Nefes Alamama Korkusu

Nefes alamama korkusu çeşitli psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Özellikle panik atak hastası olan kişilerde sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Kişi panik atak nöbeti geçirdiği zaman ciddi anlamda endişeye kapılır. Bu endişe hali beraberinde çeşitli sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olur ve bunlardan birisi de nefes alamama korkusudur. Bu yüzden insanlar nefes alamama korkusu nasıl yenilir diye sormaktadır.

Nefes alalama korkusu panik atak nöbeti esnasında meydana gelen endişeden dolayı ortaya çıkar. Kişi ciğerlerine derin nefes çekse de ciğerlerine hava gitmediği hissiyatına kapılır ve bu durum endişe havasının ciddi anlamda artmasına neden olur. Doğal olarak geçirilen panik atak nöbetinin şiddeti artar. Sırf nefes alamadığını düşündüğünden dolayı panik atak nöbeti sırasında bayılan kişiler dahi bulunmaktadır. Nefes alamama korkusu beraberinde ölüm korkusunu da getirir. Kişi nefes alamadığını düşündüğünden dolayı öleceğini düşünmeye başlar ve bu durum önemsenmesi gerekilen ruhsal bir problemdir.

Nefes alamama korkusunu yenme

Nefes alamama korkusu nasıl yenilir konusunda araştırmalar yaptığımızda bu korkunun kişinin kendisini sakinleştirmesiyle ortadan kalkacağını gördük. Bir nöbet esnasında eğer nefes alamıyormuş gibi bir hissiyat meydana geldiyse sizi rahatlatan şeyleri yapmaya çalışın. Mesela sevdiğiniz bir kişiyi arayarak durumu ona izah edin ve sizi rahatlatması için destek isteyin. Uzmanlar insanların sevdikleri kişiler ile muhatap olmasının nefes alamama korkusunu yenme konusunda etkili olduğunu belirtiyor.

Oluşan panik bedenin ciddi anlamda kasılmasına neden olmaktadır. Bedende meydana gelen bu kasılma beraberinde panik havasını da arttırmaktadır. Bu tip durumlarda ayakta durmak yerine bir yere uzanın ve kendinize pozitif anlamda telkinler vermeye başlayın. Aslında nefes aldığınızı, bu durum panik atak nöbetinden dolayı ortaya çıktığını komik olsa da kendinize söyleyin ve bunu beyninizde sürekli tekrarlayın. Vücudunuz durumun geçici olduğunu bir süre sonra kavrayacaktır. Bu sayede bedeninizde meydana gelen kasılmalar son bulacak ve daha rahat bir şekilde nefes almaya başlayacaksınız.

Nefes Alamama Korkusu

Nefes alamama korkusu ortaya çıktığı zaman kesinlikle boğazınızı sıkmayın. Birçok kişi bu durumda boğazını sıktığı zaman daha rahat nefes alacağını düşünüyor ancak bu durum soluğunuzun kesilmesine, hatta hiç nefes alamamanıza dahi neden olabilir. Bu korku ortaya çıktığı zaman kapalı bir alandaysanız vakit kaybetmeden açık bir alana çıkın. Açık alana çıktığınız zaman havada yer alan oksijen oranı daha fazla olduğu için nefes alıp vermenizde ciddi rahatlamalar meydana gelecektir. Bu saymış olduğumuz yöntemler sayesinde nefes alamama korkunuzu başınızdan defedebilirsiniz. Unutmayın ki sizi rahatlatacak olan her şey bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here