uzvunu hareket ettiremez. Bu durum uyku felci olarak bilinir ve narkolepsi hastalığının en çok gözlemlenen belirtilerinden birisidir. Narkolepsi belirtileri arasında kişinin uykuya dalma esnasında hayaller görmesi de yer almaktadır. Hasta olan kişi önce bu hayalleri rüya sanır ancak gözleri açıkken bu hayalleri gördüğünü anladığı zaman olayın ciddi bir boyuta ulaştığını anlar. Narkolepsi hastalarının en çok korktuğu belirtiler arasında şüphesiz göz açıkken hayal kurmak yer almaktadır.
Narkolepsi
Narkolepsi rahatsızlığı amfetamin, metillfenidor, imipramin ve clopramin tarzında ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Yukarıda sizlere belirmiş olduğumuz narkolepsi belirtilerini anladığınız an ciddi problemler ile karşılaşmamak adına hastalığın tedavisi için alanında uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here