Nefrotik, nefronlarda meydana gelen tahribat sonucunda ortaya çıkan bir böbrek rahatsızlığıdır. Nefrotik tedavisi yapılmaması durumunda ölümcül durumların ortaya çıkmasına neden olabileceğinden dolayı nefrotik belirtileri gözlemlenir gözlemlenmez alanında uzman bir doktora muayene olunmalıdır. Nefrotik nedenleri farklı farklı olduğundan ötürü hastalığın neyden ileri geldiğini kesin gözle kestirmek mümkün değildir. Bitkisel yöntemler ile hastalığı iyileştirmek mümkün olmadığından dolayı kesinlikle profesyonel destek alınmalıdır.

Nefrotik adı verilen bu rahatsızlık özellikle çocukları etkisi altına almaktadır. Erken teşhis edilmesi durumunda kısa süre içerisinde tedavi edilebilir ancak vaka ilerlediyse hastalığın etkilerinin ortadan kaldırılması bir hayli uzun sürmektedir. Nefronlarda meydana gelen tahribat ciddi boyutlara ulaştıysa bu durumdan diğer organların da etkilenme ihtimali oldukça yüksektir. Diğer organların da olumsuz etkilenmemesi adına hastalık tanısı konulduğu andan itibaren tedavi süreci başlatılmalıdır.

Rahatsızlığın gözlemlenebilir en bariz emaresi ödem meydana gelmesidir. Karın kesiminde ve göz etrafında şişlik husule gelir. Ayaklarda da ödem meydana gelebilmektedir. Muafiyet sistemi zayıflar ve cırcır, dermansızlık şeklinde negatif haller görülmektedir. Teneffüs sorunları, yüksek kan basıncı, deri kuruluğu, beniz solukluğu, kan pıhtılaşması, iştah kaybı benzer biçimde problemler kendini gösterir. Birtakım rahatsızlarda idrarda kan ortaya çıkma benzer biçimde durumlarla da karşılaşabilmektedir. Beden su toplayabilmekte ve bu da birtakım alanlarda şişliğe neden olabilmektedir. İdrarda yüksek oranda protein gözlemlenebilmektedir. Yüz bölgesinde, bacakta, göz kapağı ve etrafında, karında, elde meydana gelen ödemler, cildi gergin hale getirir ve şişme husule gelir. Bu şiş alanlar beyaz ve parlak renge sahiptir. Baskı uyguladığınızda parmağınızın izi ilgili bölgede kalır ve bu şişlikler yumuşak yapıya haizdir. Anemi ve kolesterol benzer biçimde problemler az da olsa gözlemlenebilmektedir.

Nefrotik Sendrom rahatsızlığının meydana gelmesinde genetik fonksiyonlar büyük rol oynamaktadır. Bayanlara nispeten baylarda daha çok gözlemlenmektedir. Yeni doğmuş çocuklarda meydana gelme sebebi anneden bulasan iltihaplanmadan kaynaklı olmasıdır. Anne babalar, evlatlarının çok az idrara çıkmış olmasından ötürü, bu rahatsızlığı tanı edebilirler. Bu rahatsızlık çocuklarda tanı edildiğinde tüm akraba fertleri taramadan geçirilir. Ve rahatsızlığın mevcut olup olmadığı yahut kalıtsal fonksiyonlar meydana gelip gelmediği incelenir. Bu rahatsızlık erken iyileştirilmezse böbrek iflasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı rahatsızlığın reaksiyonlarını yaşıyorsanız yahut evlatlarınızda gözlemliyorsanız tez zamanda bir doktora başvurmanızda yarar vardır.

Bu vakanın tanısı idrar ve kan tahlilleri sonucunda konulmaktadır. Mütehassıslar çocuğun yahut erişkin birinin bu rahatsızlık ile mücadele ettiğinden şüphe ediyorsa böbrek biyopsisi tahlili uygulamaktadır. Rahatsızlığın tanısı konulduğunda vakanın seviyesine göre ve ferdin direncine göre iyileştirme şekilleri tatbik edilir. Rahatsızlık ilerlemiş durumdaysa fazla uzun bir iyileştirme periyodu gereklidir. Rahatsız olan kişi hastanede nezaret altında tutulmaktadır ve rahatsızlık derecesi ne olursa olsun rahatsız olan kişiye rejim programı tatbik edilmektedir.
Nefrotik
Çocukların yemeklerinde iyot dozu düşürülür ve proteinli yiyecekler önerilir. İltihap kurutucu ilaçlar ve idrar yapmayı kolaylaştırıcı ilaçlar iyileştirme süresinde tüketilir. Rahatsızlığın daha kısa süre içerisinde cevap verebilmesi için damar yolundan protein takviyesi yapılır. Bu metot pozitif neticelerin elde edilmesini sağlamaktadır. Şayet rahatsızlık ilerlemiş ve böbrek yetersizliği gibi kritik boyutlara ulaşmışsa, böbrek nakli yahut uzun devam eden ilaç iyileştirilmesine devam edilmesi gerekilir.

Nefrotik fazla bilinmeyen bir rahatsızlık olduğundan dolayı insanlar bu rahatsızlığı anlayana kadar nefrotik rahatsızlığı bir hayli ilerlemektedir. Bu makalemizi okuyan kişiler verdiğimiz bilgilerden yola çıkarak bu hastalığa yakalandıklarını düşünüyorlarsa vakit kaybetmeden bir doktora görünmelidirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here